روحانی: با اکثر همسایگان روابط صمیمانه داریم

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
10:18 - شنبه 14 تير 1399
کد خبر : ۷۵۷۴۸۶
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۵
رئیس جمهوری اسلامی ایران گفت: روابط ما با ۱۲ کشور همسایه بسیار صمیمانه و گرم است و امیدواریم این دو سه کشور نیز به بقیه ملحق شده و زندگی خوبی در این منطقه داشته باشیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی شامگاه چهارشنبه در جلسه شورای اداری استان اردبیل بیان کرد: با آذربایجان، عراق، ترکیه، روسیه و دیگر کشور‌های همسایه مناسبات بسیار خوبی داریم و در این میان، دو سه کشور، خود در ایجاد فضای به وجود آمده مقصر هستند و امیدواریم که آن‌ها نیز به این جمع بپیوندند.

وی به جایگاه مرزی استان اردبیل اشاره و بیان کرد: با همسایه شمالی این استان یعنی آذربایجان روابط بسیار گرم و صمیمانه‌ای داریم و همکاری‌های مشترکی بین دو کشور در حال اجراست.

رئیس جمهوری اضافه کرد: چند طرح بزرگ مشترک بین دو کشور اجرا شده و چند طرح دیگر نیز پیش رو داریم؛ شهرک صنعتی مشترک که محل آن استان اردبیل است، بین دو کشور ایجاد خواهد شد؛ ضمن اینکه طرح راه‌آهن از آستارا به رشت با مشارکت این کشور در حال اجراست.

روحانی با اشاره به دشمنی‌های آمریکا ادامه داد: مگر ما می‌توانیم با یک ابرقدرتی بسازیم و به معنایی تسلیم شویم و استقلال و آزادی خود را فروخته و در اختیار آن‌ها قرار دهیم و مگر می‌شود خونب‌های مجاهدت‌هایی که از تلاش قرن‌ها حاصل شده از دست بدهیم.

رئیس جمهوری افزود: فردا اگر شرایط سیاسی ما فرق کند این ارز ۱۲ و ۱۳ تومانی بازار آزاد نصف می‌شود و به تبعش زندگی مردم آسان‌تر می‌شود، ولی رهبری نظام، دولت، مردم و فرهیختگان اتفاق نظر دارند که جمهوریت و اسلامیت کشور را به هیچ قیمتی نفروشیم.

وی اظهار داشت: ما بین ۲ حالت هستیم یا رنج و تلخی کوتاه یا تلخی دایمی برای کشور که یکی را باید انتخاب کنیم و با اعتماد به آنچه در قرآن و احادیث وتاریخ ایران می‌گویم ما از این مشکلات عبور خواهیم کرد.

رئیس جمهوری گفت: فردی نیستم که از هیچ فرصتی بگذرم، من مذاکره می‌کنم، حرف می‌زنم کما ینکه قبلا هم با ۶ کشور دنیا نشستیم و به توافق رسیدیم، ما مقصر نیستم، تخلف نکردیم به مردمان و دنیا دروغ نگفتیم، ما به همه راست گفتیم.

وی بیان کرد: فردی در کشوری خودسرانه کار‌هایی می‌کند تعهد با دوستان و همسایگان خود را به هم زده، معاهده بین المللی را بر هم زده و از آن‌ها خارج شده و امروز روز وحدت و افتخار ماست روز گله نیست روزی است که باید با هم و در کنار هم باشیم.

روحانی گفت: در شرایطی هستیم که جز وحدت و همدلی و در کنار هم بودن راهی نداریم و تمام جناح‌هایی که طرفدار این کشور و انقلاب هستند هدفشان واحد است هرچند ممکن است سلیقه‌ها و راه‌ها مختلف باشد و در این راستا راه دوم نداریم، همه باید تسلیم قانون اساسی شویم و اگر بناست همه با هم کار کنیم منشور حقوق ملی و میثاق ملی ما قانون اساسی است و ما باید در چارچوب قانون اساسی صحبت و تعامل کنیم.

وی افزود: رییس جمهور نمی‌تواند به تنهایی غیر از چارچوب قانون اساسی کار انجام دهد و در این شرایط همه باید تسلیم میثاقی شویم که از اول انقلاب به آن معتقدیم، به این قانون اساسی مردم رای دادند و ما باید در کنار هم باشیم و هر قدر متحدتر باشیم سریع‌تر به مقصد می‌رسیم.

روحانی تاکید کرد: انتخابات ایستگاه است، ما در ایستگاه‌های مختلف می‌ایسیتم، رای می‌دهیم، انتخاب می‌کنیم و لوکوموتیو انتخاب را به حرکت درمیآوریم و از این طریق دولتی انتخاب شده که دوره‌ای دارد، اگر کسی اعتراض دارد و مشکل دارد قانون اساسی راهش را پیش‌بینی کرده وما با آن راه باید حرکت کنیم.

رئیس جمهوری گفت: امروز بدون اینکه دست نیاز به سوی کسی دراز کنیم کشور را اداره کردیم، البته مردم در زندگی اقتصادی مشکلاتی داشتند، ولی تلاش ما کاهش رنج و مشکلات مردم بوده و همه توان خود را در این زمینه بکار گرفتیم.

روحانی با اشاره به برخی اقدامات داخلی افزود: در این شرایط دشمن به آدم سنگ بزند خیلی دردناک نیست، اما کلوخ دوست دردناک است، ما در برابر زخم زبان دشمن و توطئه دشمن ناراحت نمی‌شویم و راه ما امروز راهی است که با هم و در کنار هم باید مسیر را انتخاب کنیم و جلو برویم و بدون تردید اگر با هم باشیم راه انقلاب و اسلام و منافع ملی را دنبال کنیم دشمنان را مایوس می‌کنیم.

وی بیان کرد: تردید نکنید دشمن مایوس است و هر روز به ما پیشنهاداتی می‌دهند و هر روزی که ببینیم منافع ملی و حقوق ملت ما تامین می‌شود برای برداشتن مشکلات پیش پای مردم درنگ نمی‌کنیم..

رئیس جمهوری گفت: ما فرهنگ غنی و نعمت انقلاب اسلامی را داریم و وظیفه ما تحمل پذیری، گذشت، باهم بودن و شرایط جهانی و سیاسی را احساس کردن و در کنار هم تلاش کردن است و خداوند ما را در این مسیر یاری خواهد کرد.

روحانی افزود: برخی می‌گویند در این ۲ سال تحریم دولت چرا به ما نمی‌رسد، من از همه دوستان منتقد می‌پرسم در این شرایط سخت تحریم که اوایل سال ۹۷ شروع شد بسیاری از کارشناسان و دلسوزان و فرهیختگان گفتند راهی جز کوپن برای اداره کشور ندارید و باید تمام کالا‌ها کوپنی شود و در مجلس هم عده‌ای از نمایندگان و نیز صاحب نظران این نظر را تایید کردند، ولی ما بدون کوپن کشور را اداره کردیم که کار سختی بود.

وی بیان کرد:دولت تمام کالا‌های اساسی و مورد نیاز مردم را بوفور در بازار در اختیار مردم گذاشت هرچند برخی کالا‌ها گران و برای مردم مشکل شده، ولی قحطی و نایاب شدن کالا و سیستم کوپنی شدن در کشور را نداریم.

رئیس جمهوری ادامه داد: پارسال برای کالا‌های اساسی ۱۴ میلیارد دلار پول دادیم با ارز ترجیحی چهار هزار و ۲۰۰ تومانی و ارز بخش‌های مختلف دارو و درمان و بخش‌های دیگر را تامین کردیم و در سال آینده باز هم برغم محدودیت‌ها باز هم حدود ۱۰.۵ تا ۱۱ میلیارد دلار چهار هزار و ۲۰۰ تومانی به کالا‌های اساسی اختصاص دادیم و اگر ما در شرایط عادی بودیم امسال حداقل ۶۰ میلیارد دلار پول نفت داشتیم.

وی اظهار داشت: اکنون خیلی کم داریم و به جامعه و دولت فشار می‌آید و دست دولت بسته می‌شود و یک کشوری یک دفعه ده‌ها میلیارد دلار درآمدش منجمد بشود و در اختیارش قرار نگیرد دچار مشکل می‌شود.

روحانی اضافه کرد: اعتباراتی که از بانک‌های کشور‌های خارجی می‌گرفتیم نیز محدود شده و طرح‌ها دچار مشکل شده با این حال امروز در استان اردبیل برغم تحریم و فشار و مشکلات بیش از پنج هزار میلیارد تومان پروژه افتتاح شد.

وی گفت: برخی از بار بر دوش دولت و برخی بر دوش مردم است یا هر دو باید با هم کار کنیم یا باید ارزشمندترین الماس بوجود آمده پس از پیروزی انقلاب از جمله استقلال، مردم سالاری، اسلامیت، جمهوریت، امنیت ملی و منافع ملی را به دشمن بدهیم.

رئیس جمهوری با اشاره به استعداد‌های استان اردبیل و خدمات صورت گرفته در این منطقه، گفت: در این استان در زمینه بزرگراه و راه آهن تلاش خوبی شده و یکی از آرزو‌های مردم در این دولت محقق خواهد شد.

وی اضافه کرد: طرح‌های افتتاحی امروز در استان اردبیل، بسیار مهم بود؛ در صنعت، شاهد تحول خوبی در استان هستیم؛ ساخت کامیون به دست توانمند ایرانیان در این استان، ارزشمند است و اینکه ظرفیتی وجود دارد که می‌تواند با تکمیل ظرفیت، روزانه ۵۰ کامیون سنگین را بسازد و تحویل دهد که کار بزرگی است.

رئیس جمهوری بیان کرد: در بخش لاستیک‌سازی که یک فاز آن را افتتاح کردیم، قادر خواهد بود برای خودرو‌های سنگین و کامیون‌ها ۳۰۰ هزار حلقه لاستیک را در سال تولید کند که کار بسیار ارزشمندی است.

روحانی اضافه کرد: این استان، ظرفیت بزرگی در معادن دارد و اگر در برنامه‌ریزی‌ها اعمال شود، در شناسایی این ظرفیت‌ها باید تلاش و معادن به مردم واگذار شود؛ باید به مردم کمک کنیم. بخشی از اشتغال و ثروت برای کشور ما معادن هستند. این استان همچنین استعداد خوبی در گردشگری دارد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۵°