انتخاب نخست وزیر جدید عراق در هاله‌ای از ابهام

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
11:37 - پنجشنبه 08 اسفند 1398
کد خبر : ۷۵۴۲۰۴
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۹
انتخاب نخست وزیر جدید عراق با توجه به عدم دستیابی احزاب و گروه‌های سیاسی عراق، همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
هرچند امروز مهلت قانونی انتخاب نخست وزیر جدید پایان می‌یابد، اما هنوز گروه‌های سیاسی و حتی دفتر رئیس جمهور عراق در خصوص نتایج رایزنی‌ها اظهارنظر جدیدی نکرده اند؛ گویا در توافقی پنهان همه سعی دارند این مسئله را بایکوت خبری کنند.

بخصوص بعد از اینکه رسانه‌ای شدن برخی اسامی برای پست نخست وزیری با واکنش و آشوب تظاهرکنندگان همراه شد. چهره‌هایی همچون محمد شیاع السودانی، قصی السهیل، رائد جوحی، عزت الشابندر، و فائق شیخ علی.
 
تظاهرکنندگان همچنان اصرار دارند که نخست وزیر جدید باید کسی باشد که در سال‌های گذشته مستقل عمل کرده باشد و وابسته به گروه‌های سیاسی نباشد.
 
این موضع تظاهرکنندگان با واقعیت‌ها در تضاد است و اسامی پیشنهادی ان‌ها همه به نوعی در روند سیاسی بعد از سرنگونی رژیم صدام حضور داشته اند.

تا این لحظه هنوز گزینه‌ای برای پست نخست وزیری به طور علنی انتخاب نشده وپیش بینی‌ها حاکی است اگر تا عصر امروز نخست وزیر جدید معرفی نشود عبدالمهدی همچنان اداره کشور را ادامه می‌دهد.
 
عده‌ای هم در تلاشند تا رئیس جمهور اداره کشور به رئیس جمهوری سپرده شود که این مساله موجب دو قطبی شدن نظر‌های سیاسی شده است.
 
عده‌ای که با ادامه حضور عبدالمهدی موافقند با واگذاری نخست وزیری به برهم صالح مخالفند.
 
به نظر میرسد سخت‌ترین موضع را جریان صدر دارد که شدیدا مخالف ادامه حضور عادل عبدالمهدی است.
 
گفته می‌شود مقتدی صدر دیشب به نجف بازگشته است و طرفدارانش نیز بعد از ده روز ترک میدان‌های تظاهرات، دیشب با قدرت به میدان‌ها بازگشتند.
 
پیش بینی می‌شود بازگشت جریان صدر به صحنه تظاهرات به زودی با خشونت‌هایی همراه شود تا از این طریق بر گروه‌های سیاسی برای انتخاب نخست وزیر فشار مردمی وارد کند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۰°    ۱۱°