عملیاتی شدن بازار باز با هدف کنترل تورم و سالم سازی ترازنامه بانکها
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
10:06 - پنجشنبه 01 آبان 1399
کد خبر : ۷۶۰۷۰۷
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۳
کارشناسان مسائل پولی و بانکی: عملیاتی شدن بخشنامه بازار باز استفاده از اوراق کم ریسک با نقد شوندگی بالاست و این یعنی سالم سازی تراز نامه بانکها.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

تیمور رحمانی کارشناس مسائل پولی و بانکی در تیتر امشب گفت: عملیات بازار باز به طور پیوسته می تواند اوضاع اقتصاد و بین المللی را رصد کند و با این کار نرخ سود موجود را بر اساس سیاست بانک مرکزی تعیین کند.

برنامه‌های جدید بانک مرکزی برای تقویت اقتصاد کشور

رحمانی گفت: موفقیت این سیاست گذاری نوین و هدف گذاری تورمی با فرض درست انجام شدن عملیات بانک مرکزی لازم است کسری بودچه دولت پایداری داشته باشد. 

در ایران در شرایطی این عملیات آغاز شده است که دولت نیز در تنگنای مالی قرار دارد اما بانک مرکزی با هدف کمک به دولت این کار را اجرایی نکرده اما می تواند به دولت نیز کمک کند. 

ناترازی در نظام بانکی ما که در یک دهه شکل گرفته وتشدید شده است و با توجه به تورم سال 97 و 98 ناترازی همچنان وجود دارد، بنابراین اگر چاره اندیشی جدی نشود اجرای موفقیت آمیز عملیات بازار باز را با مشکل مواجه خواهد کرد.

تیمور رحمانی کارشناس مسائل پولی و بانکی در ادامه درباره آمادگی بانکها برای اجرای سیاستگذاری جدید گفت: ناترازی در بانکها وجود دارد اما برای رسیدن به نتیجه مطلوب شرایط مداراگونه است بنابراین اگر بانک ناترازی داشته باشد نشان میدهد واسطه گری را نیز به درستی انجام نمی دهد و سیاست های بانک مرکزی را نیز با مشکل مواجه خواهد کرد.

کامران ندری کارشناس مسائل پولی و بانکی  گفت: آنچه تحت عنوان بازار باز مطرح شده  است صرفا خرید و فروش اوراق بهادار به وسیله بانک مرکزی نیست بلکه به صورت یک بسته است که ساماندهی رابطه بانک ها با بانک مرکزی، سالم سازی ترازنامه بانکها و توجه به نرخ بازار بین بانکی عواملی است که در این بسته مورد توجه قرار گرفته است.

برنامه‌های جدید بانک مرکزی برای تقویت اقتصاد کشور

او افزود: بنابراین اگر تاکنون بانکها برای جبران کسری از منابع بانک مرکزی استفاده می کردند، در بسته عملیاتی بازار باز که به تصویب شورای پول و اعتبار رسیده و از 28 دی عملیاتی شده بانکها از این پس برای استفاده از منابع بانک مرکزی باید حتما اوراق بهادار دولتی را تودیع کنند یعنی در آینده بانکها دیگر بدون وثیقه نمی توانند از منابع بانک مرکزی استفاده کنند. 

او افزود: انتظار می رود با عملیاتی شدن بخشنامه عملیات بازار باز در آینده شاهد باشیم بانک ها بخش قابل ملاحظه ای از دارایی هایی که در ترازنامه نگهداری می کنند اوراقی کم ریسک با نقدشوندگی بالا باشد البته اهداف دیگری نیز در این راستا دنبال می شود که قابل توجه است و می تواند در صورت درست اجرا شدن به اقتصاد کشور کمک کند. 

کامران ندری کارشناس مسائل پولی بانکی در ادامه درباره تاثیر عملیات بازار باز بر اقتصاد کشور گفت: چارچوب نوین سیاست گذاری با هدف کنترل نرخ تورم پایه گذاری شده است بنابراین برای اجرای آن نیاز به از بین رفتن ناترازی و کسری بودجه است که  استقلال بانک مرکزی در این راستا بسیار مهم است بنابراین نیاز به اوراق دولتی به اندازه کافی داریم و برای رسیدن به نتیجه مطلوب نیاز به برنامه ریزی و تقویت است.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۲°    ۲۲°