تعامل دیوان محاسبات و صدا و سیما درباره رسیدگی به بودجه
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
13:24 - يکشنبه 30 شهريور 1399
کد خبر : ۷۵۷۲۷۱
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۰ دی ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۳
در دیدار رئیس و برخی مسئولان دیوان محاسبات کشور با رئیس و مدیران رسانه ملی در خصوص تعاملات رسانه ملی در حوزه رسیدگی به بودجه گفتگو شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 آقای عادل آذر در جمع خبرنگاران درباره جلسه‌ای که با رئیس رسانه ملی داشت گفت: در این جلسه که با حضور جمعی از دوستان دیوان محاسبات که بیشتر حسابرسان و معاونان فنی دیوان محاسبات برگزار شد درباره تعاملات فنی بین دیوان محاسبات و صدا و سیما به خصوص در حوزه رسیدگی به بودجه مباحثی مطرح شد.
 
دوستان ما در صدا و سیما درباره نوع رسیدگی و نظارت دیوان محاسبات دغدغه‌هایی داشتند‎‎ می‌گفتند نظارت به گونه‌ای باشد که مانع تصمیم گیری یا کند کردن تصمیم‌ها و اجرا نشود.

او ادامه داد: من هم توضیح دادم که راهبرد دیوان محاسبات یک رویکرد پیشگیرانه‏‏ هدایتگرانه و مقتدرانه است و تمام تلاش ما این است که جسارت و قدرت تصمیم گیری از مدیران گرفته نشود همچنین نظارت در خدمت توسعه باشد.

او افزود: تقاضایی هم ما از دکتر علی عسکری داشتیم که مثل همیشه محبت کرد و قول مساعدت داد اینکه افکار عمومی از دیوان محاسبات انتظاراتی دارد که در چارچوب صلاحیت رسیدگی و حوزه ماموریتی وظیفه‌ای اش نیست. عمده تمرکز دیوان محاسبات بر نظارت بر دستگاه‌های دولتی است که به نحوی از بودجه کل کشور استفاده می‌کنند.
 
ولی مردم از جهت اشراف به قوانین بودجه‌ای تفریق بودجه و چگونگی رسیدگی به بودجه انتظاراتی دارند که شاید در چارچوب وظایف و اختیارات قانونی قوه قضاییه دیوان عدالت اداری یا سازمان بازرسی باشد.

او افزود: ما از رئیس رسانه ملی خواستیم برنامه‌هایی در این حوزه در رسانه ملی تهیه و تولید شود. ‏ ‏‏تهیه نشست ها‌ی کارشناسی یا فیلم‌های اموزشی که سواد بودجه‌ای عامه مردم و در سطح تخصصی حقوق مالی عمومی را به روش مستقیم و غیر مستقیم آموزش دهند بسیار برای ما کارساز خواهد بود.
 

او ادامه داد: خوشبختانه سازمان صدا و سیما در حوزه رسیدگی‌های بودجه‌ای دیوان محاسبات یکی ازپاک‌ترین دستگاه‌های کشور است که از بودجه عمومی استفاده می‌کند. جلسه امروز هم برای ایجاد تعامل بیشتر بود.

آقای عادل آذر درباره بودجه صدا و سیما گفت:در این جلسه صحبت‌هایی درباره عدد و رقم این بودجه انجام نشد و ما فقط می‌توانیم رسیدگی کنیم رقم آن در مجلس تصویب و مطرح می‌شود، اما اشراف داریم صدا و سیما به جهت بودجه‌های ریالی و ارزی در مضایقه است و اگر کاری از دست ما بر بیاید حتما انجام خواهیم داد.

او  در پاسخ به سوالی درباره مطرح شدن مطالبی درباره کسری بودجه در رسانه‌ها گفت: عدد‌های مختلفی نقل قول می‌شود از ۵۵ هزار میلیارد تومان تا ۱۱۲ هزار میلیارد تومان نقل شده است.

آذر افزود: محاسباتی که در گستره استانی و ملی انجام شده نشان می‌دهد کسری بودجه سال ۹۹ طبق لایحه‌ای که دولت تقدیم مجلس کرده است ۱۱۰ هزار میلیارد تومان است، ولی ما فکر می‌کنیم این رقم را می‌توان به راحتی با تدبیر حقوقی مالی و مدیریتی تامین کرد ساز و کار‌های بخش عمده‌ای از آن وجود دارد مثل جبران از تراز مثبت دارایی‌های سرمایه‌ای یا تراز مثبت دارایی مالی.

او ادامه داد: از این رقم حدود ۵۵ هزار میلیارد تومان می‌ماند که بررسی عملکردی ۸ ماه سال ۹۸ نشان می‌دهد اگر ۱۵ درصد افزایش حقوق و مزایا را برای کارکنان بازنشستگان مستمری بگیران و... اعمال کنیم و بقیه هزینه‌ها را بر اساس میزان تخصیص و روند تخصیص و عملکرد سال ۹۸ ببینیم می‌توانیم بودجه سال ۹۹ را با بودجه‌ای تراز مثبت ببندیم.پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۰°    ۳۲°