چرخش نوع قاچاق از سوخت به خوراکی

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
05:20 - چهارشنبه 14 خرداد 1399
کد خبر : ۷۶۰۷۴۴
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۶
سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اعلام اینکه کاهش قاچاق کالای اساسی از کشور به کمترین میزان رسیده گفت: نوع قاچاق کالا از فرآورده‌های سوختی به کالای اساسی تغییر کرده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
حمیدرضا دهقانی‌نیا در گفتگوی ۱۸:۳۰ با بیان اینکه دولت پارسال مصوبه ای با توجه به تلاطمات ارزی در کشور ابلاغ کرد، که بر اساس آن ۲۵ قلم کالای اساسی باید با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی تامین و پس از تخصیص ارز وارد کشور می‌شدند، گفت: وقتی این نوع ارز به برخی کالا‌ها داده شد، صرفه اقتصادی برای قاچاق آن کالا هم میسر می‌شد که افرادی سودجو به خروج این کالاها مبادرت کردند.

او گفت: بر این اساس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اینکه مسئولیت اجرایی ندارد، با هماهنگی دستگاه‌های مربوطه شامل دبیرخانه مناطق ازاد اقتصادی، وزارتخانه‌های صمت و جهاد کشاورزی و ضابطین انها، برای مقابله با قاچاق و تهیه دستورالعمل‌های لازم در این باره قرارگاهی برای اقدامات مقابله‌ای تشکیل دادند.

او گفت: خوشبختانه طبق بررسی‌ها از ۹۳ درصد کالا‌های وارداتی که بازرگانان به سامانه جامع تجارت اظهار کردند، در ۵ گروه کالای اساسی شامل برنج، چای، روغن، شکر و گوشت، ۷۳ درصد زنجیره‌ها شفاف و رصد پذیر شده اند.
 
 
حمید محله ای معاون دفتر خدمات بازرگانی وزارت صمت، تلفنی درخصوص روش‌های مقابله با قاچاق کالا در کشور گفت: شفافیت در زنجیره های تامین و توزیع کالا، مهمترین اقدام برای جلوگیری از خروج آن است.

او با بیان اینکه برنامه‌های ما بر ۷ شبکه اصلی کشور از تامین تا توزیع شامل واردکنندگان، تولیدکنندگان و خرده فروشان متمرکز شده است، افزود: ۲۰ هزار فعال تجاری اکنون اقدام به درج اطلاعات خرید و فروش کالا‌های خود کرده اند که درنظر داریم تعدادشان را به ۳۰ هزار فعال برسانیم.

او ادامه داد: همچنین در نظر داریم بحث رصد را به زنجیره مصرف کننده هم تسری بدهیم؛ کاری که اکنون فقط برای لاستیک انجام می‌دهیم.

محله‌ای ادامه داد: در این طرح همچنین بسیاری کالا‌های اساسی، پرمصرف و بادوام را نیز اضافه خواهیم کرد تا نگرانی از بابت تامین کالا ایجاد نشود.
 
.

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °