هنوز خون بهترین فرزندان ایران از این دست ها می چکد

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
11:11 - جمعه 15 فروردين 1399
کد خبر : ۷۶۰۷۲۳
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۰
همراهی دیپلمات های انگلیسی با تروریست های امریکایی در "ادای دلسوزی در آوردن برای ایرانی ها" درشرایطی تکرار می شود که آنها هنوز بخاطر همدستی با صدام در به خاک و خون کشیدن بهترین جوانان ایران، عذرخواهی نکرده اند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 اقدام غیرقانونی و فتنه جویانه رابرت مک ایر، سفیر انگلیس در تهران باوجود گذشت یک هفته، همچنان موضوع گزارش ها، تحلیل ها و واکنش های رسمی و غیر رسمی است و همزمان حمایت غرب از این رفتار و هجمه به ایران ادامه دارد.
 
بامداد یکشنبه 22 دی 98 و در حالی که 4 روز از حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی گذشته بود، به محض صدور اطلاعیه ستادکل نیروهای مسلح درباره هدف قرار گرفتن هواپیما بر اثر خطای انسانی، رابرت مک ایر به همراه چند نفر از پیروان انگلیسی و ایرانی اش در یک تجمع اعتراضی مقابل دانشگاه امیر کبیر شرکت کرد و نیروی انتظامی نیز، بدون اطلاع از هویت او، برای دقایقی وی را به عنوان یک فرد خارجی مشکوک بازداشت کرد.
 
اگرچه فقط چند دقیقه بعد از این بازداشت، او به سرعت با وساطت مسئولان وزارت خارجه ایران آزاد شد، اما مقامات انگلیس و متحدانشان بجای تقبیح رفتار غیرقانونی سفیر، هجمه به ایران را آغاز کردند و هنوز هم ادامه می دهند.
 
اگرچه در داخل کشور نیز، برخورد جدی و رسمی با این رفتار فتنه جویانه مک ایر صورت نگرفت و او نیز با اعلام اینکه طبق یک برنامه کاری و از پیش تعیین شده، باید به طور موقت به انگلیس برود ایران را ترک کرد، اما تداوم هجمه انگلیسی ها باعث شده اعتراض های غیر رسمی برخی از چهره های سیاسی در ایران نیز ادامه داشته باشد.
 
اینکه سفیر انگلیس پس از اطلاع از حادثه هواپیمای اوکراینی و جان باختن حدود 170 سرنشین آن، تا چهار روز هیچ واکنشی بروز نداده و حتی ابراز تاسف هم نکرده بود، اما به محض اطلاع از "گردن گرفتن سپاه" به فکر دلسوزی برای جان باختگان و ابراز همدردی با خانواده های آنها افتاده بود، به تنهایی برای آشکار شدن نیت کثیف او و پیروان داخلی و خارجی اش کافی است، اما جا دارد گوشه هایی از پرونده سیاه انگلیس در قبال ایران، از جمله به خاک و خون کشیدن جوانان این سرزمین با همدستی صدام به او و پیروان داخلی اش یادآوری شود.
 
ایسنا در گزارشی در این باره می نویسد:
 
* بر اساس برآورد انجمن فناوری ابزار‌های ماشین انگلیس (MTAA) فروش ابزار‌های ماشینی این کشور به عراق از ۲/۹ میلیون دلار در ۱۹۸۷ میلادی به ۵/۳۱ میلیون دلار در سال ۱۹۸۸ میلادی افزایش یافت.

از سوی دیگر برخی از کارخانه‌های انگلیسی در پی فروش سلاح به عراق سود سرشاری به دست آوردند و حتی در سال ۱۹۸۸ میلادی فروش این اقلام به یک دوم میلیارد دلار رسید. همزمان، انگلیسی‌ها دفتر خرید ایران در خیابان ویکتوریای لندن را از طریق سازمان‌های اطلاعاتی کنترل کرده و اطلاعات آن را در اختیار عراق قرار می‌دادند. (۱)


احداث شبکه پناهگاه‌های پر هزینه زیرزمینی، بخش دیگری از تلاش‌های عراق بود که در ژوئن ۱۹۸۲ با تصمیم صدام و مشارکت مهندسان انگلیسی آغاز شد. کالین گرافت، رییس فدراسیون مشاوران در مقاطعه کاران پناهگاه‌های هسته‌ای انگلیس می‌گوید: «شرکت‌های انگلیسی طرح‌هایی ارائه کردند که به موجب آن برای ۴۸ هزار سرباز، پناهگاه امن ساخته شد. هر پناهگاه تونل پولادین داشت و می‌توانست تا ۱۲۰۰ نفر را در خود جای دهد. در هر پناهگاه پست‌های فرماندهی، محل بیماران، اتاق‌های ضد آلودگی، آشپزخانه، انبارغذا‌های خشک، آب و قورخانه یعنی تمام ملزومات یک اقامت بلندمدت پیش بینی شده بود.» (۲)


دیوید کرن؛ دیپلمات سابق آمریکا در بغداد می‌گوید: دولت انگلیس تنها چند هفته بعد از آنکه عراق از سلاح شیمیایی در حلبچه استفاده کرد، با اعزام یک وزیر کابینه انگلیس به بغداد اعتبارات بازرگانی داده شده به دولت عراق را دو برابر افزایش داد. مجله تایمز مالی چاپ انگلیس نیز در همین باره می‌نویسد: «یک شرکت انگلیسی مقادیر زیادی گلوله‌های حاوی گاز‌های سمی، چون هنسلین، ترونیات و نیز بمب‌های آتش زا (شبیه بمب‌هایی که آمریکا در ویتنام بکار برد) را به عراق صادر کرد. (۳)


اسامی شرکت‌های انگلیسی تجهیز کننده ماشین جنگی صدام به تسلیحات شیمیایی و هسته‌ای تایید این حقیقت است. انگلیس یکی از کشور‌های تدارک کننده وسایل و مواد شیمیایی به عراق بود. کشف محموله مواد سمی شیمیایی در یک کشتی به ثبت رسیده عراقی در بندر نُرماندی فرانسه که طی آن چهار بطری حاوی سموم قوی شیمیایی در آنجا پخش شده بود، موجب شد که پلیس فرانسه در این مورد به مردم اعلام خطر کند.


این کشتی مقدار ۳۵ هزار «تن دی میتل فسفونات» (dimethyl methyl phosphonate) را از بندر لیورپول انگلستان به مقصد کویت و از آن‌جا به عراق حمل می‌کرد. «دی میتل فسفونات» که به مبلغ ۵۰۰ هزار پوند انگلیس خریداری شده بود، ظاهرا برای استفاده در کارخانه پتروشیمی بغداد تهیه شده بود، ولی عراقی‌ها از آن‌ها برای تبدیل به جنگ افزار‌های شیمیایی بهره‌برداری می‌کردند. به همین علت «تونی بانکز» نماینده حزب کارگر در پارلمان انگلیس ضمن گفتگو با خبرنگاران، این اقدام دولت انگلستان را یک معامله‌ی رسواکننده نامید.

مرور تاریخ جدید جنگ‌های شیمیایی به سال ۱۸۹۹ در جنگ انگلستان با بوئر‌ها (مهاجرین هلندی ساکن آفریقای جنوبی) برمی‌گردد. «در آن جنگ ارتش انگلستان از توپ‌های حاوی «اسید پیکریک» استفاده کرد که اثر تهوع‌زا داشتند و نیز بنا به نوشته «شارل روسو» حقوقدان معروف در جنگ ترانسوال، انگلستان از گلوله‌های توپی استفاده می‌کرد که حاوی لیدیت بود و پس از انفجار گازی متصاعد می‌کرد که موجب خفگی می‌شد.

استفاده ارتش انگلستان از سلاح‌های شیمیایی سبب شد تا دیگر قدرت‌های استعماری نیز به تولید و توسعه این گونه سلاح‌ها رو بیاورند و هزاران نفر در جنگ جهانی اول به طرز فجیعی کشته شوند. استعمار پیر در آخرین دهه قرن بیستم در جریان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران بار دیگر با شگرد و رویکردی جدید به حمایت تسلیحاتی و سیاسی از رژیم بعثی عراق پرداخت.

بر اساس تحقیقات به عمل آمده از سوی انجمن حمایت از قربانیان سلاح‌های شیمیایی و بر اساس اسناد باقی‌مانده، شرکت مید اینترنشنال (MEED international) در برنامه تسلیحات دارای کاربرد دوگانه و شرکت مهندسی تی ام جی (TMG engineering)، در برنامه تسلیحات شیمیایی صدام شرکت داشتند.


برخی از شرکت‌ها مشترکا در تعاملات انگلیس و آمریکا در فراهم کردن سلاح‌های صدام با این دو کشور در زمینه‌های مختلف مشارکت داشته‌اند.


همچنین در زمینه لجستیک نظامی شرکت‌های هانی ول (Honey Well)، کوتینگ تی‌ای (Ti Coating)، یونیسیز (Unisys)، اسپری (Sperry corp)، راک ول (Rock Well)، هیولت پکارد (Hewlett_Paekard)، کار زیس_یو اس (Carl Zeiss_US) و بکتل (Bechtel) در تجهیز ماشین جنگی عراق نقش داشته‌اند.


در برنامه موشکی دولت صدام در جنگ علیه ایران شرکت‌های هانی ول (Honey Well)، سمیتکس (Cemetex)، تک ترونیکس (Tek Tronix)، هاولت پکارد (Hewlett_Paekard)، ایستمن کداک (Est Kodak)، الکترونیک اسوسی ایتز (Electronic Associates)، سیستم‌های کامپیوتری بین‌المللی (international computer systems) و EZ Logic Data system inc به فعالیت پرداختند.


شرکت‌های کوتینگ تی آی (Ti Coting)، یونیسیز (Unisys)، اسپری (Sperry corp)، تک ترونیکس (Tek Tronix)، وکیوم لی لود (Leylode Vacuum systems)، شرکت آمریکایی مت_فی نی گن (Finningan Mat Us)، هاولت پکارد (Hewlett_Paekard)، دوپونت (Dupont)، کونسارک (Consarc)، سربروس با مسئولیت محدود (Cerbrus Ltd)، سیستم‌های کامپیوتری بین‌المللی (international computer systems)، صنایع کانبرا (Canberra Industries Inc)، الکترونیک اکسل (Axel electronic Inc) در زمینه برنامه هسته‌ای، رژیم مخلوع صدام را یاری کردند.


نام شرکت‌های انگلیسی که عراق را به تکنولوژی و سلاح‌های غیر متعارف هسته‌ای، میکروبی و موشکی تجهیز کردند، در گزارش ۱۲۰۰ صفحه‌ای عراق که در دسامبر ۲۰۰۲ به سازمان ملل ارائه شده بود، درج شده که البته شورای امنیت سازمان ملل در آن زمان ۸۰۰ صفحه از بخش‌هایی از نام مراکز تجاری غرب را که به برنامه تسلیحات کشتار جمعی عراق کمک کرده بودند، سانسور کرد.


روزنامه چپ‌گرای آلمانی تاگ زایتونگ Die Tageszeitung در دسامبر ۲۰۰۲ بخش‌هایی از گزارش اصلی (قسمت‌های سانسور نشده گزارش ۱۲۰۰۰صفحه‌ای) را به چاپ رساند.
 
 
۱- آغاز تا پایان جنگ (سالنمای تحلیلی)
۲- محمد درودیان/مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ
۳- کتاب ما اعتراف می‌کنیم، ص
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۹°    ۲۰°