روایت سرهنگ آمریکایی از حمله ایران به عین الاسد

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
03:19 - جمعه 02 اسفند 1398
کد خبر : ۷۶۰۳۷۶
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۶
یکی از فرماندهان آمریکایی مستقر در پایگاه الاسد عراق به خبرنگار سی ان ان گفت: با احتمال حمله ایران در پناهگاه‌های زیرزمینی پایگاه عین الاسد مخفی شده بودیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
خبرنگار شبکه تلویزیونی سی ان ان که بعد از پاسخ موشکی ایران موفق به حضور در پادگان عین الاسد در عراق شده است در ادامه گزارش خود از این پایگاه با نظامیان آمریکایی نیز گفتگو کرد.

مجری سی ان ان قبل از شروع گزارش گفت: خبرنگار بین الملل ما به طور ویژه به پایگاه عین الاسد در عراق دسترسی یافت و با نظامیان آمریکایی در آنجا درباره لحظات قبل از حمله موشکی ایران به این پایگاه گفتگو کرد.

خبرنگار سی ان ان در گزارش خود از پایگاه الاسد گفت: اینجا خوابگاه نظامیان بوده و نظامیانی که اینجا زندگی می‌کردند همه چیز خود را از دست دادند. تقریباً چیزی باقی نمانده که قابل شناسایی باشد، چون اینجا را آتش فرا گرفت که چند ساعت بعد از آنکه (حمله) موشکی این نقطه مشخص را تحت تاثیر قرار داد.

وی گفت: به ما گفتند که آماده باشیم، آن‌ها می‌دانستند که ایران به زودی حمله خواهد کردام دقیقاً نمی‌دانستند قرار است چه چیزی رخ دهد، بنابراین تدابیر پیشگیرانه و احتیاطی اتخاذ شد.

تا ساعت ۱۱ شب، نظامیانی که می‌توانستند در جایی پناه بگیرند، در تاسیسات زیرزمینی مخفی شدند.
 
بعضی از نظامیان در پناهگاه‌های زیرزمینی دوره صدام پناه گرفتند. نظامیان دیگری که به خاطر اوضاع امنیتی، باید سر پست‌های خود می‌ماندند، هنوز آنجا بودند و بعد حملات حدود ساعت ۱:۳۴ بامداد آغاز شد.
 
بسیاری از این حملات در مکان‌هایی انجام شد که احتمال داشت تلفات چشمگیری در میان نظامیان آمریکایی داشته باشد.

خبرنگار سی ان ان گفت: ایشان سرهنگ دوم استیسی کلمن هستند. ما تمام روز با هم صحبت کرده ایم. به ما بگویید آن شب چطور بود و آن رویداد چگونه آغاز شد؟ برایمان توصیف کنید.

استیسی کلمن گفت: حتی توصیفش بسیار سخت است. بسیار ترسناک بود. بعضی از اعضای تیم و خودم در یکی از آن پناهگاه‌های زیرزمینی مخفی شدیم و وقتی (موشک) اول اصابت کرد، می‌توانستیم لرزش ناشی از اصابت را احساس کنیم؛ و حتی در داخل پناهگاه زیرزمینی، فشار به قدری شدید بود که درِ پناهگاه به سمت داخل حرکت کرد و بعد به جای خود بازگشت. حدود هفت مورد از اصابت‌ها در فاصله بسیار نزدیکی از پناهگاهی که ما در آن بودیم، صورت گرفت، به طوری که می‌توانستیم لرزش‌های ناشی از تک تک اصابت‌های موشکی را احساس کنیم. خیلی ترسناک بود.
 
خبرنگار سی ان ان گفت: آیا به خاطر خوش اقبالی زیادی بود که این حمله هیچ تلفاتی بر جا نگذاشت یا اینکه آموزش و تدابیر پیشگیرانه اتخاذ شده بود؟

استیسی کلمن پاسخ داد: باید بگویم ترکیب همه این‌ها بود: هم اطلاعاتی دریافت کرده بودیم و بعد از آن هم به خاطر فرماندهانمان بود که بلافاصله تصمیم گرفتند با تدابیر پیشگیرانه از آسیب رسیدن به افراد جلوگیری کنند.

خبرنگار سی ان ان ادامه داد: توصیفتان از این حمله چیست و با توجه به اوضاع، هم اکنون چه تدابیر امنیتی احتیاطی باید اتخاذ کنید؟

استیسی کلمن گفت: می‌دانستیم که قرار است اتفاقی بیفتد، اما نمی‌دانستیم دقیقاً چه اتفاقی. هیچ نشانه‌ای از اینکه این اتفاق ممکن است چه باشد، نداشتیم، اما هنوز مطمئن نبودیم، هشدار‌هایی دریافت کردیم که ممکن است راکت‌هایی بعد از یک شبیخون به پایگاه شلیک شود. در نتیجه ما باید نیرو‌های امنیتی مان را خارج می‌کردیم تا مطمئن شویم که از آن در امان هستیم. تعداد بسیار زیادی از افراد اطراف و داخل پایگاه هوایی برای تامین امنیت مستقر شدند.

خبرنگار سی ان ان گفت: آن‌ها برای تامین امنیت اطراف پایگاه بودند، و این در حالی بود که موشک‌ها شلیک می‌شدند؟

استیسی کلمن پاسخ داد: بله، آن‌ها در زمان اصابت تک تک موشک‌ها اطراف پایگاه بودند.

خبرنگار سی ان ان ادامه داد: به نظر می‌رسد هم خیلی خوش اقبال بوده ایم و هم، همانطور که قبلاً گفتیم، به خاطر تدابیر احتیاطی بود که اتخاذ شد. در حالی که این مرحله از آنچه رخ داد پایان یافته است، اما همه در اینجا هنوز در آماده باش کامل هستند.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲°    ۱۳°