انتقاد مسکو از اقدام سه کشور اروپایی درباره برجام
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
11:00 - سه‌شنبه 01 مهر 1399
کد خبر : ۷۶۰۴۹۰
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۳
وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای با انتقاد از فعال‌سازی سازوکار حل‌وفصل اختلاف در برجام از سوی کشور‌های اروپایی، تأکید کرد که مسکو هیچ دلیلی برای این اقدام نمی‌بیند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
وزارت امور خارجه روسیه روز سه‌شنبه طی بیانیه‌ای در واکنش به فعال‌سازی مکانسیم حل‌وفصل اختلاف در برجام از سوی اروپایی‌ها اعلام کرد که از نظر مسکو این یک اقدام بی‌دلیل بوده است.

وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه خود تصریح کرد: «تصمیم اعضای اروپایی برجام برای به جریان انداختن سازوکار حل‌وفصل اختلاف و ارجاع دادن آن به نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست‌های امنیتی که نقش هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام را دارد، اقدامی بسیار ناامیدکننده و یک نگرانی بزرگ است.»

در ادامه این بیانیه تأکید شده است: «ما هیچ دلیلی برای چنین اقدامی نمی‌بینیم. ما عملکرد ضعیف تروئیکای اروپایی [آلمان، انگلیس، فرانسه]که منجر به ایجاد تنش در برجام شد و اجرای برجام در چارچوبی را که در ابتدا بر سر آن توافق شده بود عملاً [برای ایران]غیرممکن کرد فراموش نمی‌کنیم.»
مقامات سه کشور اروپایی عضو برجام روز سه‌شنبه ۲۴ دی‌ماه در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که مکانیسم موسوم به «سازوکار حل‌وفصل اختلافات» در برجام را به جریان انداخته‌اند.

سه کشور اروپایی در این بیانیه آمیخته به ادعا‌های اثبات‌نشده اظهار داشتند: «ما به‌عنوان وزیران خارجه فرانسه، آلمان و پادشاهی متحده به‌همراه شرکای اروپایی‌مان منافع امنیتی مشترکی داریم. یکی از آنها، حفظ نظام منع اشاعه هسته‌ای و اطمینان یافتن از این است که ایران هرگز اقدام به ساخت سلاح هسته‌ای نمی‌کند.»

آن‌ها در ادامه درباره توافق هسته‌ای برجام نوشتند: «برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) همان‌طور که سران کشور‌های ما به‌روشنی ابراز کرده‌اند نقشی کلیدی در این خصوص بازی می‌کند. برجام یکی از دستاورد‌های کلیدی دیپلماسی چندجانبه و معماری نظم اشاعه جهانی است.»

توافق هسته‌ای برجام سال ۲۰۱۵ میان ایران و پنج کشور عضو شورای امنیت به‌علاوه آلمان (موسوم به گروه ۱+۵) حاصل شد. دولت آمریکا به‌ریاست دونالد ترامپ، اردیبهشت‌ماه سال گذشته این توافق مورد تأیید شورای امنیت را نقض کرده از آن خارج شد.

آمریکا پس از خروج از برجام تمامی تحریم‌های تعلیق‌شده ذیل این توافق را احیا کرد و کشور‌های اروپایی پس از خروج آمریکا به هیچ یک از وعده‌های خود برای جبران تبعات این خروج عمل نکرده‌اند.

بعد از خروج آمریکا از برجام و خلف وعده اروپا در برخوردار کردن ایران از مزایای توافق هسته‌ای، تهران در پنج مرحله با فواصل ۶۰ روزه تعهداتش ذیل برجام را کاهش داد. ایران تأکید کرده است که کاهش این تعهدات ذیل بند‌های ۲۶ و ۳۶ توافق انجام شده و به‌معنای نقض توافق نیست.

ایران از اردیبهشت‌ماه سال جاری پس از اعلام نخستین مرحله از کاهش تعهدات هسته‌ای خود، بار‌ها اعلام کرده است که دیگر حاضر به اجرای یکجانبه برجام نخواهد بود و تنها زمانی تعهدات هسته‌ای خود را به‌طور کامل اجرا خواهد کرد که طرف مقابل نیز به تعهدات خود عمل کند.
برچسب ها: مکانیسم ، ماشه ، روسیه ، ایران ، اروپا
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °