نگاهی به زوایای جدید مذاکرات در دوره تمدید
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
09:02 - سه‌شنبه 29 مهر 1399
کد خبر : ۷۵۲۹۱
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۳ - ۱۸:۵۹
چارچوبی جدید شکل گرفته است که علاوه بر تغییر در شکل و سطح برگزاری جلسات، گستره آن و تکنیک های مذاکراتی نیز متحول شده است
نگاهی به زوایای جدید مذاکرات در دوره تمدید

دورجدید مذاکرات هسته ای میان ایران و گروه 1+5 که سیزدهمین نشست درطول یکسال اخیربه شمار می رود، با ملاقات ها وگفتگوهای دوجانبه میان تیم های ایران و امریکا از دوشنبه آغاز شد و در سطح گروه 7 کشوری آن ادامه یافت.

در توصیف این مذاکرات، می توان به موارد زیر به عنوان نکات قابل توجه در ترسیم زوایای کهنه و تازه این دوره مذاکراتی اشاره نمود:

اول: اولویت مذاکره دوجانبه:

درمذاکرات دوجانبه، ایران اصلی ترین محور بلکه پای ثابت به شمار می رود. بنابراین، گوئی مواضع غرب پیش از ورود به وین هماهنگ شده است و رویاروئی با تهران در میدانی به نام مذاکره، موضوعیت جدی دارد.

دوم: نقش ایران-امریکا به عنوان طرفهای تعیین کننده چارچوب مذاکره

نقش ایران و امریکا به عنوان تعیین کننده نتیجه مذاکره نمود دارد. به واقع، مذاکرات دوجانبه میان تیم های ایران و امریکا بدون حضور اشتون یا معاون وی است. این موضوع، به عنوان نشانه ای تلقی می شود که از شکل گیری «چارچوبی جدید» در ژنو و برای مذاکرات 7 ماهه آتی خبر می دهد. در عین حال، هنوز گفتگوهای دوجانبه ای میان ایران با تیم های چینی و روسی برگزار نشده، هرچند این دو عضو گروه 1+5 نیز با اظهارنظر و ابراز امیدواری به حصول توافق جامع تلاش کرده اند اهمیت نقش خود در این رابطه را گوشزد نمایند.

سوم: تغییر چارچوبها و تکنیک های مذاکره

براین اساس گوئی یک چارچوب جدید شکل گرفته است که علاوه بر تغییر در شکل و سطح برگزاری جلسات، گستره آن و تکنیک های مذاکراتی نیز متحول شده است. در این زمینه، تمرکز ایران-امریکا بر تعیین دستورکار و خروجی مذاکرات اصلی و عمومی در ژنو، این بار بیش از دفعات قبل نشان داده که طرفهای اصلی تحقق یک توافق جامع را همین دو دولت تشکیل می دهند و سایر دولتها عمدتاً به صورت حاشیه ای یا غیراصلی نقش آفرینی می کنند، هرچند استفاده از فرصت های چنین مذاکراتی در «متن» توافق برای آنها به عنوان یک ظرفیت کلیدی و حتی راهبردی به ویژه در رابطه با «فرامتن» به شمار آمده است.

جمع بندی

تاثیر این تغییرات هنوز بسیار جزئی است و در نهایت، همچنان بود و نبود توافق جامع در کانون آزمون و گمانه زنی مانده است. بر این اساس، اینکه این تغییرات به سطح محتوا و ماهیت مذاکرات نیز کشیده شده یا خیر، مساله ای است که هنوز نمی توان در مورد آن ارزیابی دقیقی به عمل اورد. البته بر اساس آنچه عراقچی درباره نتایج گفتگوهای دوجانبه اخیر بیان داشته است، همچنان مساله تحریم ها و ظرفیت غنی سازی به عنوان اصلی ترین مسائلی محسوب می شوند که در این دور از مذاکرات نیز موضوعیت جدی داشته و در دستورکار اصلی قرار دارد. با این حال، فرانسویها از مساله سومی به نام رآکتور آب سنگین اراک نام برده اند که به تعبیر آنها باید راه حل های جدید در مورد آن مورد گفتگو و تفاهم قرار گیرد.

گفتنی است که این مقوله، تنها نکته ای بود که فابیوس، وزیر خارجه بعد از خاتمه نشست وین 10 و اعلام تمدید 7 ماهه برنامه اقدام مشترک، بر آن تاکید کرد. اما نماینده ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای روسیه، علاوه بر راکتور اراک، از تحریم و غنی سازی هم به عنوان محورهای اصلی و حل نشده اختلافاتی نام برده است که مذاکرات در دوره تمدید باید حول حل و فصل آنها سیر نماید.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۲°    ۲۶°