موسوی: رئیس دومای روسیه به ایران می آید

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
21:46 - دوشنبه 16 تير 1399
کد خبر : ۷۶۰۷۲۵
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۴
سخنگوی وزارت امور خارجه از حضور وزیر خارجه ونزوئلا در تهران خبر داد و افزود: رئیس دومای روسیه نیز هفته آینده به ایران می آید.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به احضار سفیر ایران در انگلیس، گفت: بعد از اینکه ما اعتراض تندی به دولت انگلیس کردیم و سفیرشان را به خاطر رفتار غیرمتعارفش احضار کردیم، آنها نیز احساس کردند باید کاری بکنند و سفیر ما را احضار کردند.
 
موسوی افزود: پاسخ این اقدام دولت انگلیس نیز همان بیانیه ای است که وزارت خارجه قبلا منتشر کرده بود.
 
وزارت امور خارجه 7 روز پیش در بیانیه ای با غیرقانونی و غیرحرفه ای خواندن اقدام سفیر انگلیس، این رفتار را محکوم کرده بود.
 
رابرت مک ایر، سفیر انگلیس در ایران که پس از اطلاع از حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی و جان باختن حدود 170 سرنشین آن، واکنشی نشان نداده بود، چهار روز بعد و به محض اینکه نیروی هوافضای سپاه مسئولیت حادثه را بر عهده گرفت، بطور ناگهانی به فکر دلسوزی برای جان باختگان حادثه و ابراز همدردی با خانواده ها افتاد و بامداد یکشنبه 22 دی ماه 98 در تجمعی مقابل دانشگاه امیر کبیر شرکت کرد.
 
نیروی انتظامی بدون اطلاع از هویت حقوقی مک ایر، او را به عنوان یک فرد خارجی حاضر در تجمع غیرقانونی برای لحظاتی بازداشت کرد، اما دقایقی بعد و با اطلاع مقامات وزارت خارجه، سفیر انگلیس به سرعت آزاد شد. با این حال مقامات انگلیس و متحدان داخلی و خارجی آنها بجای تقبیح اقدام غیرقانونی سفیر، به هجمه علیه اقدام قانونی نیروی انتظامی ادامه می دهند.
 
سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه در بخش دیگری از نشست خبری امروز خود و در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا همانگونه که مسئولان اعلام کرده اند، پرونده ای برای پیگیری حقوقی ترور سردار سلیمانی در مجامع بین المللی وجود دارد و تا چه مرحله ای پیش رفته است، گفت: این وظیفه به نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل سپرده شده و در آنجا اقدام می شود.
 
سخنگوی وزارت خارجه همچنین از لغو سفر ظریف به سوئیس خبر داد و گفت: قرار بود که وزیر امور خارجه به کشور سوئیس برای شرکت در مجمع جهانی اقتصاد در داووس سفر کند، ولی به رغم دعوت رسمی اولیه و حتی حضوری از ایشان، برنامه تنظیم شده ایشان را به هم زدند و ترتیبات دیگری را در نظر گرفتند و در همین چارچوب این سفر متاسفانه انجام نمی‌شود.

موسوی گفت: رئیس دومای روسیه هفته آینده به تهران سفر می‌کند. وزیر راه نیز به اوکراین سفر کرده است و پیام رسمی جمهوری اسلامی ایران را به مقامات اوکراینی تحویل می‌دهد.

وی همچنین گفت: وزیر خارجه ونزوئلا نیز شب گذشته به تهران آمد و امروز ظهر هم با وزیر خارجه دیدار می‌کند.

موسوی افزود: به زودی یکی از مقامات کشور‌های منطقه به ایران می‌آید که بعد از قطعی شدن اعلام می‌شود.

سخنگوی وزارت خارجه اظهار کرد: به رغم خباثتی که در برخی از کشور‌های اروپایی می‌بینیم معتقدیم که باب مذاکره بسته نشده است و توپ در زمین کشور‌های اروپایی است که خودی نشان دهند و به بیانیه و ادعا‌هایی که در بوق و کرنا در این زمینه مطرح می‌کنند، عمل کنند.

وی گفت: ما ابتکاراتی را که به ذهنمان رسیده از دل برجام استخراج کرده‌ایم و به آن‌ها پیشنهاد کرده‌ایم و اکنون توپ در زمین آن‌ها است که آیا می‌خواهند مستقل باشند یا به حرف‌های قلدری مثل آمریکا گوش بدهند.
سخنگوی وزارت خارجه در واکنش به اقدام آلبانی در اخراج دیپلمات‌های ایرانی از این کشور گفت: احساس می‌کنیم دولت آلبانی دچار خطا‌های پی‌درپی شده است و بدون هیچ دلیل و مدرکی این کار را انجام داده است. ما این اقدام را محکوم می‌کنیم و امیدوارم دولت آلبانی از مسیر کج به راه درست برگردد.
 
همچنین موسوی در پاسخ به سوالی درباره تعامل وزارت خارجه درباره موضوع پیش آمده برای فوتبال ایران و جلوگیری از برگزاری بازی های خانگی تیم های ایران در لیگ قهرمانان آسیا گفت: این موضوع بر عهده فدراسیون فوتبال و باشگاه هاست، اما هر کمک و مشورتی که لازم باشد ارائه خواهد شد.
 
سخنگوی وزیر امور خارجه کشورمان در مورد تصمیم اخیر دولت آلبانی در اخراج تعدادی از دیپلمات‌های ایرانی از این کشور گفت: آلبانی این اقدام را بدون هیچ دلیل و مدرکی انجام داده و ما آن را محکوم می‌کنیم. احساس می‌کنیم دولت آلبانی دچار خطا‌های پی در پی شده است و قدری تحولات در گوشه و کنار منطقه سوءتفاهم‌هایی را برای این کشور ایجاد کرده است.

وی افزود: ما به مقامات این کشور توصیه می‌کنیم که روابط خوب گذشته دو کشور ایران و آلبانی را به کشور ثالثی گره نزنند و روندی که آن‌ها در این زمینه اتخاذ کردند سازنده نیست.

وی ادامه داد: در ارتباط با این موضوع تصمیماتی در حال اتخاذ است البته یک سری اقدامات اولیه انجام شده و اقدامات دیگری نیز در حال نهایی شدن است، ولی ما در نهایت امیدواریم که دولت آلبانی از این مسیر کج به راه درست بازگردد.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به این سوال که آیا به نظر وی ممکن است اروپا پرونده ایران در ارتباط با برجام را به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع دهد؟ خاطر نشان کرد: در حال حاضر چنین چشم اندازی را نمی‌بینیم دست آن‌ها از لحاظ حقوقی و فنی در این زمینه خالی است و فکر می‌کنم موفقیت آن‌ها در مورد اقدامی که شما به آن اشاره کردید با توجه به ریسکی که در آن وجود دارد بسیار پایین است البته باید منتظر ماند و دید چه اتفاقی می‌افتد.

وی در پاسخ به این سوال که اگر این اتفاق افتاد ایران چه می‌کند؟ اظهار کرد: اگر چنین اتفاقی افتاد ما نیز برنامه‌های خاص خود را داریم و می‌دانیم چه کار کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد مباحث مطرح شده در کشور در ارتباط با اقدام سفیر انگلیس مبنی بر حاضر شدن در تجمعی در دانشگاه امیر کبیر و تقاضای برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی مبنی بر کاهش سطح روابط تهران و لندن با توجه به این موضوع گفت: اقدامی که سفیر انگلیس انجام داد خلاف شئونات دیپلماتیک و اقدامی غیرمتعارف بود. در پی این اقدام وزارت خارجه ایشان را احضار کرد و به ایشان و همچنین وزارت خارجه انگلیس اعتراض کرد.

وی با بیان این که در همین چارچوب وزارت خارجه بیانیه واضح و محکمی را منتشر و ابعاد قضیه را بیان کرد گفت: اقدام صورت گرفته از سوی سفیر انگلیس واقعا غیر قابل قبول و خلاف شئونات دیپلماتیک بود. ما این اقدام را مشکوک می‌دانیم و احساس می‌کنیم نوعی تعمد در آن بوده است.

وی ادامه داد: مردم ما نیز با توجه به سوابق دولت انگلیس، مطالباتی را در این زمینه داشته‌اند که به این مطالبات توجه شده، ولی شما باید توجه کنید آداب دیپلماتیک روند خاص خود را دارد.

موسوی با بیان این که نمی‌دانم خروج ایشان از ایران موقت بوده یا این که طبق بیانیه وزارت خارجه انگلیس ایشان بار دیگر به تهران برمی‌گردد افزود: سفیر و دولت انگلیس به بند پایانی بیانیه‌ای که ایران در این زمینه منتشر کرد توجه کنند چرا که ما در آن بیانیه گفتیم که در صورت تکرار این گونه اقدامات موضع ما صرفا احضار نخواهد بود.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: دیپلمات‌های خارجی مقیم ایران طبق قوانین بین المللی و داخلی از احترام برخوردارند تا جایی که قوانین و مقررات را رعایت کنند. ایران حافظ امنیت آن‌ها و اماکن دیپلماتیک‌شان است، ولی آن‌ها نیز باید توجه کنند که اقدامات خلاف دیپلماتیک مرتکب نشوند و امیدواریم آن‌ها پس از این اتفاق متوجه قاطعیت ایران در این گونه مسائل شوند و دیگر این گونه اتفاقات تکرار نشود.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴°    ۳۳°