اگر جسارت دارید یافته های خود را ارائه کنید
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
08:40 - سه‌شنبه 21 مرداد 1399
کد خبر : ۷۶۰۰۳۹
تاریخ انتشار : جمعه ۲۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۹
رئیس سازمان هواپیمایی کشوری به سیاستمداران امریکایی؛
رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در نشست خبری گفت: سیاستمداران امریکا و کانادا اگر جرات دارند یافته هایشان را با پشتوانه علمی و فنی و جنبه های تخصصی برای تنویر افکار عمومی جهان ارائه کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 عابدزاده در حاشیه جلسه ویژه بررسی علت سقوط هواپیمای بوئینگ 737 اوکراینی که از ساعت 9:30 صبح امروز با حضور کارشناسان اوکراینی آغاز شد گفت: اگر اخبار دو روز گذشته درباره علت سقوط هواپیمای اوکراینی که سیاستمداران امریکایی و کانادایی منتشر کرده اند ساختارهای تخصصی را دارا هستند آنها اگر جرات و جسارت دارند گزارش سازمان های رسیدگی به سوانح هوایی امریکایی و کانادایی که مورد تایید ما نیز هست را برای اطلاع جهانیان اعلام کنند.

وی افزود: هرگونه اظهارنظر درباره علت سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین تا پیش از رمزگشایی از جعبه سیاه، کارشناسی نیست اما تنها نکته‌ای که برای ما محرز است این است که هیچ موشکی به هواپیما اصابت نکرده است.

او گفت: از لحظه بلند شدن هواپیما تا زمان سقوط کمتر از 2 دقیقه زمان برده است، افزود: حدود یک و نیم دقیقه از این زمان هواپیما در حالت آتش گرفته در حال پرواز بود و خلبان تلاش کرد تا هواپیما را به سمت فرودگاه امام خمینی بازگرداند.

وی افزود: همه شرکت های هوایی کشور توانایی بازخوانی جعبه سیاه هواپیماها را شرایط عادی دارند اما با توجه به صدمه وارد شده به جعبه سیاه هواپیما امکان استخراج اطلاعات برای تحلیل عملکرد خلبان در زمان حادثه دشوار است و این امر نیاز به نرم افزار و سخت افزارهای ویژه دارد که این تکنولوژی هم در کشور موجود است. اگر چنانچه موفق به بازخوانی اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای سقوط کرده نشدیم از کشورهای دیگر که در این زمینه تکنولوژی لازم را دارند کمک خواهیم گرفت.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری افزود: برخورد شیء به هواپیما و اینکه بتواند حدود ۶۰ تا ۷۰ ثانیه پرواز کند از لحاظ علمی صحیح نیست.
عابدزاده تصریح کرد: قطعات هواپیمای اوکراینی در یک محیط خیلی محدود جمع‌آوری شده است و اگر قرار بود انفجاری در بالا صورت بگیرد قطعات باید خیلی پراکنده‌تر می‌شد.
رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با بیان اینکه از سوئد و کانادا هم دعوت کردیم تا در امور سانحه نظارت داشته باشند، گفت: اطلاع‌رسانی ما به کشور‌های مختلف نشان می‌دهد ما در عملکرد خودمان صادق هستیم و اجازه می‌دهیم آمریکا‌یی‌ها، فرانسوی‌ها، کانادایی‌ها، سوئدی‌ها و اوکراینی‌ها بیایند و نحوه رسیدگی به سانحه را مشاهده کنند.

مدیرکل بررسی سوانح سازمان هواپیمایی کشوری هم با اشاره به جلسه امنیتی و تخصصی درباره نحوه دانلود اطلاعات جعبه سیاه صبح امروز با کارشناسان اوکراینی گفت: در جلسه دوم قرار شد از متخصصین داخلی که توانایی بازخوانی جعبه سیاه و تحلیل داده های آنرا دارند استفاده شود.

حسن رضایی‌فر افزود: شرکت های هوایی قشم ایر، آسمان و ماهان نرم افزارهای بروز دنیا و متخصصین آموزش دیده برای بازخوانی اطلاعات جعبه سیاه هواپیماها را دارند و با کمک این شرکت ها و دفتر بررسی سوانح هوایی کشوری قادر به دریافت این اطلاعات خواهیم بود.

او افزود: کارشناسان کمیسیون سوانح اوکراین هم تایید می کنند اف.دی.آر هواپیما صدمه دیده اما حافظه اطلاعات جعبه سیاه و مکالمات خلبان احتمالا سالم است.

رضایی فر گفت: عصر امروز جلسه ارزیابی اطلاعات جعبه سیاه هواپیما با حضور مقامات قضایی و متخصصان در لابراتوار مهرآباد انجام می شود.

او با بیان اینکه ایران با کشورهای روسیه و فرانسه توافقنامه بررسی سوانح هوایی دارد، گفت: در وهله اول تلاش ما بر اینست که اطلاعات جعبه سیاه را در کشور و با استفاده از متخصصان و امکانات داخل استخراج کنیم اما در صورتیکه موفق نشدیم از یکی از کشورهای روسیه، فرانس، کانادا و اوکران کمک خواهیم گرفت.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °