تاکید بر توسعه و تعمیق روابط تهران – توکیو
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
00:32 - چهارشنبه 07 آبان 1399
کد خبر : ۷۵۴۳۹۰
تاریخ انتشار : جمعه ۲۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۲
رئیس جمهور (در مذاکرات مشترک با نخست وزیر ژاپن): توسعه و تعمیق روابط دوستانه ایران و ژاپن در همه زمینه‌ها ضروری است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی که به دعوت رسمی نخست وزیر ژاپن به این کشور سفر کرده است، روز جمعه در مذاکرات مشترک با "آبه شینزو" تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره برای برقراری صلح و آرامش در منطقه و جهان با کمک و همکاری کشور‌های منطقه و همسایگان تلاش کرده و در همین راستا نامه‌هایی نیز برای سران کشور‌های منطقه ارسال شده است.

رئیس جمهور با قدردانی از حمایت ژاپن از طرح صلح هرمز اظهارداشت: ایران همواره به مسئولیت خود در تامین امنیت منطقه عمل کرده و معتقدیم کشور‌های بیگانه امنیت خلیج فارس را بهم زده اند.

دکتر روحانی تصریح کرد: برای امنیت منطقه باید ریشه یکجانبه گرایی را بخشکانیم و به کسانی که مسیری غیر از همکاری بر اساس قواعد بین اللملی را تعقیب می‌کنند بفهمانیم باید مسیری دیگر را دنبال کنند.

روحانی در ادامه با اشاره به روابط خوب ودیرینه (۹۰ ساله) ایران و ژاپن، افزود: دیدار‌های متعدد سران دو کشور در ۶ سال گذشته نشان از روابط بسیار خوب و صمیمانه تهران – توکیو نسبت به چند دهه گذشته دارد و خوشحالم که در نودمین سالگرد برقراری روابط سیاسی دو کشور سومین دیدار بین ما برقرار می‌شود.

رئیس جمهور با تاکید بر ضرورت توسعه و تعمیق روابط دوستانه ایران و ژاپن در تمامی زمینه ها، افزود: دو کشور می‌توانند در حوزه‌های مختلف اعم از انرژی، علم و فناوری‌های نوین، پزشکی، گردشگری، ورزشی، گمرکی و همچنین روابط صنعتی، اقتصادی و تجاری همکاری‌های خود را توسعه دهند.

روحانی در ادامه با اشاره به اعمال تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی آمریکا علیه ایران بعد از خروج غیر متعهدانه این کشور از توافق برجام، اظهار داشت: خروج یک جانبه آمریکا از تفاهم نامه‌های بین المللی مثل برجام، امنیت و صلح در جهان را تهدید می‌کند.

رئیس جمهور با بیان اینکه همه کشور‌ها باید به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متعهد باشند، گفت: تحریم‌های آمریکا نوعی تروریسم اقتصادی تلقی می‌شود و کشور‌هایی که در راه مقابله با تروریسم فعالیت می‌کنند باید با این کار آمریکا نیز مقابله کنند.

وی گفت: ایران همه تلاش خود را برای حفظ برجام در چارچوب تامین منافع خود انجام داده و خواهد داد و از طرف‌های دیگر در برجام نیز می‌خواهیم به تعهدات خودشان عمل کنند.

روحانی افزود: بی تردید این اقدام، رمز بقاء این تعهد بین المللی خواهد بود و کشور‌ها می‌توانند با پایبندی و عمل به تعهدات خود، امریکا را به اصلاح اشتباهات و بازگشت به مسیر درست و قانونی مجبور کنند.

