اقدامات گمرک برای جلوگیری از رسوب کالا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 06 بهمن 1400
کد خبر : ۷۵۵۶۵۹
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۴
معاون گمرک ایران گفت: ترخیص کالا در مسیر سبز (اظهارنامه ای) با ۳۰ درصد افزایش به ۵۱ درصد رسیده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
مهرداد جمال ارونقی - معاون گمرک ایران با بیان اینکه رسوب کالا در گمرک ایستایی است، گفت: روند ترخیص کالا رشد چشمگیری در مسیر سبز گرفته است. 
اقدامات گمرک برای جلوگیری از رسوب کالا

وی با اشاره به اینکه برخی عوامل مثل ثبت سفارش نشدن یا روند انتقال مالکیت باعث رسوب کالا در گمرک می شود، گفت: بر اساس داده کانتینر‌ها در گمرک، رسوب کالا روند کاهشی داشته است.
 

ارونقی با بیان اینکه هر اظهارنامه در سه مسیر سبز، زرد و قرمز قرار می گیرد، گفت: در مسیر سبز که کالا بر اساس اظهارنامه سریع ترخیص می‌شود. در مسیر زرد کالا مشکلاتی دارد و نیاز به نمونه برداری است و در مسیر قرمز نیاز به ارزیابی فیزیکی دارد.
وی افزود: بیشر از 51 درصد کالا در همان مسیر سبز ترخیص می شود که در در گذشته این رقم ۲۰ درصد بود اما اکنون با تمهیداتی 31 درصد افزوده شده است.
معاون گمرک ایران با اشاره به مشکلاتی گفت: در بخش تخصیص و تامین ارز همچنان مشکلاتی وجود دارد که تلاش می‌کنیم این مشکلات برطرف شود.

ارونقی افزود: بحث انتقال مالکیت مشکل دیگری است که همچنان وجود دارد و انتقال مالکیت وقتی انجام نشود اظهارنامه هم صادر نمی‌شود و این مشکلاتی را ایجاد می‌کند.
وی گفت: قطعی سامانه جامع گمرکی هم مشکلاتی را به وجود می‌آورد که باید آسیب شناسی شود.
اقدامات گمرک برای جلوگیری از رسوب کالا

مظفر علیخانی - معاون اتاق بازرگانی ایران در گفتگوی تلفنی گفت: بخش از مشکلات رسوب کالا، داخلی است، اما بخشی دیگر به سایر دستگاه ها مرتبط است که بخش دوم خیلی مهم است.
وی گفت:ثبت سفارش، تخصیص و تامین ارز، گرفتن کد رهگیری همچنان مشکلاتی را ایجاد و ترخیص کالا را با تاخیر مواجه می‌کند.
معاون اتاق بازرگانی ایران افزود: ۶۰ درصد کالا‌های رسوبی در گمرک کالای سرمایه ای است که مشکلاتی را برای تولید کننده ایجاد می‌کند.
وی افزود: کارشناس مجازی (کالا در یک گمرک و کارشناسی در گمرک دیگر) یکی از مشکلاتی هست که همچنان در گمرک مشکلاتی را ایجاد می‌کند و هنوز رفع نشده است.
 
برچسب ها: گمرک ، رسوب کالا ، ارونقی
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱.۷۹°    ۶.۹۹°