۹۰ هزار میلیارد تومان؛ درآمد یکساله
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 11 مرداد 1400
کد خبر : ۷۵۴۲۷۸
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۸
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری گفت: بیش از ۶ هزار استارتاپ و حدود ۴۷۰۰ شرکت دانش بنیان در سال ۹۷، حدود ۹۰ هزار میلیارد تومان فروش داشته‌اند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری گفت: ایران بزرگترین زیست بوم اقتصاد دانش بنیان را در منطقه دارد، همچنین بزرگ‌ترین استارتاپ‌های حوزه «آی سی تی» و «زیست فناوری» را داراست. بسیاری از دارو‌ها و تجهیزات در کشور ساخته می‌شود.

رئیس ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش‌بنیان با اشاره به رونق فرهنگی تازه در فضای کشور به واسطه رونق زیست‌بوم نوآوری، اظهار کرد: درحال تجربه کردن یک فضای جدیدی در اقتصاد کشور هستیم البته در روز‌های آغازین این تحول، جهت گیری دانشگاه‌ها و اقتصاد به این سمت و سو نبود، اما خوشبختانه امروز یک زیست‌بوم پویا و کارآمد برای فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها به راه افتاده است.

ستاری از ایجاد زیست‌بومی برای بازگشت نخبگان از برترین دانشگاه‌های دنیا گفت و ادامه داد: اکنون زیست‌بومی ایجاد شده که انگیزه‌بخش بسیاری از نخبه‌ها و برترین دانش‌آموختگان کشور ما برای بازگشت و ماندگاری در کشور شده است. شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها زمینه‌ساز بازگشت نخبه‌ها به کشور شده اند. شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ‌ها، زمینه فعالیت خلاقانه و به راه انداختن کسب و کار‌های جدید را برای نخبه‌ها فراهم کرده اند.

معاون علمی رئیس جمهوری با تایید سخنان اخیر رییس‌جمهوری در جمع ایرانیان مقیم مالزی مبنی بر بازگشت هر دو روز ۳ نخبه به کشور گفت: بزرگ‌ترین اولویت و دغدغه ما این است که زمینه‌ای فراهم شود تا دانشجویان ضمن امکان سفر به خارج از کشور، تحصیل و کسب دانش، به کشور بازگردند و در زیست‌بومی که برای تبدیل ایده‌ها و دانش آنان به کسب و کار نوآورانه است فعالیت کنند. باید محیطی را فراهم کنیم که این چرخش علمی و فناورانه وجود داشته باشد.

به اعتقاد معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری، "وقتی مبدأ و بن‌مایه حرکت کشور را از جمله اقتصاد را بر پایه افراد باسواد و تحصیل کرده می‌گذاریم، باید شرایطی به وجود آوریم که این چرخش علمی و فناورانه وجود داشته باشد؛ این الگو در کشور‌های موفق به لحاظ فناوری و اقتصاد نیز تجربه شده است. "

سورنا ستاری گفت: ترکیب کشور‌هایی که دانشجویان ایرانی به آن سفر می‌کردند تغییر کرده است و معاونت علمی شرایط را فراهم کرده است که بیش از ۱۴۰۰ نفر از دانشجویان از ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان به کشور بازگشته اند.

ستاری گفت: در ۳ الی ۴ سال اخیر تعداد دانشجویان ایران در خارج از کشور بین ۵۰ تا ۵۳ هزار نفر است کمتر از ۱.۵ درصد دانشجویان ایران در خارج از کشور ساکن هستند.

رونق زندگی با رونق زیست بوم

سورنا ستاری گفت: درحال حاضر شاهد هستیم که اساتید در دانشگاه‌ها و پژوهشکده‌ها به راحتی می‌توانند شرکت‌های خود را داشته باشند و جهت گیری عجیبی اتفاق افتاده است و هر روز نیز این میزان به صورت توانی به سمت بالا درحال حرکت است.

وی ادامه داد: این که مردم در زندگی روزمره خود تاثیر دانش را ببینند به طوری که هر روز یک خدمت جدید و کارآمد دریافت کنند کاری است که فعالان زیست بوم نوآوری به خوبی از پس انجام آن برآمده‌اند و این اتفاق خوشایند توسط نسل جوان و خلاق در حال تحقق است.

ستاری بر ضرورت همراهی همه بخش‌های کشور با زیست‌بوم نوآوری تأکید کرد و گفت: موضوعی که به کسب و کار‌های سنتی ثابت شده این است که در مقابل استارتاپ‌ها توان رقابت نخواهند داشت و مطمئن باشند که در مقابل این جوانان بازنده خواهند بود و تنها راه باقی مانده این است که بر روی این جوانان سرمایه گذاری کنند.

وی ادامه داد: سیستم سنتی در برابر این نسل جدید کارآفرینی بازنده خواهند بود و شانسی هم برای رقابت نخواهند داشت و باید با خرید سهام این شرکت‌ها خود را در میدان نگه دارند.

معاون علمی رئیس جمهوری گفت: نسل جدید کارآفرینی در قالب شرکت‌های خلاق، نوآور و استارتاپ در کشور درحال توسعه هستند و این نسل، نسل آینده اقتصاد کشور خواهد بود و به زودی تبدیل به شرکت‌های بزرگ کشور خواهند شد و جای بسیاری از گروه‌ها و جایگاه ثروت آفرین‌ترین صنایع مانند خودروسازی، فولاد و پتروشیمی را خواهند گرفت.

ستاری گفت: ایران در حوزه فین‌تک یا فروش اینترنتی بی نظیر و حتی رقیبی وجود ندارد و در برخی از پلتفرم‌ها در آسیا در رتبه‌های سوم و چهارم قرار داریم.

وی یادآور شد: زبان فارسی نهمین زبان اینترنت است این درحالی است که این عدد به نسبت جمعیت عدد بالایی است.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری با تاکید بر این که باید پایه اقتصاد باید از نفت جدا شود و بر روی نیروی انسانی قرار گیرد، از ظرفیت عظیم نیروی انسانی کشورمان گفت و افزود: جایگاه ایران در شاخص نیروی انسانی جایگاه فوق‌العاده‌ای است و رتبه‌های دوم و سوم برخورداریم. سرمایه گذاری عظیمی که کشور در حوزه آموزش این سرمایه شده شده است باید وارد اقتصاد شود.

وی افزود: جایگاه ایران بر اساس گزارش شاخص‌های جهانی نوآوری (GII) رتبه بالایی است؛ سعی ما در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوریی بر این است که این جایگاه ارزشمندی که داریم را وارد اقتصاد و تبدیل به ثروت کنیم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °