تازه ترین آمار نرخ تورم در کشور

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
08:26 - يکشنبه 22 تير 1399
کد خبر : ۷۵۶۰۹۵
تاریخ انتشار : جمعه ۰۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۴
معاون اقتصادی و محاسبات ملی مرکز آمار ایران آخرین گزارش این مرکز از تورم کشور را تشریح کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
ایوب فرامرزی در گفتگوی ۱۸:۳۰ در تبیین این گزارش گفت: نرخ تورمی که مرکز آمار اعلام می‌کند، بر اساس محاسبه نرخ سبدی با ۴۷۵ قلم کالاست که دائما رصد قیمت می‌شوند.


او گفت: این رصد قیمت در ۲۳۱ شهر کشور و ۶۲۶ آبادی ماهانه صورت می‌گیرد.

معاون اقتصادی و محاسبات ملی مرکز آمار ایران افزود: ماموران ما بیش از ۳۲۰ مظنه قیمت را از شهر‌ها و روستا‌های کشور جمع آوری می‌کنند.

او افزود: یک طبقه بندی از اقلام مصرفی داریم که شامل آشامیدنی‌ها و خوراکی‌ها شامل انواع برنج، گوشت گرم و منجد، تخم مرغ و پوشاک و... است.

او ادامه داد: بر اساس اینکه اهمیت کدامیک از اقلام برای خانوار‌ها بیشتر است، دسته بندی و منتشر می‌شوند.

فرامرزی گفت: یک طرح بزرگ دیگری داریم که فصلی است و مربوط به "هزینه و درآمد" خانوار می‌شود. در این طرح نزدیک به هزارقلم سوال از حدود ۴ هزارخانوار پرسیده می‌شود که طی ان بررسی می‌کنیم خانوار‌ها کدام کالا را بیشتر مصرف می‌کنند که این کالا در محاسبات نرخ تورم هم وزن بیشتری دارد.

او در تشریح آخرین گزارش مرکز آمار، سه ماه متوالی مهر، آبان و اذر را برشمرد و گفت: این محاسبه مهمترین محاسبه و تورم بزرگ به شمار می‌ آید.
 

معاون اقتصادی و محاسبات ملی مرکز آمار گفت: در مهرماه نرخ تورم ۴۲، آبان ۴۱.۰۱ و در اذر ۴۰ درصد شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل سیر نزولی داشت.

او تاکید کرد: این ارقام نشان دهنده کاهش قیمت‌ها نیست؛ بلکه سرعت افزایش قیمت را نشان می‌دهد که به آن اصطلاحا نرخ تورم می‌گویند.

فرامرزی در تبیین تورم نقطه‌ای نیز گفت: از اردیبهشت شاهد سیرنزولی سرعت افزایش قیمت‌ها در محاسبه نرخ تورم ماهیانه بودیم که این میزان در آذرماه روند معکوس یافته است.

او با اعلام اینکه سبزیجات و جالیزی‌ها در این مدت، ۷۰ درصد، ابزیان ۷۷ درصد و پوشاک ۵۰ درصد افزایش قیمت داشته اند، گفت: البته اقلامی مثل گوشت قرمز کاهش محسوس و آب و برق نیز کاهش سه درصدی داشته اند.

معاون اقتصادی و محاسبات ملی مرکز آمار ادامه داد: ثبات اقتصادی شرط رشد اقتصادی است که مولفه‌های مختلفی دارد و تورم یکی از انهاست؛ درجایی که تورم هست اقتصاد رشد نمی‌کند.

او تاکید کرد: سیاستگذاران پولی و مالی کشور لازم است نوسانات قیمت در بخش‌های مختلف اقتصاد استفاده و سیاست بهینه‌ای پیاده سازی کنند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴°    ۳۳°