عوامل اصلی ایجاد تورم در اقتصاد کشور
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
10:09 - پنجشنبه 01 آبان 1399
کد خبر : ۷۵۷۰۳۴
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۹ دی ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۹
کارشناسان اقتصادی بر این باورند افزایش نقدینگی بجای ایجاد تورم باید جذب بازار سرمایه و رونق تولید در اقتصاد کشور شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
براساس آخرین آمار منتشر شده بانک مرکزی میزان نقدینگی در کشور به ۲ هزار و ۲۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

کامران ندری کارشناس مسائل پولی و بانکی در گفتگو با تیتر امشب با بیان اینکه رشد نقدینگی امسال نسبت به سال های گذشته بیشتر شده است، گفت: دو عامل اصلی "کسر بودجه" و استفاده دولت از منابع بانک مرکزی همچنین بدهی بانک ها به بانک مرکزی عوامل اصلی رشد نقدینگی در کشور است.

او با بیان اینکه افزایش نقدینگی ها اجتناب ناپذیر است درباره عوامل اصلی ایجاد تورم در اقتصاد کشور افزود: اگر ۵۰ هزار میلیارد تومان از منابع بانک مرکزی تامین شود، با محاسبه ضریب ۷، رشد نقدینگی در اقتصاد کشور به ۳۵۰ هزار میلیارد تومان خواهد رسید.
افزایش نقدینگی ها اجتناب ناپذیر است

کامران ندری کارشناس مسائل پولی و بانکی افزود: اگر تصور شود سرمایه گذاری در بازار بهتر از سپرده گذاری در بانک است، می تواند موج عظیمی از افزایش نقدینگی در جامعه و در پی آن تورم در کشور را بوجو بیاورد. در این زمان باید شاهد افزایش قیمت ها و تورم در بازار های مسکن، خودرو و سایر بازار ها خواهد شد.

او با بیان اینکه بازار سرمایه باعث افزایش سرمایه گذاری در اقتصاد مولد خواهد کرد، گفت: سفته بازی و دست به دست شدن دارایی را را نباید با رونق تولید و بازار اشتباه گرفت.

افزایش نقدینگی ها اجتناب ناپذیر است

محسن خدابخش مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس گفت: بازار سرمایه تاسیس نهادهای مالی را برای بخش های تولیدی کشور تدارک می بیند.

خدابخش از تاسیس شرکت های سهامی عام، اوراق بدهی و عرضه های اولیه بورس و فرابورس گفت و افزود: تا آخر آذر امسال این نهاد ها توانسته اند 129 هزار میلیارد تومان جذب سرمایه کنند.

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس گفت: وظیفه بورس با ابزارهایی که دارد سرمایه های را به بازار سرمایه و تولید هدایت کند.

افزایش نقدینگی ها اجتناب ناپذیر است

بهروز خدارحمی کارشناس بازار سرمایه به تقسیم بندی بازار اولیه و ثانویه پرداخت و گفت: دولت باعث افزایش نقدینگی در کشور شده است. به دلیل اینکه بازار سرمایه از رونق خوبی برخوردار شده است، سرمایه های جدید به سمت بازار سرمایه وارد می شود که منجر به افزایش سرمایه شرکت ها می شود. او اظهار امیدواری کرد شرکت ها از این افزایش سرمایه در افزایش تولید استفاده کنند.

خدارحمی به داشتن بازار ثانویه پر رونق تاکید کرد و گفت: راهکارهای سازمان بورس برای جذب نقدینگی‌های سرگردان موثر است.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۲°    ۲۲°