تلاش داوران برای انتخاب "به حق"

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
21:38 - پنجشنبه 26 تير 1399
کد خبر : ۷۶۰۵۸۱
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۴
هیئت انتخاب جشنواره فیلم فجر تحت تاثیر سلایق مختلف است که تلاش می کند انتخاب منصفانه و عادلانه ای بر اساس ارزش های سینما داشته باشد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 "رضا درستکار" عضو هیئت انتخاب جشنواره فیلم فجر در گفتگو با شهرفرنگ از مشاهده ۸۶ فیلم د رچند روز اخیر گفت و افزود: وقتی فیلم‌ها در جشنواره مهمی مانند فیلم فجر انتخاب می‌شوند از هر نظر تمیز و پاکیزه است.

درستکار از مهندسی ۲۲ فیلم جشنوار فیلم فجر گفت: اگر می‌بینیم که فیلم‌های خاصی از یک شرکت فیلم سازی یا سبک خاصی وارد جشنواره شده است بخاطر این است که استاندار‌های لازم را رعایت کرده است.
 
او گفت: هشت فیلم برجسته در جشنواره حضور ندارند و ما مطمئن هستیم فروش میلیاردی در سال آیندخواهند داشت.
انتخاب برای سیمرغ

 عضو هیات انتخاب جشنواره فیلم فجرگفت: اجباری برای انتخاب فیلم های دفاع مقدسی وجود ندارد. فیلم انتخابی برای جشنواره باید بر اساس ازرزش های سینمایی باشد.

 "رضا درستکار" از چینش درست انتخاب فیلم ها از طیف های مختلف گفت و افزود: ما دقیقه به دقیقه را به چشم امانتداری نگاه کردیک تا حقی از کسی ضایع نشود.

عضو هیئت انتخاب جشنواره فیلم فجر با بیان اینکه ساخته و محصول یک کارگردان مانند فرزند او است که به حیطه داوران سپرده می شود.

رضا درستکار با بیان اینکه در این جشنواره نمی توان به گروههای مختلف جامعه اهمیت نداد. سینمای ما چند وجهی است که به سختی می توان به یک اجماع واحدی رسید.

او با تاکید بر این که در جشنواره باید فیلمی انتخاب شود که شایستگی لازم را داشته باشد گفت: فیلم باید بازگو کننده جامعه و برای مردم باشد.

وی به صرف اینکه فیلم در تلویزیون در دسترس است، انتقاد کرد و گفت: تلویزیون ذائقه مردم را خراب می کند. فیلم ها در تلویزیون در زمان ها و شبکه های مختلف پخش می شود و اجازه نمی دهد تا یک فیلم خوب مانند "هامون" یا "ناخدا خورشید" برای مدتها نقل مجالس بحث و گفتگو شود.

عضو هیئت انتخاب سی و هشتمین جشنواره فیلم فجرگفت: 5 فیلم رزرو پیشنهاد هیئت انتخاب بوده است.

او فیلم" نعمت الله " را یک فیلم درجه یک اعلام کرد که نیازی به حمایت کسی ندارد.

انتخاب برای سیمرغ
"محمدرضا مقدسیان" منتقد سینما از ذات جشنواره فیلم فجر گفت و افزود: به دلایل مختلف روی کاغذ با آنچه که در واقعیت است نسبت به سال های گذشته حال و هوای جشنواره خوب نیست.

 مقدسیان گفت:اگر تکلیف جشنواره فیلم فجر با معیار های انتخابش مشخص شود، تکلیف آن با همه و داورها هم مشخص می شود.
او گفت: جشنواری قوانینی دارد که تلاش می کند چارچوب های خود را حفظ کند. گروهی از ترس انتقاد فیلم خود را به جشنواره ارائه نمی کند.
مقدسیان جشنواره "کن" را با جشنواره فیلم فجر مقایسه کرد و گفت: به عکس جشنواره های بین المللی خارجی جشنواره فیلم فجر قرار است ویترینی باشد که ملاک های انتخاب فیلم های ارائه شده به آن هر ساله تغییر می کند.
 
منتقد سینما افزود: نمی توان گفت که سلیقه داور در انتخاب فیلم تاثیر ندارد. بطور حتم سلیقه داوران تاثیر گذار است.

او گفت: با کوچک شدن دایره انتخاب و تنوع در جشنواره برخی ها را مجبور می کند فیلمی بسازند که شبیه فیلم های موفق گذشته بوده است.

برچسب ها: شهر فرنگ ، فیلم فجر ، سیمرغ
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲°    ۳۳°