۹درصد مالیات بر تولیدات ورودی مناطق آزاد

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
18:03 - دوشنبه 05 خرداد 1399
کد خبر : ۷۶۴۰۷۹
تاریخ انتشار : جمعه ۰۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۲
مدیر توسعه صادرات و ارزش افزوده مناطق آزاد گفت: آنچه که در مناطق آزاد و ویژه تولید می‌شود برای ورود به کشور ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده می‌دهد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
ناصر خرمالی در برنامه گفتگوی ویژه شبکه دو سیما، گفت: قانون معاف بودن مناطق آزاد از مالیات بر ارزش افزوده که در سال ۸۷ به صورت موقت ابلاغ شد به هیچ وجه در مناطق آزاد اتفاق نیافتاد.

وی افزود: هیچ کدام از کالا‌هایی که از سرزمین مادر وارد مناطق آزاد شد صادرات تلقی نشد.

خرمالی گفت: فعال اقتصادی در مناطق آزاد معدنی نیست و الزامی به ثبت معاملات در این مناطق وجود ندارد بنابراین راه شفافیت فعالیت‌های اقتصادی در مناطق آزاد تغییر قانون معاف بودن مناطق آزاد از مالیات ارزش بر افزوده نیست.

وی با بیان اینکه ۹۴۵ هزار نفر در مناطق آزاد و ویژه ساکن هستند و این مناطق ۴ دهم مساحت کشور را تشکیل می‌دهد گفت: تولید کنندگان درمناطق ازاد وقتی باید برای ورود کالا‌های داخلی به این مناطق ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده بدهند ترجیح می‌دهند کالا‌های مورد نیاز خود را از خارج از کشور تامین کنند.

وی ادامه داد: دیگر جذابیتی برای سرمایه گذاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی که در گذشته برای این مناطق پیش بینی شده بود وجود ندارد.

وی افزود: از سال ۹۲ تا ۹۸ در مناطق ازاد و ویژه اقتصادی کشور ۸۱ هزار میلیارد ریال و ۲۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری داخلی و ۵ و ۲ دهم میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی انجام شده است.

خرمالی گفت: این مناطق در ۶ ساله اخیر ۱۲۹ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داشته اند.

مدیرتوسعه صادرات و ارزش افزوده مناطق آزاد افزود: واردات کالای مسافری به مناطق آزاد از سال ۹۶ نظام‌مند و مجموع سهمیه ارزی هفت منطقه آزاد کشور که می‌توانند وارد کنند ۵۲۸ میلیون دلار بوده است.

وی گفت: برای شفاف سازی فعالیت‌های اقتصادی و واردات به این مناطق ثبت سفارش می‌کنیم.

مرتضی شجاعی کارشناس اقتصادی نیز در این برنامه گفت: عملکرد مناطق آزاد در ۱۱ سال گذشته شفافیت ندارد، براساس مصرف گرایی بوده و نفعی برای دولت نداشته، اما در این مدت مشمول معافیت مالیات بر ارزش افزوده بوده است.

وی افزود: در کنار تولید امتیاز‌های ویژه‌ای به تولید کنندگان مناطق آزاد داده ایم که از جمله‌ای آن‌ها معافیت مالیاتی واردات کالا‌های مسافری به این مناطق بوده است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه ۱۲ هزار شرکت صوری در مناطق آزاد وجود دارند اگر با این شرکت‌ها مقابله شود تولید در این مناطق شفاف خواهد شد.

شجاعی گفت: از سال ۹۲ تا ۹۷ فقط یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار معادل هفت درصد سرمایه گذاری خارجی در کشور در مناطق آزاد انجام شده است.

وی افزود: براساس آمار واردات سال ۹۶، هزار و ۵۰۰ میلیون تومان خودرو و کالای مسافرتی به مناطق آزاد وارد شده و میزان قاچاق و شبه قاچاق در این مناطق هزار و ۵۰۰ میلیون تومان است.

وی ادامه داد: از محل اظهار صوری فعالیت در مناطق آزاد و ویژه برای خرید مواد اولیه پتروشیمی ۳ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان فرار مالیاتی شناسایی شده است.

شجاعی گفت: مناطق آزاد از سال ۸۷ معاف از مالیات بر ارزش افزوده هستند، اما کارنامه عملکرد آن‌ها در هفت سال اخیر نشان می‌دهد ۷۰ درصد حجم تجاری آن‌ها واردات است.

وی افزود: کارنامه مناطق آزاد با توجه به امتیاز‌هایی که دارند قابل قبول نیست.

وحید شقاقی کارشناس اقتصادی نیز در این برنامه گفت: اصلاح نظام مالیاتی از نان شب برای کشور واجب‌تر است.
وی با بیان اینکه در مناطق آزاد مالیات بر مصرف است و بر تولید نیست گفت: چرا معافیت مالیات بر ارزش افزوده به مناطق آزاد میدهیم.

شقاقی افزود: هر گونه معافیت مالیاتی آسیب به در آمد‌های دولت و بودجه است.

وی ادامه داد: اگر حتی نرخ مالیات را در مناطق آزاد صفر تعیین کنیم به شفافیت فعالیت‌های اقتصادی در مناطق ازاد کمک می‌شود، زیرا این مناطق جز ضرر برای کشور نداشته و حیات خلوت دولت‌ها بوده اند.

صابر پرنیان مدیرعامل شرکت‌های شهرک‌های صنعتی استان تهران گفت: در مناطق آزاد فرار مالیاتی انجام می‌شود و فضای یکسانی برای تولیدکنندگان داخل کشور با تولید کنندگان این مناطق وجود ندارد.

وی گفت: ۸۸ هزار واحد صنعتی در داخل کشور معافیت مالیات بر ارزش افزوده ندارند و معاف بودن واحد‌های تولیدی در مناطق آزاد تبعیض است.

وی افزود: قرار بود مناطق آزاد صادرات محور و واردکننده ماشین آلات باشند، اما نه تنها در این زمینه موفق نبوده اند و به تولید داخل کمک نکرده اند بلکه به وارد کننده کالا تبدیل شده اند.

پرنیان گفت: مناطق ویژه و آزاد برای تولید ایجاد شده اند، اما در این مناطق واردات بر صادرات و تولید پیشی گرفته است.

وی افزود: نه تنها این مناطق به سمت تولید و شفافیت حرکت نکرده اند بلکه سرمایه گذاری را به سمت تجارت، واردات کالا، قاچاق، فرار مالیاتی، شبه قاچاق و ثبت شرکت‌های صوری و استفاده از رانت‌های ویژه تبدیل کردند و به تولید کشور آسیب زدند.

محمد جعفری استاد دانشگاه و پژهشگر اقتصادی نیز در این برنامه گفت: معافیت‌های مالیاتی شرکت‌ها در مناطق آزاد تبدیل به رانتی برای واردات بیشتر شده است.

وی افزود: معافیت‌های مالیاتی در مناطق آزاد موجب متزلزل شدن شرکت‌های تولیدی داخل کشور شده است.

وی ادامه داد: در مناطق ازاد معافیت‌های مالیاتی موجب هدر رفتن منابع ملی کشور و از بین رفتن مزیت‌های صادراتی می‌شود، زیرا در این شرایط واردات قیمت تمام شده کمتری دارد و تولید کننده داخلی توان رقابت را از دست می‌دهد.

جعفری گفت: معافیت‌های مالیاتی در مناطق آزاد رانت بسیار بزرگی را برای کسانی که می‌تواند کالا وارد کند ایجاد میکند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۵°