راههای تقابل در جنگ الکترونیک
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
04:34 - شنبه 29 شهريور 1399
کد خبر : ۷۶۰۴۰۱
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۵
استاد دانشگاه امیر کبیر: راهکارها و ایده های متفاوتی برای مقابله جنگ الکترونیک وجود دارد که با سرمایه گذاری بیشتر، تلاش بیشتر و ایده های بیشتر می توان در جنگ الکترونیک موفق شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

احمد چلداوی استاد دانشگاه علم و صنعت گفت: موضوع مهم در جنگ الکترونیک، امواج الکترومغناطیس است و  اخلال در امواج الکترونیک به نوعی جنگ الکترونیک است که دشمن سعی می کند با ارسال سیگنال های مزاحم کار طبیعی و نرمال سیستم های الکترونیک را با مشکل  مواجه کند. 

پیروزی مطلق ایران در جنگ الکترونیک

او افزود: برای جلوگیری از ارسال سیگنال های مزاحم، رادارهای پایش مرزی نیاز داریم که می تواند با ارسال سیگنال موجود و پرنده در حال حرکت را شناسایی و تشخیص دهد. سامانه پایش مرزی به محض اینکه هدفی به سمت مرز محافظت شده حرکت داشت را شناسایی و جهت و سرعت حرکت را نیز شناسایی می کند و به سامانه های درونی اطلاع می دهد. به طور مثال پرنده های کروز هدف هایی هستند که در ارتفاع پایین حرکت می کنند اما اهداف بالستیک از زمین به سمت جو پرتاب می شوند و بعد دوباره به سمت زمین برمی گردند بنابراین سامانه پایش مرزی با تشخیص هذف های کروز  و بالستیک نتایج تشخیص را ارسال می کند.

پیروزی مطلق ایران در جنگ الکترونیک

 او گفت: رادار سیگنال ارسال کننده دارد که به محض برخورد با هدف به سمت آنتن بر می گردد؛ مشخصه اول توان سیگنال و مشخصه دوم فرکانس است که به سمت هدف می رود بعد به سمت مرجع برمی گرددبنابراین از توانی که برمی گردد می توان تشخیص داد هدف مورد نظر  هواپیماست، موشک کروز است یا بالستیک.

احمد چلداوی گفت: رادارها با گرفتن اطلاعات سیگنال ها نوع پرنده را تشخیص می دهد، سرعت پرنده  نیز با حرکت به سمت رادار و گرفتن فرکانس تشخیص داده می شود بنابراین رادار با سامانه های ضد الکترونیک می تواند هدف را از کار بیندازد.

او افزود: وقتی سیگنال وارد محدوده حفاظت شود رادار می تواند سیگنال ها را تشخیص دهد. معمولا سامانه های داخلی برد کمتری دارد اما سامانه های خارجی برد تشخیص بالاتری دارد که به محض ورود سیگنال به حالت آماده باش در می آید.

او گفت: رادار‌ها و سامانه‌های مرزی سیگنال‌های هرگونه موجود پرنده را دربافت و پردازش می‌کند.

استاد دانشگاه علم و صنعت در ادامه گفت: برای فریب این امکان وجود دارد که مواد جاذب روی هدف کارگذاشته شده باشد و سیگنال نتواند به درستی هدف را تشخیص دهد. یکی دیگر از روش های فریب این است که گاهی اوقات هدفی وجود ندارد بلکه امواجی ارسال می شود و تشخیص رادار را با مشکل مواجه می کند همچنین ممکن است لحظاتی هدفی در حال حرکت باشد اما سیگنال هایی به اشتباه ارسال شود و کل صفحه رادار زرد شود که به آن جمینگ گفته می شود و رادار می تواند آنتی جمینگ ارسال کند.

پیروزی مطلق ایران در جنگ الکترونیک

 او گفت: تغییر ماهیت گاهی به صورت طبیعی نیز رخ می دهد و سطح مقطع تغییر می کند که رادار تغییر مقطع را نیز می تواند تشخیص دهد.

با پیچیده تر شدن جنگ  الکترونیک جنگ در بستر جنگ سایبر انجام میشود. سیگنال ها از سنسورهای الکترومغناطیسی ارسال می شود و دستور می دهد چگونه عمل کند. 

استاد دانشگاه علم و صنعت افزود: ما در حمله به پایگاه های نظامی آمریکا در عین الاسد عراق در جنگ الکترونیک پیروز شدیم چون با وجود بزرگترین پایش رادار منطقه ای نتوانستند حتی یک موشک ایران را شناسایی کنند و این یعنی پیروزی مطلق در جنگ الکترونیک.

احمد چلداوی افزود: اگر هدف در 3 هزار کیلومتری باشد زمان پردازش در حد چندمیلی ثانیه خواهد بود بنابراین سرعت عمل بسیار مهم است.

یاسر نوروزی استاد دانشگاه امیرکبیر گفت: ممکن است امواجی که ارسال می شود را هدفی دیگر دریافت کند و سیگنال هایی به سمت رادار بفرستد که تشخیص رادار را با مشکل مواجه کند به گونه ای که از سمت هدف مورد نظر ارسال شده است. 

پیروزی مطلق ایران در جنگ الکترونیک

استاد دانشگاه امیر کبیر گفت: رادارها سامانه شناسایی سیگنال های دوست از دشمن را دارند اما درباره سامانه های هواپیماهای نظامی اینگونه نیست و می تواند فریب به گونه ای باشد که با تغییر ماهیت هدف را اشتباه قمداد کند.

یاسر نوروزی گفت: در جنگ دوم خلیج فارس اقدمات جنگ التکرونیک به حدی شدید بود که جنگ ها عموما جنگ التکترونیک نامیده شده است.

او گفت: در جنگ الکترونیک با سنسور ها شبکه راداری از کار انداخته می شود ولی جنگ سایبری پیچیده تر از جنگ الکترونیک است که با نفوذ در کامپیوتر ها می توانند به  اهداف خود برسند.

او افزود: در جنگ الکتروینک می توان با استفاده از تکنولوژی به گونه ای دشمن را فریب داد که از هزینه ها کم کرد. 

هر کشوری با سامانه های راداری که دارد می تواند کلیه سامانه های راداری منطقه را شناسایی کند. 

او درباره راه های تقابل در جنگ الکترونیک نیز گفت: راهکارها و ایده های متفاوتی وجود دارد بنابراین با کارکردن روی مشخصات دقیق سیگنال ارسال شده، ایده های مختلف را عملی کرد بنابراین با سرمایه گذاری بیشتر و تلاش بیشتر و ایده های بیشتر می توان در جنگ الکترونیک موفق شد.

 

 

برچسب ها: جنگ الکترونیک
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸°    ۳۲°