قدرت نمایی ایران، چین، روسیه

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
07:59 - پنجشنبه 08 اسفند 1398
کد خبر : ۷۵۵۹۵۰
تاریخ انتشار : جمعه ۰۶ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۵
رزمایش مشترک ایران، چین و روسیه در آب‌های شمال اقیانوس هند و دریای عمان آغاز شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: این رزمایش ۴ روزه با هدف تحکیم امنیت در منطقه برگزار می‌شود. دریادار خانزاده افزود: رزمایش در منطقه چابهار آغاز شد و در شمال اقیانوس هند گسترش خواهد یافت. فرمانده نیروی دریایی ارتش امنیت دریایی منطقه را پایدار اعلام و ابراز امیدواری کرد با برگزاری این رزمایش شاهد اقتدار نیروی دریایی ایران، روسیه و چین در منطقه باشیم. دریادار خانزادی با اشاره به امنیت منطقه شمال اقیانوس هند گفت: تنگه هرمز، خلیج فارس و دریای عمان منطقه امنی است که این امنیت حاصل تلاش نیر‌های دریایی ارتش و سپاه است.
جدای از آنچه علنا گفته می‌شود یا نمی‌شود، مسائل حائز اهمیت ژئوپلیتیک برای این گروه سه عضوی کاملا مشهود است: هر سه رابطه‌ای نسبتا خصمانه با ایالات متحده دارند و نشان داده اند که تمایل زیادی به اقدامات مشترک و همکاری در حوزه امنیت دارند. خانزادی در میانه اظهاراتش در مصاحبه با خبرگزاری مهر به این واقعیت اشاره کرد که «رزمایش‌های مشترک بین این چند کشور، چه در زمین چه در دریا و چه در هوا، نشان دهنده گسترش چشمگیر همکاری بین آنهاست.».

اما لازم است که اهمیت استراتژیک چنین رزمایش‌هایی نیز در چارچوبی گسترده‌تر درک شود. این منطقه شاهد افزایش فعالیت‌های نظامی بوده است. ایالات متحده در ماه نوامبر برای محافظت از حمل و نقل در آب‌های خلیج فارس یک عملیات دریایی در بحرین انجام داد تا از حمل و نقل دریایی در خلیج فارس که اخیرا افزایش تنش‌ها را شاهد بوده، محافظت کند. ایالات متحده همچنین قصد دارد با مشارکت استرالیا، بحرین، عربستان سعودی و بریتانیا یک برنامه موسوم به «ساختار امنیتی دریایی بین المللی» را در خلیج فارس آغاز و رهبری کند. بازیگران دیگری هم هستند که قصد دارند در این صحنه قدم بگذارند. وزیر دفاع فرانسه در ماه نوامبر از یک ابتکارعمل نظارت دریایی تحت رهبری اروپا خبر داد؛ طرحی که قرار است در آن پایگاه دریایی فرانسه در ابوظبی، امارات متحده عربی، مشغول نظارت بر آب‌های خلیج فارس خواهد بود.

فعالیت‌های روسیه، چین و ایران در این زمینه هم قابل توجه است. روسیه ابتکارعمل مختص خود موسوم به «امنیت جمعی در خلیج فارس» را معرفی کرده که از حمایت چین برخوردار است. ایران هم قصد دارد طرح موسوم به «امید/تلاش برای صلح هرمز» را پیش ببرد که به گفته علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، قرار نیست هیچ قدرت خارجی در آن شامل شود و اتحادی مختص کشور‌های منطقه است.

از این منظر، چین، ایران و روسیه از همه انگیزه‌های احتمالی برای استفاده از رزمایش دریایی سه جانبه برای به نمایش گذاشتن اتحاد فزاینده خود دارند. برای نمونه از دیدگاه ایران، رزمایش دریایی سه جانبه این پیام استراتژیک را ارسال می‌کند که سه کشور به «نقطه استراتژیک معناداری در روابط خود و در رابطه با منافع مشترک و غیرمشترک یا همان منافع ملی» رسیده اند. چین در انتشار بیانیه رسمی در این زمینه محتاط‌تر عمل کرده که به گفته تحلیلگران این کشور، دلیلش این است که نمی‌خواهد به درگیری‌های خاورمیانه کشیده شود.

در پس زمینه این مناسبات فشرده دریایی توسط ائتلاف‌های مختلف قدرت، رزمایش دریایی سه جانبه چین و ایران و روسیه با برخی نگرانی‌ها دنبال خواهد شد. همانطور که پیشتر نیز اشاره شد، این رزمایش در منطقه‌ای برگزار می‌شود که اخیرا شاهد افزایش درگیری‌های نظامی بوده است. جدای از آن، برای کشور‌هایی مانند هند نگرانی‌هایی درباره پیوستن دیگر کشور‌ها به ویژه پاکستان به این رزمایش وجود دارد. به هر حال، گردآمدن چین، ایران و روسیه به خودی خود یک تحول مهم استراتژیک به شمار می‌رود و اضافه شدن کشور‌هایی مانند پاکستان می‌تواند به پیچیدگی‌ها و اهمیت این ائتلاف بیفزاید. صرف نظر از روند پیشروی این رزمایش، می‌توان انتظار داشت که زین پس این مناسبات سه یا چهار جانبه بیشتر از مشارکت‌های ایالات متحده و متحدانش مورد توجه قرار بگیرند.
برچسب ها: مانور ، ایران ، چین ، روسیه
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۰°    ۱۱°