راهکارهای تحقق حقوق عامه در جامعه

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
04:59 - پنجشنبه 15 خرداد 1399
کد خبر : ۷۵۴۸۸۳
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۱ دی ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۸
کارشناسان معتقدند رعایت حقوق عمومی باعث امنیت در جامعه و تحقق اهداف مورد نظر برای توسعه جمعی می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

کامیار، پژوهشگر حقوق شهروندی در برنامه تیتر امشب با بیان اینکه در ماده 49 قانون اصول تشکیلات عدلیه تعریف روشنی از حقوق عامه بیان شده است، گفت: در این قانون عنوان شده که دادستان ها عهده دار حفظ حقوق عامه و نظارت بر اجرای قوانین هستند.

راهکارهای تحقق حقوق عامه در جامعه

وی افزود: دریاها، جنگلها، رودخانه ها و حتی فضاهای شهری مصادیق بارز حقوق عامه هستند و مالکیت این اموال نه تنها متعلق به نسل فعلی است بلکه به نسل آینده نیز تعلق دارد.

او در ادامه گفت: برخی حقوقدانان معتقدند حقوق شهروندی حقوق اتباع یک کشور در ارتباط با موسسات عمومی و دولتی است و منظور از تابعیت، رابطه سیاسی و حقوقی یک فرد با نظام حاکم است.

کامیار با بیان اینکه رعایت نکردن حقوق عامه پیامدهای سیاسی، زیست محیطی و اجتماعی دارد، افزود: برای حفظ ارزش های انحصاری هر جامعه ای باید از قویترین ضمانت های اجرایی موجود که ضمانتنامه های کیفری و جزایی اون عمل هست استفاده کرد.

او گفت: بین مفهوم تخلف و مفهوم جرم تفاوت وجود دارد. به این معنی که هر تخلفی جرم نیست. بطور مثال احداث بنای زائد بر پروانه از نظر قوانین ساختمانی تخلف است اما تغییر کاربری اراضی خارج از شهر در باغ ها و مراتع کشاورزی جرم محسوب می شود.

کامیار در رابطه با اجرای مناسب حقوق عامه و حقوق شهروندی در جامعه گفت: اگر می خواهیم این اتفاق بیفتد باید یک نهضت شهروندسازی یعنی تبدیل انسان فرمانبر به فرمانده و انسان بی تفاوت به پرسشگر ایجاد کنیم. عامه مردم باید از حقوق شهروندی خود آگاه باشند و حاکمیت هم این حق را برای آنان محفوظ بداند. از سوی دیگر صاحبان قدرت هم باید احساس شهروندی را در خود داشته باشند و در زمان تصدی قدرت کارنامه قابل قبولی برای پس از قدرت از خود برجای بگذارند.

کامیار در ادامه درباره برخورد اساسی حاکمیت با تخلفات گذشته در زمینه شهرسازی و قوانین آن و اثرات منفی آن که امروزه گریبانگیر جامعه است گفت:

داداش پور، پژوهشگر حقوق عامه گفت: حقوق عامه یعنی چیزی که خارج از منفعت فردی باعث منفعت جمعی شود.

او در ادامه افزود: به طور مثال فرض کنیم هر کسی بخواهد نمای ساختمانش را به دلخواه طراحی و اجرا کند. چه اتفاقی می افتد؟ ایا نمای ظاهری شهر زیبا می شود یا تخریب؟ بالطبع باعث بی نظمی در سیمای شهر خواهد شد. چرا که منفعت شخصی بر منافع عموم ترجیح داده شده است. اینجاست که وجود شهرداری لازم دیده می شود.

راهکارهای تحقق حقوق عامه در جامعه

وی گفت: چنانچه حقوق شخصی افراد بر حقوق عامه ترجیح داده شود باعث بلبشو و بی نظمی چه در سیمای شهر چه در نظم عمومی در جامعه می شود.

داداش پور افزود: همه افرادجامعه اعم از ساختار سیاسی، نظام قدرت، حاکمیت و مردم عادی در ارتباط با رعایت حقوق عامه درگیر هستند.

وی گفت: منافع فرد در جامعه نباید در تزاحم با منافع فردی دیگر از جامعه، منافع جامعه و منافع حاکمیت باشد. از آنطرف هم حاکمیت اگر می خواهد منافع افراد جامعه را تامین کند باید شفافیت را در دستور کار خود قرار دهد.

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۵°    ۳۷°