سینما، پژوهش و حلقه های گمشده

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:55 - پنجشنبه 08 خرداد 1399
کد خبر : ۷۵۴۲۹۴
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۷
معاون توسعه فناوری و مطالعات سازمان سینمایی درباره نقش پژوهش در سینما گفت: نگاه جامعه شناسی به سینما با نگاه سینمایی به سینما متفاوت است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 معاون توسعه فناوری و مطالعات سازمان سینمایی در گفتگو با "شهر فرنگ" با اشاره به سومین دوره جایزه پژوهش سال سینمای ایران گفت: اهل سینما؛ سینما خوانده اند از این منظر در سینما پژوهش در رده دوم قرار می گیرد. برای آنها بعد هنری اهمیت دارد.

 "محمود اربابی" افزود: بعکس پژوهشگران اجتماعی دانش سینمایی کمتری دارند اما به سینما بعنوان یک مسئله اجتماعی و پژوهشی توجه می کنند اما دانش سینمایی ندارند.

سینما، پژوهش و حلقه های گمشده

معاون توسعه فناوری و مطالعات سازمان سینمایی با بیان اینکه سینما کاری کرده که مردم آنرا دوست دارند، افزود: چیزی که در سینمای ایران مهم است توجه مردم و استفاده از سینما است. جامعه شناسان به این دلیل که سینما برای مردم مهم است به آن فکر و تحقیق می کنند.

او با بیان اینکه مشکل ما در پژوهش های سینمایی این است که جامعه شناسان از در جامعه شناسی وارد سینما شده اند، اگر سعی کنند از منظر سینما(هنر) وارد جامعه شناسی شوند بطور حتم دستاوردهای پژوهشی آنها متفاوت می شود. باید به سینما نگاه سینمایی داشت.

اربابی با بیان اینکه سینما را دنیای جدید می سازد، گفت: سینما با همه سادگی اش بسیار پیچیده است. سینما تنها یک سرگرمی نیست. وارد عرصه پژوهشی سینما شدن؛ مطالعه سینمایی و تسلط بر روش های پژوهشی لازم است.

معاون توسعه فناوری و مطالعات سازمان سینمایی گفت: آن پژوهشی در سینمای ایران موثر است صرفا بحث نظریه های سینمایی نیست بلکه سیاست هایی است که سینمای ایران را روبه جلو می ببرد.

او با بیان اینکه سینما را می توان دسته بندی کرد، گفت: کسانی که سینما را بعنوان یک صنعت سرگرمی می شناسند وجه اقتصادی و تجاری برای آنها مهم است و دسته دیگر سینما را بعنوان یک فعالیت هنری می شناسند.

سینما، پژوهش و حلقه های گمشده

عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان اینکه سینما به خودی خود مهم نیست، گفت: سینما به این دلیل مهم است که مردم سینما را دوست دارند.

"احسان شاه قاسمی" با بیان اینکه سینما خیلی پیچیده نیست، افزود: علت اینکه هرکسی وارد مطالعات سینمایی می شود به این دلیل است که در این حوزه مطالعات پژوهشی جدی ای وجود ندارد.

برچسب ها: سینما ، شهر فرنگ ، پژوهش
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۵°    ۳۵°