امریکا؛ ریشه همه غمهاست
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:12 - پنجشنبه 23 مرداد 1399
کد خبر : ۷۶۰۴۶۴
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۴
رئیس جمهور گفت: در این ایام ریشه همه غمها به آمریکا برمی گردد، چراکه آمریکا جو را ملتهب و شرایط را غیر عادی کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
روحانی در مراسم سی و چهارمین دوره انتخاب و معرفی نمونه‌های ملی بخش کشاورزی در سخنانی غم این ایام که مصادف شد با شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی، جان باختن تعدادی از مردم در کرمان در مراسم تشییع و حادثه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی را به ملت ایران تسلیت گفت.

رئیس جمهور افزود: غم از دست دادن سردار شجاع و فداکار در میدان امنیت کشور و منطقه، غم از دست دادن عزیزانی که در کرمان در مراسم تشییع پیکر سردار حاج قاسم سلیمانی و غم بسیار بزرگ و سهمگین هواپیمای مسافربری اوکراینی که ۱۷۶ نفر در این حادثه بسیار فاجعه آمیز جان خود را از دست دادند را به ملت بزرگ ایران تسلیت می‌گویم.

روحانی گفت: من از لحظه‌ای که احتمال دادم سقوط هواپیما به صورت طبیعی و عادی نباشد تلاش فراوان کردم که زمان بررسی و تحقیق کوتاه شود.

رئیس جمهور افزود: ما برای اینکه بدانیم این هواپیما چگونه سقوط کرده همکاری‌های خوبی از طرف نیرو‌های مسلح که تنها مسیر ما برای یافتن حقیقت این بخش بود انجام گرفت.

روحانی گفت: بلافاصله بعد از آن که برای من مشخص شد یک خطای بسیار دردناک و نابخشودنی انجام گرفته، من به مسئولان اعلام کردم به مردم اطلاع دهند.

رئیس جمهور گفت: این حادثه، حادثه تلخی بود و تحمل آن برای مردم بسیار سنگین است.

روحانی با اشاره به اینکه حتی اگر به خاطر نقص فنی، هواپیما سقوط کرده بود باز هم غم بزرگی بود، اما بعد از مشخص شدن خطای انسانی غم مردم را چندین برابر کرد.

رئیس جمهور افزود: من در اینجا به تمام خانواده‌های جان باختگان در ایران و در سایر کشورها، همان طوری که با رهبران و مسئولان آن کشور‌ها هم تلفنی صحبت کردم، قول می‌دهم دولت با تمام توان و امکاناتش پیگیر این مسئله باشد.

روحانی با اشاره به اینکه این مسئله بسیار مهمی است، گفت: قوه قضائیه باید یک دادگاه ویژه و با یک قاضی عالی رتبه و ده‌ها کارشناس تشکیل دهد، چرا که این یک پرونده عادی و معمولی نیست و تمام دنیا به این دادگاه نگاه خواهند کرد.

رئیس جمهور افزود: به دولت توصیه می‌کنم در کنار این خانواده‌های عزیز، پیگیر مشکل و مسائل آن‌ها باشند و از مردم عزیز ایران می‌خواهم با آن‌ها همدردی کنند.

روحانی گفت: وزیر راه، مسئولان دولتی، استاندار‌ها و همه در کنار این خانواده‌ها قرار گیرند.

رئیس جمهور افزود: من به عنوان یک پدر احساس می‌کنم که غم از دست دادن یک جوان نخبه تحصیل کرده سطح بالا که سرمایه برای کشور و مردم بود تا چه حد سخت و مشکل است.

روحانی گفت: اینکه نیرو‌های مسلح ما با صراحت لهجه خطای خود را اعلام و از مردم عذرخواهی کردند گام اول خوبی بود که در این راستا برداشته شد و همه گام‌های بعدی باید برداشته شود.

وی افزود: من به دلیل کم و بیش آشنایی که با مسئله پدافند هوایی دارم عرض می‌کنم در این داستان نمی‌تواند فقط یک فرد مقصر باشد، نه این که یک نفر دکمه را فشار داده مقصر بوده، دیگرانی هم هستند و من می‌خواهم این مسئله با صداقت برای مردم بیان شود.

روحانی گفت: مردم ما می‌دانند این حادثه از روی اشتباه و سهو صورت گرفته، اما چه کسانی دخیل بودند و چه شرایطی پیش آمد که این سهو انجام شد؟

رئیس جمهور با اشاره به اینکه درست است که در این ایام ریشه همه غم‌ها به آمریکا برمی گردد، افزود:" آمریکا بود که جو را ملتهب کرد، آمریکا بود که شرایط را غیر عادی کرد، آمریکا بود که تهدید کرد، آمریکا بود که عزیز ما را از ما گرفت، این‌ها همه درست است، اما این دلیل بر آن نمی‌شود که ما در این حادثه به تمام ریشه‌های مسئله نپردازیم".

روحانی گفت: زمان استفاده از روش‌های کشاورزی سنتی به اتمام رسیده است و باید در مسیر استفاده از روش‌های نوین کشاورزی حرکت کرد.

وی افزود: با توجه به اینکه سالانه در وضعیت فعلی بیش از یک میلیون نفر به جمعیت کشور اضافه می‌شود و نیز با در نظر گرفتن این نکته که زمین محدود است و چیزی به زمین اضافه نمی‌شود، باید در مسیر روش‌های نوین کشاورزی حرکت کرد.

رئیس جمهور گفت: درست است که آبیاری مدرن و نوین در کشور انجام شده، اما بهره گیری از علم و تکنولوژی برای کشور بسیار ضروری است.

روحانی جلوگیری از ضایعات در بحث کشاورزی را یک موضوع مهم دانست و افزود: اگر جلوی ضایعات در این بخش به خوبی و با استفاده از روش‌های نوین گرفته شود، همانند آن است که ما توانسته ایم میلیارد‌ها متر مکعب آب را صرفه جویی کنیم.

رئیس جمهور گفت: توجه به شرکت‌های دانش بنیان در این زمینه از دیگر موضوعاتی است که می‌تواند در توسعه بخش کشاورزی راه گشا باشد.

وی افزود: با علم و دانش می‌توان از یک زمین ۵ تن گندم برداشت کرد و یا ۲۰ تن، پس ما می‌توانیم با بهره گیری از علم و دانش، شیر و محصولات باغی را اضافه کنیم و آن‌ها را در برابر سرما، گرما و آفات مقاوم سازی کنیم.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به وجود چهارصد هزار دانش آموخته و دانشجو در بخش کشاورزی و همچنین ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار نیرو در بخش کشاورزی، گفت: همه این‌ها باید در کنار هم با مدیریت خوب و تلاش و ایثار مردم و ملاحظات فرهنگی سعی کنند، کشور را به نقطه خودکفایی و استقلال و نیز امنیت غذایی کامل برساند.

وی افزود: حفاظت از خاک کشور برای ما مهم است چرا که آب و خاک دو سرمایه بزرگی است که خداوند به ما داده و باید از آن حفاظت و حراست کنیم.

روحانی گفت: آنچه که ما در بخش زمین و آب در حال انجام هستیم، مرتبط به دولت‌های دهم و یازدهم نیست، بلکه آثارش در سال‌های آینده نیز باقی خواهند ماند.

وی افزود: اقدامات ما کار بلند مدت است در این زمینه در ماه‌های اولیه دولت یازدهم و با مسئولان و مقامات جهاد کشاورزی گفتگو داشتیم، برنامه‌ای ۵ و ۶ ساله تنظیم شد که در چه محصولاتی به خودکفایی تا پایان دولت خواهیم رسید و در چه محصولاتی قدم‌های خوبی خواهیم برداشت.

رئیس جمهور گفت: در بخش گندم قدم‌های بسیار خوبی برداشته شد و همچنان ادامه دارد در برنج، شکر و چغندر قند و دانه‌های روغنی اقدامات خوبی شده است.

روحانی افزود: در محصولات گلخانه‌ای و تجهیزات گلخانه‌ای کار بسیار بزرگی صورت گرفته است و تمام گلخانه‌های ما در اوایل دولت یازدهم یعنی سال ۹۲ هشت هزار و هشتصد بوده است و امروز تقریبا به ۲ برابر و به ۱۷ هزار و ۴۰۰ رسیده است.

رئیس جمهور گفت: محصول ما از یک میلیون و چهارصد هزار تن به دو میلیون و چهارصد هزار تن رسیده است و در بخش پرورش ماهی در دریا نیز گام‌های مثبتی را برداشته ایم.

وی افزود: یکی از آرزو‌های من این بود که به وزیر جهاد کشاورزی نیز اعلام کردم، زراعت در بخش چوب بود که یکی از زراعت‌های مفید و ضروری برای کشور است.

روحانی گفت: زراعت چوب برای محصولات مختلف صنعتی، کاغذ بسیار برای ما اهمیت دارد و درآمد از سایر محصولات نیز بیشتر است.

رئیس جمهور افزود: نهال‌ها و چوب‌هایی که سریع به ثمر می‌نشیند و می‌توان آن‌ها را برداشت کرد می‌تواند درآمدزایی مطلوبی برای ما داشته باشد.

روحانی گفت: در برخی از گفتگو‌ها به مهندس حجتی وزیر جهاد کشاورزی وقت اعلام کردم به جای کاشت برنج به تولید چوب در منطقه شمال بپردازیم که زراعت چوب درآمدش با برنج و حتی بالاتر از آن خواهد بود.

رئیس جمهور افزود: مردم و افراد عادی که در بخش کشاورزی تخصص ندارند تصور می‌کنند در این بخش آب دارای اهمیت فراوانی است، در حالی که زمین در همه جا هست، اما خاک به اندازه آب اهمیت دارد و آب در این بخش زمانی مفید است که خاک مفید وجود داشته باشد.

روحانی گفت: مقدار محصولی که ما اعلام می‌کنیم به بذر و خاک و نوع نگهداری، سم، ماشین آلات بستگی دارد، مهم است که خاک کشور را حفظ کنیم، چرا که آب و خاک دو سرمایه بزرگی است که خداوند به ما داده و باید از آن حفاظت و حراست کنیم.

رئیس جمهور افزود: در دولت‌های یازدهم و دوازدهم، ۲۸ میلیون تُن به تولید محصولات کشاورزی در کشور افزوده شد و میزان کل تولیدات از ۹۷ میلیون تن به ۱۲۵ میلیون تن رسید.

روحانی گفت: در شرایط بسیار سخت کشورمان که بدخواهان می‌خواهند به ملت فشار بیاورند و زندگی و معیشت آنان را در تنگنا قرار دهند، کشاورزان ما سهم بزرگی در رفاه مردم داشته و دارند.

وی افزود: اینکه می‌بینید مردم بدون مشکل از نانوایی‌ها نان تهیه می‌کنند یا میوه، سبزیجات، برنج، روغن، گوشت، حبوبات، ​ لبنیات و دیگر محصولات مورد نیازشان را- باوجود آنکه قیمتش مقداری گران است- به وفور تهیه می‌کنند، ناشی از دسترنج کشاورزان ماست.

رئیس جمهور خطاب به کشاورزان نمونه گفت: این شما هستید که رفاه امروز را برای مردم ایجاد کرده اید، روزی ناچار بودیم میلیون‌ها تُن گندم وارد کنیم، اما سالهاست که در این حوزه به خودکفایی رسیده ایم و سال آینده نیز خودکفا خواهیم بود، البته امسال مقداری کمی مشکل داشتیم، اما از آن عبور خواهیم کرد.

روحانی افزود: در تولید برنج نیز تقریبا محصولات در سطح بالایی به اندازه نیازِ مصرف کنندگان تولید شده است، اما در تولید شکر یا روغن مقداری عقب هستیم که در این زمینه هم حرکت خوبی صورت گرفت، لذا مجموع این دستاورد‌ها در سایه فعالیت و ایثار کشاورزان است.

وی با قدردانی از مدیریت آقای مهندس حجتی وزیر سابق جهاد کشاورزی و نیز از آقای مهندس کشاورز سرپرست کنونی این وزارتخانه افزود:​ در دولت یازدهم و دوازدهم تلاش ما فقط تامین نیاز روزمره مردم و حرکت به سمت خودکفایی نبود، بلکه کار بزرگ تر؛ تجهیز و آبادانی زمین‌های کشاورزی بود.

رئیس جمهور گفت: اینکه می‌بینید در استان خوزستان ۹۶۰ هزار تن شلتوک و بیش از ۵۰۰ هزار تن برنج برداشت شده است‏‏ اگر چه ناشی از بارش رحمت الهی است و ما همواره باید در درگاه خداوند تبارک و تعالی شاکر باشیم‎، اما دولت یازدهم و دوازدهم تصمیم گرفت ۵۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی را در خوزستان و ایلام تجهیز و آباد کند.

روحانی افزود: بر همین اساس بسیاری از زمینه‌های کشاورزی در این دو استان کانال کشی و زه کشی شده و این طرح در ۳۰۰ هزار هکتار از زمین‌های ایلام و خوزستان انجام شد.

وی گفت: در استان خوزستان چهار هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای اجرای این طرح هزینه کردیم که فقط ارزش برنج تولیدی در این استان پنج هزار میلیارد تومان یعنی معادل کل بودجه‌ای است که هزینه کردیم.

رئیس جمهور بهره برداری از ۳۷ سد، کانال کشی، زه کشی، ​ تجهیز زمین، تامین وسایل کشاورزی، پژوهش درباره بذر، ​ آبزیان و ایجاد تحول در بخش‌های مختلف این حوزه را از دیگر دستاورد‌های دولت یازدهم و دوازدهم برشمرد که تاثیر بسیاری در افزایش تولید محصول کشاورزی داشته است.

روحانی با اشاره به افزایش میزان تولیدات کشاورزی از ۹۷ میلیون تن به ۱۲۵ میلیون تن در دولت یازدهم و دوازدهم افزود: در این مدت سالانه به طور متوسط پنج هزار تن به تولیدات کشاورزی افزوده شده است.

وی گفت:​ آنچه در دولت یازدهم و دوازدهم در حوزه کشاورزی انجام شد فقط مربوط به این دولت نیست و آثارش سال‌ها در کشور باقی خواهد ماند‏، زیرا کاری بلند مدت در عرصه کشاورزی انجام شده است.
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۸°