رئیس جمهور با اشاره به زمینه‌های همکاری میان ایران و سایر کشورها، افزود: ما از هر طرحی که بتواند موجب افزایش تبادلات اقتصادی بویژه در حوزه انرژی و افزایش صادرات و فروش نفت بشود، استقبال می‌کنیم.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه کاهش مرحله به مرحله تعهدات برجامی از سوی ایران بعد از خروج آمریکا از این توافق و کوتاهی اروپایی‌ها از عمل به تعهداتشان در چارچوب مفاد برجام بوده است، تصریح کرد: معتقدیم برجام یک الگوی موثر برای رسیدن به صلح و دوستی میان همه کشور‌ها است.

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های بی سابقه اقتصادی علیه ملت ایران به سود هیچکس نبوده است، افزود: بدعهدی آمریکایی‌ها نه تنها ضربه به یک توافق بزرگ بین المللی بود بلکه آسیب و ضربه به صلح و روابط سیاسی دوستانه میان کشور‌ها است.

رئیس جمهور با بیان اینکه جمهوری اسلامی از هر تلاش و کوششی از سوی کشور‌ها برای حفظ برجام و تامین امنیت و صلح و ثبات در منطقه و جهان استقبال می‌کند، خاطرنشان کرد: به طور طبیعی در چارچوب منافع خود از هیچگونه مذاکره و توافقی در این زمینه رویگردان نیستیم.

دکتر روحانی افزود: طی این سال‌ها ایران ثابت کرده که با منطق و گفتگو منافع خود را تامین می‌کند و همیشه معتقد بوده که با منطق مذاکره و افق برد – برد می‌توان به توافقات موثر و پایدار رسید.

رئیس جمهور تصریح کرد: روش غیرقانونی آمریکا در خروج غیرمتعهدانه از توافق برجام نشان داد که این اقدام ضربه به یک توافق بین المللی و صلح و امنیت بود و در واقع نه برای آمریکا و نه هیچکدام از طرف‌های برجام سودی نداشت و ثابت کرد که تحریم سرنوشتی جز باخت – باخت برای هیچکس ندارد.

دکتر روحانی همچنین ابراز امیدواری کرد که همه کشور‌ها از جمله ژاپن برای حفظ برجام تلاش خود را انجام دهند.

"آبه شینزو " نخست وزیر ژاپن نیز در نشست هیات‌های عالیرتبه ایران و ژاپن با ابراز خرسندی از حضور رئیس جمهور ایران در کشورش گفت: روابط ایران و ژاپن وارد نودمین سال خود شده و رفت و آمد مسولین دوکشور در سال‌های اخیر موجب تقویت بیش از پیش روابط تهران و توکیو شده است.

نخست وزیر ژاپن با تاکید بر علاقه مندی کشورش بر گسترش روابط با ایران در همه عرصه‌ها اظهارداشت: مصمم هستیم همکاری‌های خود را با ایران بویژه در زمینه‌های کنسولی، فنی و مدیریت پزشکی، مدیریت بحران و مقابله با زلزله توسعه دهیم.

وی افزود: ژاپن همچنین علاقه‌مند است سریعا تفاهمنامه دو کشور در حوزه گردشگری عملیاتی شود تا روابط دو ملت نیز بیش از پیش توسعه یابد.

آبه شینزو با اشاره به جایگاه بخش‌های خصوصی دو کشور در توسعه همکاری‌های مشترک گفت: ما علاقه مندیم بخش‌های خصوصی دو کشور نیز در روند توسعه روابط مشترک اقتصادی فعالتر شوند.

نخست وزیر ژاپن با استقبال و اعلام پشتیبانی کشورش از طرح صلح هرمز افزود: تامین امنیت منطقه برای همه کشور‌هایی که به این حوزه رفت و آمد دارند بسیار مهم است و ما از نقش سازنده ایران در تامین امنیت و ثبات و صلح در منطقه قدردانی می‌کنیم.

وی با تاکید بر اینکه ژاپن پیوسته از برجام حمایت کرده و به تلاش‌های خود در این عرصه ادامه می‌دهد، از شروع همکاری کشورش با سه کشور اروپایی در این زمینه خبر داد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۲°    ۲۳°