افتتاح 18 طرح آبی و برقی در خراسان رضوی

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
17:37 - يکشنبه 17 فروردين 1399
کد خبر : ۷۵۵۲۶۷
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۷
در هفته دهم پویش ((الف_ب_ ایران)) ۱۸ طرح آبی و برقی استان خراسان رضوی با حضور وزیر نیرو افتتاح و کلنگ زنی شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
رضا ارکانیان، وزیر نیرو امروز سه‌شنبه در حاشیه افتتاح و بهره‌برداری از پست ۴۰۰ کیلوولت زکریا در مشهد گفت: در ادامه افتتاح طرح‌های پویش امروز هم ۱۳ پروژه در استان خراسان رضوی در بخش‌های مختلف آب، برق و فاضلاب با سرمایه گذاری بیش از ۵۷۰ میلیارد تومان افتتاح می‌شود که مهم‌ترین آن پست ۴۰۰ کیلوولت زکریا در مشهد، سد زنگانلو در درگز، آبرسانی به ۳۰ روستا در استان، افتتاح شبکه‌های آبرسانی و تصفیه فاضلاب برای استفاده در بخش‌های مختلف، راه اندازی ایستگاه‌های پمپاژ است.
او گفت: همزمان با این طرح‌ها پنج پروژه مهم با سرمایه گذاری پیش بینی شده ۳۸۰ میلیارد تومان در این استان نیز کلنگ زنی خواهد شد که مهم‌ترین آن پست ۴۰۰ کیلوولت امام رضا (ع) در منطقه حرم مطهر با سرمایه گذاری بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان است که در نوع خود نخستین سازه مهم بخش برق در این منطقه به شمار می‌آید.
او با اشاره به اینکه نقش این پست این است که برق منطقه حرم و اطراف آن را به طور قابل ملاحظه‌ای پایدارتر کند، ابراز امیدواری کرد: همه دستگاه‌های اجرایی استان کمک کنند تا این پست در زمان برنامه ریزی شده به مدار بهره برداری رسد.
اردکانیان با بیان اینکه شبکه این منطقه ۶۰ کیلوولت و قدیمی بوده و درصدد ارتقای آن به شبکه ۱۳۲ کیلوولت هستیم، خاطرنشان کرد: این امر مستلزم احداث یک پست ۴۰۰ کیلوولت بود. در چنین منطقه متراکمی احداث این پست کار ساده‌ای نیست، ولی امیدوار به همکاری همه مسئولان برای به بهره برداری رسیدن آن هستیم.


وزیر نیرو در خصوص مشکلات مربوط به مطالبات پیمانکار نیروگاه فردوسی مشهد اظهار کرد: باید توجه داشت مسئله جا به جایی تجهیزات به طور کلی مختص یک نقطه نیست و حتما موضوع را پیگیری خواهم کرد تا مشکلات پیمانکار این نیروگاه تخفیف یافته و به تعهدات خود عمل کند.
او با اشاره به اینکه مطالبات مساله‌ای جدی است، گفت: از ۲ سال و اندی پیش که من خدمت خویش را در وزارتخانه آغاز کردم، میزان بدهی‌های صنعت آب و برق به پیمانکاران بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان بود. البته باید توجه داشت وزارت نیرو از بدهکاران معتبر است و طلبکاران در عین مطالبه، مشتاق ادامه همکاری با این مجموعه هستند، چون این صنعت، صنعتی زیربنایی است و پرداخت مطالبات پیمانکاران در دستور کار ماست.
اردکانیان گفت: به عنوان نمونه ما با استفاده از سازوکار‌های قانونی بودجه توانستیم سال گذشته و امسال بیش از ۱۱ هزار میلیارد تومان از مطالبات را تسویه کنیم و این موضوع ادامه خواهد داشت.
وزیر نیرو در خصوص سهم وزارت نیرو و برنامه‌های آن در کاهش آلودگی هوا هم گفت: وزارت نیرو از مدت‌ها پیش در صدد نقش آفرینی در کاهش آلودگی‌ها و استفاده از گاز به جای سوخت‌های مایع بوده است. این برنامه جدی در کلان شهر‌ها دنبال می‌شود و وزارت نفت نیز همکاری جدی در این خصوص دارد.
وی افزود: در جلسه یکشنبه این هفته در هیات دولت تصمیمات مهمی در این خصوص اتخاذ شد و انتظار داریم، هر چند فصل سرما آغاز شده و مصرف گاز در کشور افزایش پیدا می‌کند، همکاران ما در وزارت نفت بتوانند میزان بیشتری گاز به نیروگاه‌ها برای مصرف سوخت برسانند تا از این حیث نیروگاه‌های موجود نقشی جدی در ایجاد آلودگی نداشته و در کاهش آلودگی‌ها اثرگذار باشند.
اردکانیان در مورد انتقال آب از دریای عمان به شرق کشور بیان کرد: انتقال آب از دریا به فلات مرکزی از مدت‌ها پیش در دست مطالعه بوده و ۱۷ استان نیاز دارند از این منبع هم بهره‌مند باشد.
به گفته وزیر نیرو، اخیرا این مطالعات به اتمام رسیده و گزارش آن در شورای عالی آب مطرح شد و به تصویب رسید و همزمان با این موضوع در همه استان‌ها تهیه و به تصویب رساندن طرح‌های سازگاری با کم آبی را در دستور کار قرار داده ایم و براساس مصوبه اسفند ۹۶ هیات وزیران این استان نیز این طرح با به شکل مناسبی تهیه کرده و در کارگروه ملی سازگاری با کم آبی تصویب شده است.
او افزود: اگر چنین تمهیدی برای سازگار کردن مناطق مختلف با کم آبی نداشته باشیم، این انتقال‌ها با صرف مبالغ سنگین، نمی‌تواند چاره اصلی کار باشد.
اردکانیان گفت: باید همزمان با به تصویب رساندن طرح‌های سازگاری با کم آبی، مصرف نیز مدیریت شود.
او با بیان اینکه تخصیص لازم برای این منظور صورت گرفته و منابع آن از بخش غیردولتی مشخص شده است، گفت: این مساله با بخش خصوصی است که پا پیش گذارد و مطابق با ضوابط شرکت‌های آب منطقه‌ای پیشگام پیش بردن طرح انتقال آب از دریا باشد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۷°    ۱۸°