روحانی: نگذارید از اروپا کاملا مایوس شویم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
20:59 - پنجشنبه 08 آبان 1399
کد خبر : ۷۵۹۸۷۲
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۱
رئیس جمهوری در تماس تلفنی با رئیس شورای اروپا گفت: اتحادیه اروپا با اتخاذ مواضع مستقل از واشنگتن، نباید اجازه دهد ایران کاملا از اروپا مایوس شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی رئیس‌جمهوری، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز پنجشنبه در تماس تلفنی «شارل میشل» رئیس شورای اروپا با وی، گفت: ایران آماده است با اتحادیه اروپا همکاری نزدیکتری داشته باشد و معتقدیم نباید اجازه داد فرصت همکاری از بین برود.

رئیس جمهوری با اشاره به ابراز همدردی رئیس شورای اروپا به خاطر حوادث اخیر گفت: تظاهرات گسترده مردمی از کشمیر تا عراق و لبنان به دنبال ترور سپهبد شهید قاسم سلیمانی بیانگر محبوبیت و نقش بزرگ این شهید در ثبات و امنیت منطقه است.

روحانی اظهارداشت: آمریکا با تشدید تحریم‌ها علیه ایران حتی در بحث دارو و مواد غذایی دست به تروریسم اقتصادی زد و با ترور فرمانده بزرگ ایران، همه مقررات بین المللی را زیر پا گذاشت و اروپا باید در خصوص این اقدامات تروریستی آمریکا واکنش نشان دهد.

رئیس جمهوری در پاسخ به توضیحات رئیس شورای اروپا تاکید کرد: ایران و اروپا به دنبال ثبات منطقه و تحکیم مجدد برجام هستند و برای ما بسیار مهم است که اروپا، چین و روسیه بتوانند برای حفظ برجام نقش مهم خود را ایفا کنند تا منافع ایران تامین شود.

روحانی پنج گام ایران در کاهش تعهدات برجامی را در راستای ایجاد تعادل دانست و اظهارداشت: ایران به همکاری‌های خود با آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنان ادامه خواهد داد.

رئیس شورای اروپا نیز در این تماس تلفنی ضمن ابراز تسلیت به خاطر حوادث اخیر در ایران گفت: برجام دستاورد ۱۰ سال مذاکره بود و اتحادیه اروپا تمام تلاش خود را برای حفظ این توافق بکار خواهد گرفت.

شارل میشل نیز گفت: اروپا همچنین همه تلاش خود را بکار گرفته است تا نقش مثبتی در فضای سیاسی سطح جهانی و منطقه ایفا کند و در روز‌های اخیر بار‌ها از آمریکا خواسته است تا بیش از این باعث افزایش تنش در منطقه نشود.

وی افزود: ما نگران تحولات منطقه هستیم و همه طرف‌ها را به خویشتن‌داری دعوت می‌کنیم.

رئیس شورای اروپا همچنین از همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی، به‌رغم کاهش تعهدات برجامی قدردانی کرد.
 
روحانی: اتحادیه اروپا درباره مسائل مهم منطقه موضع مستقل اتخاذ کند
همچنین رئیس جمهوری اسلامی ایران در تماس تلفنی با نخست وزیر ایتالیا ضمن گفتگو درباره مهمترین مسائل دو جانبه و بین المللی بر ضرورت موضع مستقل اتحادیه اروپا در خصوص مسائل منطقه تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رییس جمهوری، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی و "جوزپه کونته"، در این تماس تلفنی، دوستی دو ملت را ریشه دار و عمیق دانستند و بر این نکته اشتراک نظر داشتند که باید بیش از پیش از ظرفیت دو کشور در مسیر تعمیق روابط مشترک و تقویت صلح و امنیت در منطقه بهره گرفت.

رئیس جمهوری با اشاره به ابراز همدردی نخست وزیر ایتالیا به خاطر حوادث اخیر، اقدامات تروریستی آمریکا را تهدیدی جدی برای امنیت منطقه برشمرد و با تاکید بر اینکه ترور سپهبد شهید سلیمانی نشات گرفته از میزان عصبانیت آمریکا از فرمانده مبارزه با تروریسم و داعش در منطقه بود، گفت: ملت‌های منطقه از اقدامات آمریکا بسیار عصبانی هستند و همه باید تلاش کنیم تا تنش آفرینی و اشتباهات راهبردی دولت خودسر آمریکا را که برآمده از کم اطلاعی آنهاست، مهار و این کشور را پایبند به چارچوب قانون کنیم.

روحانی همچنین خواهان اتخاذ مواضع مستقل اتحادیه اروپا درباره مسائل مهم منطقه شد و گفت: امنیت در منطقه امکان پذیر نیست مگر اینکه همه به قانون احترام بگذارند و تلاش کنند که مانع تکرار این گونه جنایات در سطح جهان شوند.

وی در این گفتگو با اشاره به همکاری‌های مشترک ایران و اروپا و از جمله ایتالیا در موضوعات مهم منطقه‌ای، تصریح کرد: اتحادیه اروپا مسوولیت سنگینی در مسائل جهانی دارد و باید مستقل از سیاست‌های اشتباه آمریکا و با اتخاذ مواضع درست، در مسیر تقویت صلح و ثبات منطقه و جهان بکوشد و بی تردید تهران در چنین شرایطی در کنار این اتحادیه خواهد بود.

رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه مشکلات منطقه باید به دست خود منطقه انجام گیرد، رای قاطع پارلمان عراق مبنی بر لزوم خروج نیرو‌های آمریکایی از این کشور را پاسخ قاطع و روشنی به مداخلات و اقدام تروریستی آمریکا دانست.

جوزپه کونته نخست وزیر ایتالیا نیز در این تماس تلفنی با بیان اینکه دولت ایتالیا میزان تاثر و عصبانیت ملت بزرگ ایران را از قتل سپهبد سلیمانی درک می‌کند، خواهان تلاش همگانی برای کاستن از سطح تنش‌ها در منطقه شد و اظهارداشت: ایتالیا همه تلاش خود را برای کاهش تنش و تقویت صلح و ثبات در منطقه به کار خواهد گرفت.

وی در این تماس تلفنی همچنین بر اهمیت برجام و راه‌های حفظ این توافق بین المللی به رغم مانع تراشی‌های آمریکا تاکید کرد.
 
روحانی خطاب به نخست‌وزیر انگلیس: تلاش‌های سردارسلیمانی نبود امنیت و آرامش نداشتید
 رئیس جمهوری همچنین در تماس تلفنی با نخست وزیر انگلیس با تاکید بر اینکه اگر تلاش‌های شهید سپهبد قاسم سلیمانی نبود شما امروز در لندن امنیت نداشتید، از دولت انگلیس خواست نسبت به مواضعی که در خصوص ترور شهید سلیمانی اتخاذ کرده است، به طور جدی تجدید نظر کند.

به گزارش روز پنج شنبه پایگاه اطلاع رسانی رییس جمهوری؛ حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز پنجشنبه در تماس تلفنی "بوریس جانسون" نخست وزیر انگیس با وی، پاسخ جمهوری اسلامی ایران به آمریکا و حمله به پایگاه نظامی این کشور در عراق را طبق ماده ۵۱ منشور سازمان ملل متحد، دفاع مشروع دانست و تاکید کرد: اگر آمریکا مرتکب خطای دیگری شود، پاسخ بسیار خطرناکی را دریافت خواهد کرد.

رییس جمهوری سردار شهید سلیمانی را دوست همه مردم منطقه و قهرمان مبارزه با تروریسم خواند و با بیان اینکه اقدامات تروریستی آمریکا امنیت منطقه را به طور جدی تهدید می‌کند، گفت: با حدود چهار دهه دوستی و همکاری با سردار سلیمانی می‌گویم او پیوسته به دنبال تقویت امنیت و ثبات منطقه بود.

روحانی با انتقاد از اظهارات برخی مقامات دولت انگلستان در خصوص ترور سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی خواستار تجدید نظر آن‌ها در مواضع خود شد و گفت: بی تردید اگر تلاش‌های شهید سلیمانی نبود شما امروز در لندن آرامش نداشتید.

رییس جمهوری با تاکید بر تامین امنیت منطقه توسط کشور‌های منطقه، گفت: آمریکایی‌ها و کاخ سفید هیچ شناختی از منطقه نداشته و پس از اقدام تروریستی خود به دلیل قیام ملت‌های منطقه و شور و وحدتی که ایجاد شد، دریافتند که چه اشتباهی مرتکب شده اند.

وی ریشه همه ناامنی‌های اخیر را خروج آمریکا از برجام و اقدامات غیرقانونی آن‌ها دانست و گفت: این اقدام تروریستی آمریکا برخلاف همه مقررات بین المللی انجام شد. آن‌ها دو سال است دارو و غذای مردم را هم تحریم کرده اند و با ترور سردار سلیمانی دست به یک جنایت بزرگ زدند.

رییس جمهوری با بیان اینکه اگر اروپا به تعهدات خودش برگردد ایران هم به تعهدات برجامی خود باز خواهد خواهد گشت، گفت: تهران همچنان به همکاری‌های خود با آژانس بین المللی انرژی اتمی متعهد است و آژانس همانند گذشته بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران نظارت خواهد داشت.

نخست وزیر انگلیس نیز در این تماس تلفنی با ابراز همدردی و تسلیت در خصوص حوادث متعدد یک هفته اخیر در ایران، نسبت به تشدید ناامنی در منطقه و امنیت سربازان انگلیسی ابراز نگرانی کرد و خواستار خویشتنداری همه طرف‌ها شد.

جانسون با تاکید بر ضرورت بهبود روابط تهران – لندن، حفظ برجام را در تقویت امنیت بین الملل بسیار مهم دانست و خواستار بکارگیری همه تلاش‌ها برای حفظ این توافق مهم بین المللی شد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۱°    ۲۲°