نظر رئیس دیوان محاسبات درباره کسری بودجه سال 99

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
07:11 - پنجشنبه 15 خرداد 1399
کد خبر : ۷۵۶۴۴۵
تاریخ انتشار : شنبه ۰۷ دی ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۸
رئیس دیوان محاسبات کشور: درباره کسری بودجه حرف‌های عجیب و غریبی می‌زنند، اما به باور ما کسری بودجه چیزی حدود ۵۵ هزار میلیارد تومان می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 رئیس دیوان محاسبات کشور در برنامه تیتر امشب شبکه خبر در خصوص میزان کسر بودجه سال ۹۹ گفت: خیلی حرف‌های عجیب و غریب مطرح می‌شود راجع به کسری ۲۲۸ هزار میلیارد تومانی، منتهی اگر ما بخش اعتبارات هزینه‌ای را همان ۱۵ درصدی که دولت حساب کرده روی لایحه بودجه بیاوریم مابقی را هم مبنا را بگذاریم بر عملکرد سال ۹۸ باورمان این است که با ظرفیت همین بودجه و جا به جایی اعدادی در همین بودجه، کسری بودجه واقعی سال ۹۹ چیزی حدود ۵۵ هزار میلیارد تومان خواهد بود.

عادل آذر با بیان این که از موضع رئیس دیوان محاسبات صحبت می‌کند و تلاش می‌کند نظرات شخصی اش را نگوید گفت: ما به کلیات رای دادیم، زیرا اگر رای نمی‌دادیم در صحن مجلس هم رای نمی‌دادند و لایحه بودجه به دولت برمی گشت به دولت ۲ هفته فرصت می‌دادند تا لایحه را اصلاح کند، اما در این دو هفته چه اتفاقی می‌افتاد، هیچی، به هر حال منطقی‌ترین تصمیم را گرفتیم به واسطه ملاحظات اجتماعی و اقتصادی رد کلیات بودجه.
پیش بینی عادل آذر درباره میزان کسری بودجه سال 99

او در باره منابع بودجه گفت: اقلام اساسی درآمدی دولت یکی مالیات است که دولت تا حدودی واقع بینانه دیده است و ۹۵ درصد آن حاصل می‌شود منتهی دولت نباید برود سراغ خوش حساب‌ها بلکه باید برود دنبال مؤدیان جدید و جلوگیری کند از فرار مالیاتی.

عادل آذر افزود: در حوزه نفت هم باز دولت خوب دیده است، اما نکته مهم در حوزه نفت برداشت از صندوق است که دولت بخشی ره (۱۶ درصد) را تحت عنوان فریز آورده و آن را درآمد تلقی کرده است که این باید اصلاح شود و بازگردد.

رئیس دیوان محاسبات درخصوص فروش اوراق مشارکت و خزانه نیز گفت: فروش اوراق قلم درشت دیگری از درآمد‌های دولت است، اما چیزی که پیش بینی شده قابل ملاحظه است و آن ۸۰ هزار مییارد تومان است، اما قانون برنامه گفته ۵۰ هزار میلیارد و از طرفی حرف ما این است که دارایی که فروخته می‌شود باید تبدیل به احسن شود نه این که خرج شود.

او با بیان این که بخش عمده‌ای ( بیش از نیمی ) از شرکت‌های دولتی زیان ده هستند و به لحاظ مدیریتی و بهره وری مشکل دارند در باره راه نجات این شرکت ها گفت:
 
عادل آذر با انتقاد از بحث های تئوری و طولانی درباره اصلاح ساختار بودجه گفت: 

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴°    ۳۷°