ارسال 19 هزار سبد غذایی به استان سیستان و بلوچستان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
10:23 - سه‌شنبه 01 مهر 1399
کد خبر : ۷۶۰۴۹۱
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۹
رئیس امداد و نجات هلال احمر از 19 هزار سبد غذایی ارسال شده به استان سیستان و بلوچستان 12 هزار سبد غذایی توزیع شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

مرتضی سلیمی رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر با حضور در استودیوی شبکه خبر گفت: در روز اول شرایط امداد و نجات در استان سیستان و بلوچستان سخت بود، امکان استفاده از بالگرد نبود و راهها بسته بود.

عملکردها و مشکلات در مناطق سیل‌زده

در روز اول 48 نفر را با قایق و بالگرد و خودروهای امدادی به مناطق امن منتقل کردیم و نجات دادیم. اکنون سرعت امداد رسانی بالا رفته و علاوه بر 6 فروند بالگرد با 500 تیم عملیاتی، ستادهای عملیاتی برای توزیع اقلام غذایی و زیستی تشکیل شده است. از 19 هزار سبد ارسالی غذایی بالغ بر 12 هزار سبد غذایی در استان سیستان و بلوچستان توزیع شده است. با هماهنگی آقای نجار فردا هم یک هواپیمای دیگر ارتش برای ارسال 90 هزار تن اقلام غذایی و زیستی به سیل زدگان کمک خواهد کرد. 

6 روستا تخلیه اضطراری شده است علاوه بر آن 4 شهرستان اردوگاه اسکان اضطراری برقرار شده است و 5 هزار و 100 خانوار نیز به صورت متفرقه اسکان یافته اند.

او افزود: از نظر اسکان و چادر مشکلی نداریم و علاوه بر موجودی استان 20 هزار و 663 بسته غذایی، 9 تن قند، 13 تن حبوبات، 12 هزار و 882 قوطی روغن نیز در جهت تقویت استان ارسال شده است و از نظر اقلام غدایی و زیستی مشکلی نداریم.

سلیمی گفت: 16 شهرستان کرمان در گیر سیل بود که در 6 روستا در منوجان و 2 روستا در قلعه گنج امداد رسانی ادامه دارد.

او گفت: در هرمزگان 2 هزار و 466 خانوار از خدمات امدادی استفاده کرده اند هنوز در بشاگرد، جاسک و میناب خدمات امدادی به وسیله بالگرد انجام می شود.

احمدعلی موهبتی  استاندار سیستان و بلوچستان در ارتباط تصویری گفت: بخش عمده ای مشکلات ارتباطی منطقه در حال برطرف شدن است اما با توجه بعد 14 شهرستان درگیر سیل برطرف کردن مشکلات زمانبر است اما با توجه به فروکش کردن آب کار امداد با قایق امکان پذیر نیست و با بالگرد کمک رسانی انجام می شود.

عملکردها و مشکلات در مناطق سیل‌زده

روستاهای درگیر سیل در مناطق صعب العبور قرار دارند. از 470 روستایی که دسترسی به سیل نداشتند به زیر 100 روستا رسیده است. 

او گفت:با توجه به اینکه  سیستان و بلوچستان 64 درصد دسترسی به آب آشامیدنی دارند، جنوب استان در منطقه چابهار 23 درصد دسترسی به آب آشامیدنی داشت که ابرسانی در مناطق مختلف استان ادامه دارد.

در جلسه ای که با حضور وزیر بهداشت در  حال برگزاری است موضوع بیماری های واگیردار نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

عملکردها و مشکلات در مناطق سیل‌زده

پیرحسین کولیوند رئیس اورژانس کشور در  ارتباط تصویری گفت: احشام و دام های زیادی در اثر سیل از بین رفته اند بنابراین برای همکاری در دفن احشام پیگیری های لازم انجام شده است و پیگیر دریافت خسارت های مردم از بیمه هستیم و هماهنگی های لازم در حال انجام است.

 

عملکردها و مشکلات در مناطق سیل‌زده

علیرضا تابش رئیس بنیاد مسکن گفت:از 716 روستای درگیر سیل، 270 روستا آسیب بیشتری به زیرساخت ها و تاسیسات زیربنایی وارد شده است. 14 هزار و یکصد واحد روستایی و 2 هزار و 150 واحد شهری از سیل آسیب دیده اند. 

تابش گفت: در  شهر 50 میلیون وام و 12 میلون بلاعوض در اختیار سیل زدگان قرار خواهد گرفت و در روستاها نیز 40 میلیون تومان وام و  10 میلیون تومان بلاعوض تعلق خواهد گرفت. 12 هزار واحد نیاز به تعمیرات دارند که 15 تسهیلات ارزان قیمت و 5 میلیون بلاعوض همچنین 15 میلیون وام و 10 میلیون بلاعوض برای وسایل مسکونی درنظر  گرفته شده است همچنین برای واحدهای  دامی نیز 15 میلیون تومان وام و 5 میلیون بلاعوض تخصیص داده شده است که قبل از تصویب در هیئت دولت تسهیلات بلاعوض از فردا پیگیری و پرداخت خواهد شد. 

تابش درباره کرمان نیز گفت: تامین اعتبار  واحدهای آسیب دیده از سیل انجام خواهد شد. 

سیدمصطفی آیت‌اللهی موسوی معاون عمرانی استاندار کرمان گفت: در بیشتر ر وستاها راههای ارتباطی باز شده است و تا فردا مشکل ار تباط کلیه ر وستاها برطرف خواهد شد.از نظر مشکل آب فقط یک روستا در منطقه منوجان همچنان مشکل دارد .

عملکردها و مشکلات در مناطق سیل‌زده

او افزود: پیش بینی می شود فردا مشکل ارتباطی این روستا نیز برطرف خواهد شد. در دورستای قلعه گنج نیز هنوز امداد هوایی انجام می شود و ارتباط زمینی نداریم. هلال احمر امکانات مورد نیاز را توزیع کرده است و در حال حاضر از شرایط بحرانی خارج شده ایم.بیش از 3 هزار کیلومتر از راهها لایروبی و باز شده است. برخی گردنه ها باز شده و برخی نیز در حال بازگشایی است.

عملکردها و مشکلات در مناطق سیل‌زده

فریدون همتی استاندار هرمزگان در ارتباط تلفنی گفت: نزدیک به 50 روستا ارتباط همچنان قطع است که با فروکش کردن آب جاده های موقت بازگشایی خواهد شد . امداد رسانی از طریق بالگرد به روستاهای درگیری سیل انجام می شود و عملیات شبانه روزی ادامه دارد. 7 روستا تخلیه و اسکان موقت انجام شده است.

در شهر جاسک به دلیل گل آلود شدن آب سد تصفیه خانه قادر به تصفیه آب نیست. 

علیرضا تابش  رئیس بنیاد مسکن درباره بازسازی سه استان خوزستان، گلستان و لرستان که از فروردین درگیرمشکلات سیل هستند گفت: در استان خوزستان 62 درصد، در استان لرستان 66 درصد و در استان گلستان 65 درصد پیشرفت فیزیکی داریم . مردم نگران نباشند بررسی ها به دقت انجام می شود و تسهیلات و کمک های بلاعوض به همه تعلق می گیرد و به تدریج پرداخت می شود.

او افزود: مشکل جاماندگان دریافت تسهیلات نیز بررسی و برطرف خواهد شد.

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °