مصرف سرانه اسباب بازی در ایران یک سوم میانگین جهانی

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
10:05 - چهارشنبه 25 تير 1399
کد خبر : ۷۵۶۴۱۵
تاریخ انتشار : شنبه ۰۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۱
فعالان صنعت اسباب بازی معتقدند: مصرف سرانه اسباب بازی در ایران یک سوم میانگین جهان است و این زنگ خطری است که نشان می دهد کودکان در دنیای کودکانه خود نیستند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

حسین ربانی معاون تولید کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گفت: اهمیت استفاده از اسباب بازی سالهاست که مطرح است اما آمار رسمی از تولید و واردات اساب بازی نداریم.

مصرف سرانه اسباب بازی در ایران یک سوم میانگین جهانی

ربانی گفت: بعلت نبود زیرساخت های صنعتی شدن و تولید با تیراژ بالا در این حوزه تولید کنندگان نیز به صورت رسمی کار نمی کنند بنابراین آمار دقیقی منتشر نشده است. 

او افزود: مجوز ثبت و واردات اسباب بازی به وسیله شورای نظارت بر اسباب بازی صادر می شود اما درسال گذشته بعلت تحریم ها واردات اسباب بازی بعنوان کالای لوکس انجام نشده  و واردات اسباب بازی صفر شده است و اسباب بازی ها از طریق مبادی غیررسمی قاچاق وارد کشور شده است. 

معاون تولید کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گفت: از لحاط رو حی و فکری کانون برای دادن مجوز دادن به نوعی کار کارشناسی، جامع شناسی، رونشناسی و محتواشناسی اسباب بازی را انجام می دهد.

ربانی با بیان اینکه اساب بازی ها باید هولوگرام شورای نظارت را داشته باشد اما سخت گیری های لازم در این زمینه انجام نشده است.

او افزود: اکنون اسباب بازی تحت نظر اتحادیه خرازی ها و صنعت پلاستیک است که لازم است برای صنعتی شدن وزارت صنعت ورود کند و اتحادیه تولید کنندگان اسباب بازی شکل گیرد. در گام بعدی باید مشوق های مالیاتی و سیاست های مالی انبساطی برای این صنعت در نظر گرفته شود.

او افزود: برای تقویت این حوزه با توجه به کاربر بودن و اشتغالزا بودن لازم است اسباب بازی وارد درجه بندی معافیت ارزش افزوده شود که نیاز به سیاست گذاری و برنامه ریزی دارد.

ربانی گفت: جشنواره اسباب بازی فرصت درستی برای سیاستگذاران عرصه فرهنگ است تا از نزدیک نظارت داشته باشند و نیاز مخاطبان را درک کنند تا بهتر بتوانند درباره آینده کودکان تصمیم گیری کنند.

غلامرضا دیزجی رئیس انجمن تولیدکنندگان اسباب بازی گفت: اکنون 126 تولید کننده اسباب بازی عضو انجمن هستند و حدود 250 واحد تولید کننده اسباب بازی در کشور داریم.

مصرف سرانه اسباب بازی در ایران یک سوم میانگین جهانی

دیزجی با بیان اینکه تولید اسباب بازی جز مواردی است که دارای استاندارد اجباری است، افزود: همه تولید کنندگان داخلی که مجوز می گیرند باید استاندارد داشته باشند. 

او گفت: نیاز به اسباب بازی با توجه به رده سنی کودکان برنامه ریزی شده است و ماکزیمم سن استفاده از اسباب بازی تا 7 سال بسته می شود. نیازها با توجه به مهارت های حرکتی، تفکر، بروز و کنترل احساسات، تقویت عصلات کودک و هماهنگی دست و چشم کودک برای رده های سنی مختلف طبق نظر کارشناسان انجام می شود.

رئیس انجمن تولید کنندگان اسباب بازی گفت: مشکلات ما بیشتر در مرحله اجراست. امکان و پتانسیل توسعه در صنعتت اسباب بازی فراهم است اما نیاز به بستر سازی و مساعدت بیشتر دارد تا به رشد و توسعه بیشتری در این صنعت برسیم.

دیزجی افزود: مصرف سرانه اسباب بازی در ایران یک سوم میانگین جهان است و این زنگ خطری است که نشان می دهد کودکان در دنیای کودکانه خود نیستند.

او افزود: بازی و اسباب بازی کمک می کند کودکان در حین بازی لحظاتی شاد باشند و زندگی کنند اما سرانه مصرف پایین استفاده از اسباب بازی نیاز به توجه بیشتر والدین دارد.

برچسب ها: صنعت اسباب بازی
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۵°