بازتاب رسانه ای رزمایش مشترک دریایی ایران با دو قدرت جهانی

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
16:12 - چهارشنبه 18 تير 1399
کد خبر : ۷۵۶۶۸۷
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۸ دی ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۶
رزمایش دریایی مشترک ایران، روسیه و چین بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های منطقه و جهان داشته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
رزمایش دریایی مشترک ایران، روسیه و چین که از صبح جمعه در منطقه شمال اقیانوس هند و دریای عمان آغاز شد، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های منطقه و جهان داشت.
 
جروزالم‌پست: رزمایش ایران، روسیه و چین ارسال پیام «اتمام هژمونی آمریکا» بود
یک روزنامه صهیونیستی با اشاره به تحرکات دیپلماتیک ایران در جهان و همچنین رزمایش مشترک دریایی این کشور با روسیه و چین، از قصد تهران برای نشان دادن ناکارآمدی کارزار فشار حداکثری و اتمام هژمونی جهانی آمریکا خبر داده است.

روزنامه صهیونیستی «جروزالم پُست» در گزارشی تحلیلی درباره چرایی برگزاری رزمایش مشترک ایران، روسیه و چین در آب‌های شمالی اقیانوس هند و دریای عمان که از روز جمعه آغاز شد، نوشت: «پیغام نمادین تهران این است که ایالات متحده دیگر یک هژمون جهانی نیست».
 
فایننشال تایمز: رقبای آمریکا با رزمایش مشترک دریایی نفوذ خود را در خاور میانه افزایش دادند.
روزنامه فایننشال تایمز در گزارشی نوشت چین و روسیه، دو رقیب اصلی آمریکا، با برگزاری رزمایش مشترک با ایران، نفوذ خود در منطقه خاورمیانه را افزایش دادند.
در پایگاه اینترنتی روزنامه فایننشال تایمز آمده است: روسیه، چین و ایران روز جمعه نخستین رزمایش دریایی مشترک خود را در دریای عمان برگزار کردند که چالشی مستقیم با نفوذ آمریکا در خاورمیانه است.
این اقدام بیانگر همکاری‌های روزافزون میان دو رقیب اصلی آمریکا و ایران است، ایرانی که تحت فشار تحریم‌های واشنگتن قرار دارد.
 
رادیو بین المللی فرانسه: رزمایش ایران-چین-روسیه، پیامی محکم از طرف تهران است
به گزارش رادیو بین المللی فرانسه، رزمایش دریایی مشترک ایران، چین و روسیه پیامی محکم از طرف تهران است.
این رزمایش مشترک نشان دهنده آن است که ایران با استقرار قدرت‌های خارجی بزرگ به ویژه آمریکا در منطقه مخالف است. br/ ایران با این رزمایش دریایی چهار روزه که با مشارکت روسیه و چین برگزار می‌کند، می‌خواهد نشان دهد که کسی نمی‌تواند این کشور را منزوی کند. در واقع سه کشور یادشده که برای اولین بار است چنین تمرینات نظامی مشترکی برگزار می‌کنند، با این کار " یک پیام بسیار محکم" به ویژه در خصوص موقعیت جغرافیایی خود صادر می‌کنند.
فرانسوآ نیکولو، تحلیلگر سیاست بین المللی و سفیر پیشین فرانسه در ایران می‌گوید: "چنین رزمایشی هیچ گاه برگزار نشده است.
 
دیپلماسی مدرن: هدف ایران، روسیه و چین از رزمایش مشترک، بیش از یک نمایش نظامی است
پایگاه اینترنتی دیپلماسی مدرن در گزارشی به قلم پل وانگ تحت عنوان " هدف روسیه، چین و ایران از رزمایش مشترک، بیش از یک نمایش نظامی است" نوشت: br/ روز ۲۷ دسامبر چین روسیه و ایران رزمایش مشترک دریایی خود را در اقیانوس هند و دریای عمان آغاز کردند. این یک همکاری نظامی بیسابقه میان این سه قدرت به شمارمی رود که آمریکا جملگی آن‌ها را رقیب یا دشمن خود می‌داند.
هدف از برپایی تمرینات مشترک نظامی به گونه‌های مختلفی تعبیر و تفسیر می‌شود. با این همه با توجه به حساسیت بالای دریای عمان و ارتباط آن با تنگه هرمز که حدود یک پنجم محموله‌های نفتی جهان از آن عبور می‌کند، هدف از برپایی این رزمایش مشترک دریایی حفظ ثبات و امنیت منطقه و القای این پیام از سوی تهران تلقی می‌شود که ایران در امور خارجی منزوی و تنها نیست.
 
اسپوتنیک/ ایران: رزمایش دریایی، به معنای تشکیل ائتلاف سه جانبه با مسکو و پکن است
به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، به گفته یک مقام عالیرتبه ایرانی، چین، ایران و روسیه از روز جمعه در بخش شمالی اقیانوس هند و دریای عمان در نزدیکی تنگه هرمز رزمایش دریایی برگزار کردند.
 این مقام عالیرتبه بی آن که به شکل گیری ائتلافی سه جانبه اشاره‌ای کرده باشد، تاکید کرد که رزمایش‌هایی از این دست در آینده نیز تکرار خواهند شد.
 
ایتارتاس/ ایران در نظر دارد رزمایش نظامی بیشتری با روسیه و چین برگزار کند
به گزارش خبرگزاری ایتارتاس، حبیب الله سیاری معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد ایران در نظر دارد رزمایش نظامی بیشتری با روسیه و چین برگزار کند. br/ رزمایش دریایی سه جانبه روسیه، چین و ایران با نام " کمربند امنیت دریایی " ۲۷ دسامبر - ششم دی ماه- در خلیج عمان آغاز شد و تا ۳۰ دسامبر - نهم دی ماه- ادامه خواهد یافت.
 
رادیو ان پی آر/ سال ۲۰۲۰ سال «مأیوس کننده ای» برای ایران است
یک کارشناس مسائل ایران در گفتگو با رادیو ان پی آر گفت: به نظر می‌رسد سال ۲۰۲۰ هم مانند سال ۲۰۱۹ برای ایران سال مأیوس کننده‌ای باشد.
در پایگاه اینترنتی رادیو «ان پی آر» آمده است: در حالی که سال کنونی میلادی رو به پایان است، تنها کشور‌های معدودی هستند که بیشتر از ایران در سال ۲۰۲۰ در معرض خطر خواهند بود
 
آسوشیتد پرس: برخی تحلیلگران این رزمایش را واکنشی به تحرکات اخیر آمریکا و متحدانش به‌ویژه عربستان سعودی در منطقه می‌دانند.
تحریم‌های اقتصادی بی‌سابقه آمریکا، ایران را به‌سمت همکاری‌های نظامی بیشتر با روسیه و چین سوق داده است به طوری که در سال‌های اخیر مقامات نیرو‌های دریایی روسیه و چین سفر‌های بیشتری به ایران داشته‌اند.

خبرگزاری روسی اسپوتنیک: این رزمایش در شرایطی برگزار شد که آمریکا می‌کوشد تا ائتلافی را در نزدیکی ایران برای تأمین امنیت آب‌های منطقه تشکیل دهد.
کشور‌های برگزارکننده این رزمایش مشترک، هدف اصلی آن را ترویج صلح، دوستی و امنیت در منطقه عنوان کرده‌اند و اسم رمز این رزمایش نیز کمربند امنیت دریایی اعلام شده است.

رویترز با اشاره به اهمیت منطقه‌ای که رزمایش در آن برگزار می‌شود اعلام کرد: خلیج عمان یک آبراهه حساس و خاص است، زیرا از طریق تنگه هرمز که حدود یک‌پنجم نفت جهان از آن عبور می‌کند به خلیج فارس راه دارد.
 
آناتولی: نمایش قدرت علیه آمریکا
آناتولی با اشاره به صحبت‌های معاون عملیات نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران نوشت این رزمایش محدوده‌ای به وسعت ۱۷هزار کیلومتر را پوشش می‌دهد و هدف آن تقویت امنیت و بنیاد‌های این‌گونه همکاری‌های نظامی در منطقه است.
 
دیلی میل: رزمایش بی سابقه
به نوشته دیلی میل؛ رزمایش مذکور در حالی برگزار می‌شود که دولت آمریکا با خروج از توافق هسته‌ای ایران در سال گذشته و بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران، تنش‌ها را حول برنامه هسته‌ای ایران افزایش داده است.
 
 
رزمایش بزرگ نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران، روسیه و چین در شمال اقیانوس هند بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های عرب زبان داشته است که به بخشی از آن‌ها اشاره می‌شود.

روزنامه عرب زبان «رأی الیوم» چاپ لندن با انتشار مطلبی به بررسی ابعاد مختلف رزمایش سه جانبه ایران، چین و روسیه پرداخت و آن را مهم توصیف کرد. این روزنامه در مطلب خود آورده است: «رزمایش سه جانبه ایران، روسیه و چین حامل پیامی مهم به ایالات متحده آمریکا و دیگر کشور‌های غربی است که در ماه گذشته ایجاد دو ائتلاف دریایی متشکل از عربستان، امارات و دیگر کشور‌های عربی را اعلام کردند».

این روزنامه چاپ لندن در مطلب خود همچنین آورده است: «رزمایش مذکور دارای ابعاد روانی نیز هست چراکه می‌تواند فشار تحمیلی به ایران از سوی ایالات متحده آمریکا را حداقل از بُعد روانی بکاهد». رأی الیوم در مطلب خود در خصوص رزمایش سه جانبه یادشده همچنین تأکید می‌کند: «این رزمایش نشان می‌دهد که ایران در جهان منزوی نیست و دوستانی استراتژیک در وزن دو ابرقدرت، یعنی چین و روسیه، دارد».

رأی الیوم در ادامه افزوده است «منطقه خلیج فارس و به‌ویژه تنگه هرمز دیگر همچون یک قرن پیش در انحصار آن نیست. ایران از صنایع نظامی پیشرفته برخوردار است درحالی که کشور‌های عربی سرمایه‌های هنگفت خود را در مسیر سرسپردگی به آمریکا و غرب هزینه می‌کنند».

این درحالی است که روزنامه «الأهرام» مصر نیز به پوشش مانور سه جانبه ایران، چین و روسیه پرداخته است. این روزنامه عرب زبان ضمن بزرگ توصیف کردن رزمایش مذکور، در مطلبی اعلام کرده است: «این اولین مانور مشترک دریای میان ایران، روسیه و چین به شمار می‌رود». درهمین حال، رسانه‌های مصری دیگر نظیر «الجمهوریه» و «الشروق» مواضعی مشابه روزنامه الأهرام را در قبال رزمایش مشترک ایران، روسیه و چین اتخاذ کردند.

در همین حال، روزنامه «الرایه» قطر نیز جزو رسانه‌هایی است که به پوشش رزمایش مشترک ایران، روسیه و چین در اقیانوس هند و دریای عمان پرداخته است. این روزنامه ضمن «حائز اهمیت» توصیف کردن رزمایش مذکور اعلام کرده است: «قرار است رزمایش میان ایران، چین و روسیه ۴ روز به طول انجامد».

از سوی دیگر، شبکه «الجزیره» نیز با انتشار مطلبی در خصوص رزمایش مشترک ایران، روسیه و چین، اعلام کرد: «این رزمایش در منطقه بسیار مهمی برگزار می‌شود، چراکه اقیانوس هند، سومین اقیانوس بزرگ در جهان به شمار می‌رود که کشور‌های بسیار مهمی مُشرف بر آن هستند».

درهمین حال، «سی ان ان عربی» نیز مطلبی را در خصوص رزمایش فوق منتشر کرده است. این شبکه عرب زبان در مطلب خود در خصوص رزمایش مشترک ایران، روسیه و چین تأکید کرده است: «رزمایش ایران، روسیه و چین در منطقه مهمی به نام دریای عمان برگزار می‌شود؛ منطقه‌ای که از لحاظ اقتصادی نمی‌توان آن را نادیده گرفت».

سی ان ان عربی در ادامه گزارش خود در این خصوص تأکید کرده است: «رزمایش سه جانبه ایران، روسیه و چین درحالی برگزار می‌شود که تنش‌ها میان ایران و آمریکا بیش از پیش افزایش یافته است».

از سوی دیگر، شبکه‌های «روسیا الیوم»، «الیوم السابع»، «المصری الیوم» و ده‌ها رسانه عرب زبان دیگر به پوشش خبری گسترده از رزمایش سه جانبه ایران، روسیه و چین پرداختند و سخنان فرماندهان نظامی جمهوری اسلامی ایران در این خصوص را منعکس کردند.

این درحالی است که رسانه‌های ضد ایرانی نظیر العربیه ضمن انتشار خبری کوتاه از آغاز رزمایش مشترک سه جانبه میان ایران، روسیه و چین تلاش می‌کنند تا ابعاد گسترده رزمایش مذکور و اهمیت آن از دیدگان افکار عمومی پنهان بماند.

 
سردار دهقانی:برگزاری رزمایش‌های مشترک ادامه خواهد یافت
به گزارش روابط عمومی ارتش، سردار محمد ابراهیم دهقانی رئیس اداره عملیات دریایی ستادکل نیرو‌های مسلح در حاشیه رزمایش مرکب ایران، روسیه و چین در خصوص پیام این رزمایش اظهار داشت: دوستان ما اطمینان خاطر پیدا می‌کنند که امنیت دریایی منطقه توسط جمهوری اسلامی ایران و متحدینش قابل تامین است و نیازی به نیرو‌های بیگانه به ویژه آمریکایی‌ها در منطقه نیست. br/ وی افزود: حضور آمریکایی‌ها در منطقه خود ایجاد ناامنی می‌کند و خود آمریکایی‌ها نیز از منطقه خلیج فارس و دریای عمان خارج شده‌اند و به شمال اقیانوس هند رفته‌اند.
سردار دهقانی تاکید کرد: این نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها حتی توان تامین امنیت برای خودشان را هم ندارند.
رئیس اداره عملیات دریایی ستادکل نیرو‌های مسلح با بیان اینکه پیام این رزمایش برای دشمنان این است که اگر مرتکب اشتباهی شوند با جواب دندان‌شکن نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران و ملت سرافرازمان مواجه خواهند شد، گفت: برگزاری رزمایش‌های مرکب قطعا در سال‌های آینده ادامه خواهد داشت و حتی با کشور‌های دیگر منطقه نیز رزمایش‌هایی را برگزار خواهیم کرد.
 
رزمایش سه‌جانبه ایران، روسیه و چین با برگزاری رژه یگان‌های شرکت کننده در منطقه شمال اقیانوس هند پایان یافت.
 
در رژه پایانی ناوشکن‌های ایرانی البرز و بایندر، ناو موشک انداز نیزه، فریگت روسی «یاروسلو مودری»، ناوشکن چینی «شینینگ»، سوخترسان روسی «یلنیا»، یدک‌کش روسی، شناور تندر و شناور‌های شهید ناظری و شهید ناصری‌نژاد نیروی دریایی سپاه از مقابل ناوشکن جمهوری اسلامی ایران سهند رژه رفتند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۶°