تاثیر شهادت سردار سلیمانی بر معادلات منطقه

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
03:16 - سه‌شنبه 13 خرداد 1399
کد خبر : ۷۵۹۳۶۰
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۷ دی ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۲
کارشناسان مسائل سیاسی و غرب آسیا معتقدند: معادلات پشت پرده نشان دهنده تزلزل و فروپاشی هیمنه و هیبت آمریکاست و دوره پساسردار سلیمانی قطعا به سقوط سلطه آمریکا در جهان می انجامد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

حسن دانایی‌فر سفیر سابق ایران در عراق گفت: رفتارهای اخیر آمریکا در راستای رفتارهای واکنشی است.

او افزود: دوره پسا سردار سلیمانی دوره ای است که محور مقاومت را وارد مرحله جدیدی می کند به گونه ای که نوع گفتمان ها با دوره قبل از شهادت سردار بسیار متفاوت خواهد بود، نمونه آن در پارلمان عراق، تصویب خروج نظامیان آمریکا در پارلمان عراق بدون کمترین چالش است. 

گفتمان نیروهای محور مقاومت در داخل عراق و در مقابل انفعال های آمریکایی ها نشان می دهد دچار سردرگمی شده اند. آمریکایی ها تصور نمی کردند شهادت سردار سلیمانی اینقدر منطقه و جهان را تحت تاثیر قرار دهد و تشییع باشکوه پیکر شهید سلیمانی و همرزمانش آمریکا را دچار شوک کرده است. 

تاثیر شهادت حاج قاسم سلیمانی بر معادلات منطقه

او افزود: خروج نظامیان آمریکا از عراق جدی است حتی موافقت نامه ای هم از سوی آمریکا به عراق ارسال شده که نظامیان خود را از عراق خارج خواهد کرد.

دانایی فر با تاکید بر اینکه خروج آمریکایی ها از منطقه قطعی است گفت: اگر آمریکا از منطقه خارج نشود منطقه بیشتر تحت تاثیر اشتباهات آمریکا خواهد بود. امروز در نشییع باشکوه پیکر ابومهدی المهندس در بصره و هم در ایران شعار مشترک "اننقام - خروج آمریکایی ها از منطقه" را در پی داشت.

 او افزود: سردار سلیمانی در سفر به عراق، ماموریت دیپلماتیک برای همگرایی بیشتر در منطقه داشت و قرار  بود نتیجه پیام های عربستانی ها را منتقل کند که به طور جدی در حال پیگیری بود. سردار سلیمانی سردار صلح و همگرایی بود و هدف وی این بود که منطقه به صلح و ثبات بیشتری برسد. 

دانایی فر گفت: تحلیل رفتار و گفتار چند روز اخیر آمریکایی ها سراسیمه گی و نگرانی آمریکایی ها را نشان می دهد، در عالم سیاست آمریکایی ها اگر 5 درصدی نتوانند در مقابل انتقام مقاومت کنند، بسیار خطرناک خواهد بود به همین دلیل است که به دیپلماسی منطقه ای و تلفنی متصل شده است.

حسین اکبری کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: عراق از لحاظ ژئوپلتیکی برای آمریکا اهمیت زیادی دارد چون از سال 2003 که نیروهای آمریکا وارد عراق شده اند همچنان تاکید بر ماندن در عراق هستند. آمریکا در سال 2011 و در زمان ریاست جمهوری اوباما از عراق خارج شد اما اکنون این عراق است که نیروهای آمریکایی از عراق بیرون و اخراج می کند. 

تاثیر شهادت حاج قاسم سلیمانی بر معادلات منطقه

او گفت: در افغانستان نیز آمریکا با حضور 19 ساله خود در این کشور باعث تقویت طالبان شدند که اکنون 75 درصد مردم افغانستان درحال مبارزه به وسیله طالبان با آمریکااست. عراق دوره سختی را در مبارزه با داعش پشت سر گذاشته است و اکنون نیز ترور سردار سلیمانی در خاک عراق موجب تنفر مضاعف از آمریکا شده است و اخراج دوباره نیروهای آمریکا از عراق هیمنه و هیبت آمریکا را تضعیف کرده است. 

اشتباهات آمریکا به دلیل اینکه امکان عقب گرد ندارد اشتباهات بزرگتر را رقم میزند. خشم مردم عراق از آمریکا آنها را به سمت سفارت آمریکا سوق داد و حال با ترور شهدای مقاومت خشم و نفرت مردم عراق برگشت ناپذیراست تا جایی که این اقدام آمریکا ( ترور سردار سلیمانی وهمرزمانش در عراق) مردم آمریکا را نیز علیه وی تحریک کرده است.

او گفت: امریکایی ها در هر نقطه از جهان که با مقاومت درگیر شدند قطعا به شکست انجامید. تصور غلط این است که ائتلاف با اندیشه مطالبه شده خو د آنها تشکیل شده است اما مقاومت در همه جا محور اصلی تروریسم را آمریکا می داند و خواستار آمریکا از منطقه است. نکته مهم این است که مطالبات مردمی از آمریکا در همه جای جهان جدی تر شده است و خشم و نفرت عظیم مردم از آمریکا نشان دهنده آن است.

او افزود: ترامپ تحت سلطه صهیونیست ها دست به این جنایت ( ترور سردار سلیمانی و  همرزمانش) زد. ترامپ در بدترین وضعیت یک رئیس جمهور در کل تاریخ آمریکا قرار  گرفته و به شدت شکننده شده که نیاز جدی به حمایت جدی لابی صهیونیست ها  دارد چون در صورت حمایت نشدن از بین می رود.

نکته دوم این است که آمریکایی ها معتقدند: سلطه آمریکا و خرید و فروش انرژی با دلار آمریکاست که این کشور را سر پا نگه داشته است. امریکا با پول کاذبی که از فروش نفت بدست می آورد ادامه حیات می دهد و در صورت سقوط دلار ، امریکا به قطع سقوط خواهد کرد. 

معادله پشت پرده آمریکا را متزلزل کرده است چون آمریکا امروز می داند که منافعش در دنیا در خطر است. راهکار عاقلانه این است که آمریکا منطقه را تخلیه کند و اداره منطقه را به کشورهای منطقه واگذار کند چون امروز همه دنیا خشم و انزجار خود را از امریکا به نمایش گذاشته است و به دنبال انتقام عذاب آور از آمریکا و آمریکایی هاست. 

 

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲°    ۳۶°