مردم نباید دغدغه ای برای تامین کالاهای اساسی داشته باشند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 23 خرداد 1400
کد خبر : ۷۶۳۶۶۵
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۰
جهانگیری: لازم است نیاز‌های ارزی سال ۹۹ برای تأمین کالا‌های اساسی به صورت دقیق و کارشناسی احصاء و به گونه‌ای برنامه ریزی شود که مردم دغدغه‌ای برای تأمین کالا‌های اساسی نداشته باشند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
جلسه بررسی نحوه تأمین ارز مورد نیاز کالا‌های اساسی ظهر امروز (چهارشنبه) به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شد.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، اسحاق جهانگیری در این جلسه با قدردانی از دستگاه‌های اجرایی مرتبط با تأمین کالا‌های اساسی در سال جاری گفت: با وجود فشار‌ها و محدودیت‌های سال جاری، همت و تلاش بانک مرکزی و سایر دستگاه‌های ذیربط باعث شد مشکلی برای تأمین کالای اساسی در کشور وجود نداشته باشد.

معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اینکه خوشبختانه در سال جاری کالا‌های اساسی مورد نیاز جامعه به وفور در بازار موجود بوده است، افزود: بر اساس گزارش‌ها حجم زیادی از کالا‌ها نیز هم اکنون در بنادر مختلف کشور وجود دارد که پس از ترخیص در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

جهانگیری همچنین بر لزوم بررسی و احصاء نیاز ارزی تأمین کالا‌های اساسی برای دو ماه باقی مانده سال جاری تأکید کرد و اظهار داشت: لازم است بانک مرکزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، گمرک جمهوری اسلامی ایران و سایر دستگاه‌های اجرایی ذیربط جلسه‌ای را در خصوص احصاء و برآورد میزان ارز مورد نیاز کالا‌های اساسی برای دو ماه باقی مانده از سال جاری برگزار کنند تا دغدغه‌ای برای ایام پایانی سال وجود نداشته باشد.

معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اینکه باید روند مناسب تأمین و تخصیص ارز مورد نیاز کالا‌های اساسی که در سال ۹۸ انجام شد در سال ۹۹ نیز استمرار پیدا کند گفت: لازم است نیاز‌های ارزی سال ۹۹ برای تأمین کالا‌های اساسی به صورت دقیق و کارشناسی احصاء و به گونه‌ای برنامه ریزی شود که مردم در سال آینده نیز همانند سال جاری دغدغه‌ای برای تأمین کالا‌های اساسی نداشته باشند و انواع و اقسام کالا‌های مورد نیاز در بازار به وفور توزیع شود.

جهانگیری همچنین ضرورت اتصال سامانه‌های الکترونیکی گمرک، بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت را نیز مورد تأکید قرار داد و گفت: اتصال همزمان و برخط سامانه‌های این سه دستگاه می‌تواند نظارت هر چه بیشتر بر روند تخصیص ارز و واردات کالای اساسی را بهبود بخشد.

در این جلسه که وزرای صنعت، معدن و تجارت، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، امور اقتصادی و دارایی، راه و شهرسازی، سرپرست وزارت جهاد کشاورزی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه و رئیس کل بانک مرکزی نیز حضور داشتند، معاون ارزی بانک مرکزی گزارشی از میزان تأمین و تخصیص ارز مورد نیاز کالا‌های اساسی در ده ماهه سپری شده از سال جاری ارایه کرد.

قائم مقام وزیر صنعت در امور بازرگانی هم در این جلسه گزارشی از میزان واردات کالا‌های اساسی در سال جاری متناسب با میزان ارز تخصیص یافته ارایه کرد و گفت: هماهنگی‌ها و بررسی‌های لازم برای برآورد ارز مورد نیاز تأمین کالا‌های اساسی برای سال ۹۹ نیز انجام شده و در جلسه‌ای با سایر دستگاه‌های اجرایی نهایی خواهد شد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم در این نشست گزارشی از میزان ارز تخصیص یافته در سال جاری به بخش بهداشت و درمان ارایه کرد و گفت: هیچ مشکلی برای تأمین دارو و تجهیزات درمانی و پزشکی وجود ندارد و امیدوارم با برنامه ریزی‌های انجام شده بتوانیم برای سال آینده صرفه جویی ارزی نیز داشته باشیم.

در ادامه این جلسه موضوع برآورد میزان ارز مورد نیاز کالا‌های اساسی در دو ماه پایانی امسال و برای سال آینده مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و مقرر شد در جلسه‌ای با عضویت وزارت صنعت، معدن و تجارت، گمرک جمهوری اسلامی ایران، بانک مرکزی و سایر دستگاه‌های مرتبط، میزان ارز مورد نیاز برآورد شده و در اسرع وقت طی گزارشی اعلام شود.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °