درخواست آیت‌الله سیستانی برای انتخابات زودهنگام

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
17:23 - دوشنبه 05 اسفند 1398
کد خبر : ۷۵۴۳۸۶
تاریخ انتشار : جمعه ۲۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۹
آیت‌الله سیستانی مرجع شیعیان عراق، انتخابات زودهنگام را برای برون‌رفت از چالش کنونی کشور خواستار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 به نقل از سومریه نیوز، عبد المهدی الکربلائی، نماینده آیت‌الله علی سیستانی، امروز جمعه در خطبه‌های نماز ابراز امیدواری کرد که تشکیل دولت جدید عراق به طول نینجامد.

وی همچنین بر لزوم برگزاری انتخابات زودهنگام در عراق برای خروج از بحران فعلی و همچنین ممانعت از کشیده شدن کشور به آشوب و مسیر نامشخص تاکید کرد.

کربلایی در خطبه دوم نماز جمعه درباره اعتراضات عراق، قانون انتخابات و تشکیل دولت جدید این کشور صحبت کرد و گفت: همچنان کشور در شرایط دشوار و نگران کننده به سر می‌برد و در حالی که صد‌ها تن از شهروندان با ادامه اعتراضات مسالمت آمیز خواهان اصلاحات هستند برخی از معترضان هدف کشتار و ربایش و تهدید قرار می‌گیرند و برخی ادارات دولتی و موسسات ناچار تعطیل هستند و بسیاری شهروندان از ضعف ساختار دولت و سرکشی برخی علیه قانون و ضوابط شکایت دارند.
ما در خطبه‌های نماز جمعه سابق هم تاکید کردیم که مردم منبع تصمیمات دولت هستند و مشروعیت هر دولتی به مردم آن است لذا نزدیک‌ترین و مسالمت آمیزترین راه برای خروج از بحران فعلی و ممانعت از کشانده شدن کشور به مسیر نامشخص یا آشوب، رجوع به مردم و اجرای انتخابات زودهنگام پس از تصویب قانونی منصفانه برای آن و تشکیل کمیساریای مستقل برگزار کننده انتخابات و وضع مکانیسمی است که ناظر بر همه مراحل انتخابات باشد.

وی ادامه داد: در صورت تصویب قانون انتخابات به صورتی که مورد قبول مردم باشد نوبت نخبگان و شخصیت‌های ملی راغب به فعالیت سیاسی است که برای تنظیم برنامه‌های آن با هدف حل مشکلات در چهارچوب عملیاتی مهندسی شده وارد عمل شوند تا برای ارائه به رای دهندگان در دوره انتخابات آماده شود و رقابت میان افراد بدون در نظر گرفتن وابستگی‌هایشان به مناطق، عشایر یا دین و مذهبشان بلکه با در نظر گرفتن شایستگی و توانایی‌های آن‌ها آغاز شود و امیدواریم که پارلمان آتی و دولت برگرفته از آن نقشی مطلوب در اجرای اصلاحات ضروری برای خلاصی از تبعات فساد و سهمیه بندی‌های سیاسی و نبود عدالت اجتماعی در دوره سابق ایفا کنند.

الکربلایی در پایان ابراز امیدواری کرد که تشکیل دولت آتی به طول نینجامد و دولت جدید پاسخگوی نیاز‌های دوره‌های بعدی بوده و بتواند شکوه و عزت کشور را بازگردانده و اوضاع را آرام کند و انتخابات آینده در جوی آرام و به دور از مداخلات خارجی برگزار شود.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °