جلوگیری از فرار مالیاتی لازمه محقق شدن بودجه 99

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
05:31 - سه‌شنبه 06 اسفند 1398
کد خبر : ۷۶۳۷۶۲
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۰
هادی ترابی‌فر، کارشناس مسائل اقتصادی: برای محقق شدن عددهای بودجه، سازمان مالیاتی باید از فرار مالیاتی جلوگیری کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

هادی ترابی‌فر کارشناس مسائل اقتصادی درباره تحقق مالیات در بودجه سال 99 گفت: محقق نشدن عددهای بودجه در مالیات نیاز به جلوگیری از فرار مالیاتی، کاهش معافیت های مالیاتی و گسترش پایه های مالیاتی سه راهکار رسیدن به عدد مشخص شده در بودجه است . اگر جلوی فرار مالیاتی به خوبی گرفته شود قطعا این عدد در بودجه 99 محقق می شود و واقع بینانه است.

جلوگیری از فرار مالیاتی لازمه محقق شدن افزایش مالیات

ترابی فر گفت: طرح جامع مالیاتی سالهاست در انتظار اجرایی شدن است . اجرایی شدن طرح جامع مالیاتی می تواند از فرار مالیاتی جلوگیری کند. کاهش شفافیت مالیاتی و افزایش فساد نتیجه اجرا نشدن این طرح است.

او در ادامه گفت: برای شناسایی فرارهای مالیاتی احتیاج به اطلاعات و همکاری نهادهای ذیربط است. استفاده درست از اطلاعات و لینک اطلاعات نیاز به استقرار کامل طرح جامع مالیاتی در کشور دارد.

دولت در لایحه بودجه 99 علاوه بر فرار مالیاتی می تواند با کاهش معافیت مالیاتی اقشار مختلف و ایجاد پایه های جدید مالیاتی به تحقق رقم در نظر گرفته شده برای مالیات در سال 99 کمک کند.

غلامرضا کرد زنگنه کارشناس امور مالیاتی گفت: با توجه به اینکه مالیات 7 درصد تولید ناخالص ملی است و در کشور ما در مقایسه با کشورهای دیگر سهم پایینی دارد نیاز است که بیشتر به مالیات توجه شود .

جلوگیری از فرار مالیاتی لازمه محقق شدن افزایش مالیات

او افزود:  175 هزار میلیارد تومان در بودجه امسال نرخ مالیات تفاوت دارد و افزایش 20 تا 30 درصدی در بودجه داشته است.

کردزنگنه گفت: به شرط حمایت سازمان مالیاتی با توجه به منابع کشف نشده ای که برای دولت وجود دارد دولت می تواند بیشتر این مقدار را از طریق جلوگیری از فرار مالیاتی بدست آورد.

کرد زنگنه گفت: سازمان مالیاتی نیاز به ابزار مادی و انسانی دارد. مشوق ها و بودجه لازم برای سازمان مالیاتی لازم است به دلیل اینکه سازمان مالیاتی حساس است بنابراین از نظر منابع مالی و تجهیزات و نیروی انسانی نیاز به حمایت و تشویق دولت دارد. هرچه خدمات دولت برای مردم بازگو شود اعتماد مردم بیشتر می شود و مردم با اشتیاق بیشتری در پرداخت مالیات خواهنند داشت.

او افزود: خوراک مالیات اطلاعات است بنابراین هرچه اطلاعات بیشتر و دقیق تر وارد سیستم شود مالیات بیشتر و اصولی تر دریافت خواهد شد بنابراین تا زمانی که اطلاعات کامل نباشد نمی توانیم مالیات را به حق دریافت کنیم .

به طور مثال از کل 300 میلیون املاک در کشور فقط 100 میلیون آن در سیستم مالیاتی ثبت شده است بنابراین مشکل اصلی ناتوانی سیستم مالیاتی در کشور است.

در طرح جامع نظام مالیاتی 32 پروژه تعریف شده ولی مکانیزه شدن سیستم به تنهایی کافی نیست چون سیستم مالیاتی نیاز به خوراک و اطلاعات دارد. اطلاعات ناقص مالیاتی تبعیض ایجاد می کند و ریشه در اطلاعات ناقص است.

جلوگیری از فرار مالیاتی لازمه محقق شدن افزایش مالیات

احمد زمانی رئیس مرکز پژوهش سازمان مالیاتی در ارتباط تلفنی گفت: مقابله با فرار مالیاتی به معنای فشار نیست بلکه به معنی وصول مالیات حقه است بنابراین باید به بخشی از مودیان که اطلاعات خود را ثبت نکرده اند اشراف داشته باشیم، معافیت های مالیاتی باید شفاف شود چون کشور ما نسبت به خیلی از کشورها بیشترین معافیت های مالیاتی را دارد همچنین اصلاح بعضی معافیت ها با معرفی پایه های مالیاتی نیز بخش دیگراست که باید برای افزایش و ارتقای درامدهای مالیاتی با هدف اینکه به تولید و سرمایه گذاری فشاری وارد نشود انجام شود.

زمانی گفت: برای مدرن سازی و نظام هوشمندسازی مالیاتی برنامه ریزی لازم انجام شده است که نظام مالیات بر درامد را ساماندهی خواهد کرد. 

رئیس مرکز پژوهش سازمان مالیاتی درباره افزایش مالیات در بودجه 99 گفت: در صورت عملی شدن پیشنهادات تغییر معافیت های مالیاتی تا حدقابل توجهی قابل وصول است.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۹°    ۱۱°