اجرای ۶۰۰ طرح در مناطق عشایری کشور

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
10:24 - دوشنبه 18 فروردين 1399
کد خبر : ۷۵۳۴۴۷
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۹
رئیس سازمان امور عشایر ایران از اجرای ۶۰۰ طرح در مناطق عشایری کشور خبر داد و گفت: بخشی از این طرح ها زیرساختی در حوزه‌های راه‌سازی، تامین آب، سوخت فسیلی و انرژی‌های نو است و بخشی نیز مربوط به زنجیره تولید گوشت قرمز، گیاهان دارویی، صنایع دستی و گردشگری عشایر است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
کرمعلی قندالی در برنامه روی خط خبر شبکه خبر با بیان این مطلب افزود: یکی از این پروژه‌ها مربوط به آب و آبرسانی به عشایر است که با اذنی که از مقام معظم رهبری گرفتیم امسال حدود ۱۸ میلیون یورو از محل صندوق توسعه ملی به استناد بند ه تبصره ۴ قانون بودجه سال ۹۸ برای تامین آب آشامیدنی عشایر اختصاص پیدا کرد.

وی ادامه داد: این منبع، چون از صندوق توسعه ملی است، به نظر می‌رسد تخصیص آن ۱۰۰ درصد باشد که امیدواریم تا در سال مالی ۱۳۹۸ از این محل حداقل ۴۵۰ پروژه در مناطق عشایری اجرا و به بهره‌برداری برسد.

قندالی با بیان این که برای هر خانوار در این پروژه‌ها ۱۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان هزینه می‌شود، افزود: با بهره‌برداری از این پروژه‌ها ۱۷ هزار خانوار عشایری از آب آشامیدنی سالم شبکه‌ای برخوردار می‌شوند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران اضافه کرد: علاوه بر این روزانه با ۶۰۰ کامیون آبرسان سیار حجم عظیمی از آب تا دورترین مناطق کشور برای استفاده عشایر و دام آنان انتقال داده می‌شود.

وی با بیان این که در حال حاضر حدود ۵۰ درصد جمعیت عشایری کشور از آب آشامیدنی سالم برخودار هستند، خاطرنشان کرد: با اجرای این پروژه حدود ۱۰ درصد به این شاخص اضافه می‌شود و تا پایان سال مالی ۹۸ حدود ۶۰ درصد از خانوار‌های عشایری کشور از آب آشامیدنی سالم برخوردار خواهند شد.

قندالی افزود: پیش‌بینی ما این است که اگر این اعتبار در سال آینده نیز اختصاص داده شود و افزایش نیز بیابد، بتوانیم تا پایان برنامه ششم بین ۷۰ تا ۷۵ درصد خانوار‌های عشایری را در محل استقرارشان از نعمت آب آشامیدنی سالم برخودار کنیم.

رئیس سازمان امور عشایر ایران در خصوص حفاظت و مدیریت پروژه‌های اجرا شده در مناطق عشایری نیز گفت: پروژه‌هایی که اجرا می‌کنیم عمدتاً در مناطق دوردست و سخت گذر است به همین دلیل راهبرد ما این است که این پروژه‌ها حتماً پس از اجرا تحویل خود بهره‌برداران عشایری داده شود تا خودشان آن‌ها را مدیریت و نگهداری کنند.

وی در خصوص اجرای پروژه‌های تولیدی در مناطق عشایری نیز گفت: یکی از پروژه‌هایی که برای توانمندسازی عشایر اجرا می‌شود طرح زنجیره تولید گوشت قرمز است که امسال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی حدود ۴۰۰ میلیارد تومان به عنوان تسهیلات سرمایه در گردش برای اجرای این طرح اختصاص داده شد.

قندالی با بیان این که این پروژه توسط تشکل‌های عشایری انجام می‌شود، افزود: در حال حاضر حدود ۲۲۰ تشکل عشایری در کل کشور فعالیت دارند و تمام خانوار‌های عشایری عضو این تشکل‌ها هستند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران اظهار داشت: یکی از موارد مهمی که در طرح زنجیره تولید گوشت قرمز به صورت علمی و مدیریت شده پیگیری می‌کنیم این است که در پروسه پرواربندی دام بتوانیم هم مدت زمان پروار را کاهش دهیم، هم در اصلاح روش تغذیه دام راندمان را بالا ببریم و هم معیشت عشایر را به لحاظ درآمد تا حدودی افزایش دهیم و مهمتر این که دام را قبل از ورود به مرتع جدا کنیم تا به موضوعات زیست محیطی و تعادل بین دام و مرتع نیز کمک کنیم.

وی خاطرنشان کرد: امسال در طرح زنجیره تولید گوشت حداقل یک میلیون رأس دام عشایر در پروسۀ پروار قرار می‌گیرند که تاکنون حدود ۵۰ درصد آن انجام شده و ۵۰ درصد مابقی نیز تا پایان سال اجرا می‌شود.
برچسب ها: عشایری ، طرح ، اشتغال ، کشاورزی
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °