جزئیات ثبت‌نام دور دوم طرح اقدام ملی مسکن
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
01:57 - يکشنبه 09 آذر 1399
کد خبر : ۷۶۵۰۷۲
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۹
مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن: افراد متاهل یا زنان خودسرپرست بالای 35 سال سن واجد شرایط ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن هستند اما افراد مجرد نمی توانند در این طرح ثبت نام داشته باشند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

خانم اصلانی مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن در ارتباط تلفنی گفت: پالایش متقضایان به صورت جداگانه بر اساس طرح اقدام ملی انجام شده است بدین صورت که در مرحله ساماندهی چند موضوع از جمله بررسی فرم" ج سبز" است که بر اساس این فرم خانواده طرح اقدام ملی از سال 57 نباید هرگونه کمکی و تسهیلات و وام دریافت کرده باشند.

موضوع بعدی سابقه مالکیت افراد است که در طرح اقدام ملی اخذ شده است. این کار به صورت ستونی و از نظر سابقه مالکیت از سال 84 به بعد اطلاعات اخذ شده است یعنی از سال 84 به بعد نباید ملکی به نام متقاضی باشد اگرچه فروخته باشد. در بخش بعد خانوار های متقاضی طرح اقدام ملی از نظر تسهیلات دریافتی نیز مشخص شده اند و اکنون به  دنبال پالایش مرحله بعدی این طرح هستیم.

او افزود: در مرحله اول طرح اقدام ملی مسکن، 236 هزار نفر در هر استان ثبت نام انجام شده اند.

جزئیات ثبت‌نام دور دوم طرح اقدام ملی مسکن

اصلانی گفت:در اکثر شهرهای مختلف 31 استان کشور ثیت نام انجام شده است و در مرحله دوم نیز ثبت نام در شهرستان هایی که اعلام می شود انجام خواهد شد. بر اساس میزان واحدهای مسکونی در زمین مورد نظر ثبت نام ها انجام شده است.

در مرحله دوم در شهرهای جدید که ثبت نام انجام نشده زمین احصا خواهد شد. در شهرهایی هم که ثبت نام انجام شده ظرفیتی ایجاد خواهد شد و پالایش بر این اساس انجام خواهد شد.

او افزود: در 13 شهرستان استان تهران ثبت نام انجام شده است. در شهر هشتگرد نیز با راه اندازی خط مترو یک ظرفیت جداگانه و  در ایوانکی نیز ظرفیت جدید در نظر گرفته شد و براساس آیین نامه مشمولان مسکن ملی در طرح حمایت قرار می گیرند. افراد متاهل یا زنان خودسرپرست بالای 35 سال سن واجد شرایط ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن هستند اما افراد مجرد نمی توانند در این طرح ثبت نام داشته باشند.

 خانم اصلانی گفت: احتمالا تا پایان سال 98 مرحله دوم ثبت نام نیز انجام خواهد شد. برای بازپرداخت اقساط تسهیلات نیز تمهیداتی برای افراد با دهک های پایین اندیشیده شده است که تا پایان سال اعلام خواهد شد.

ایرج رهبر نائب رئیس انبوه سازان مسکن تهران گفت: بعد از مسکن مهر در دولت نهم و دهم، دردولت یازدهم هیچ برنامه ای برای مسکن نداشتیم و مسکن اجتماعی نیز تحقق نیافت اما با اعلام طرح ملی مسکن در مرحله اول 400 هزار واحد ساخته خواهد شد و تفاوت آن با مسکن مهر واگذاری زمین است که از ابتدا دیده شده است. زمین واحد مسکن ملی از ابتدا قیمت گذاری می شود و مبلغ در یک دوره 5 تا 10 ساله از متقاضی دریافت می شود. 

جزئیات ثبت‌نام دور دوم طرح اقدام ملی مسکن

او افزود: تراکم حجم زیاد مسکن در طرح مسکن مهر مشکلاتی ایجاد کرد که در مسکن ملی این مشکلات مرتفع می شود.

آقای رهبر درباره استقبال انبوه سازان نیز گفت: صلاحیت انبوه سازان از طریق وزارت راه و شهرسازی تایید شده است و انبوه سازان تنها مرجع برای ساخت و ساز هستند.

او با بیان اینکه یکی از معزلات و مشکلات ما در ساخت و ساز ساختمان های با عمر کم سیستم اجرایی نادرست در ساخت و ساز است، گفت: تا وقتی نظارت ها به صورت مرحله ای و مقطعی است ناظر نمی تواند نظارت کافی داشته باشد بنابراین تنها مرجع تایید شده انبوه سازان هستند که ساخت و سازها به آنها واگذار خواهد شد. 

نائب رئیس انبوه سازان مسکن تهران در ادامه گفت: در طرح مسکن مهر به علت تورم زا بودن، جانمایی و تعداد زیاد اشکالات زیادی وارد شد و این طرح را از کنترل خارج کرد اما در طرح اقدام ملی از ابتدا مالکیت به صورت اقساطی در اختیار خریداران قرار می گیرد.

برای دهک های 3تا 7 یا 4 تا 7 ثبت نام ها انجام می شود و به طور کلی برای 100 متر مربع علاوه بر 100 میلیون تسهیلات الباقی حدود 150 میلیون نیز خود افراد باید آورده داشته باشند؛ بازپرداخت ها نیز حداقل 20 ساله پیشنهاد شده است که دولت و بانکها در این زمنیه تمهیدات لازم را اتخاذ خواهند کرد.

ایرج رهبر گفت: هرطرح مسکن که در کشور مطرح می شود بر خرید و فروش ها تاثیر گذار خواهد بود و این طرح اقدامات سوداگران را نیز خنثی خواهد کرد. 

او افزود: با شروع و اعلام طرح اقدام ملی مسکن شاهد کاهش قیمت بوده ایم و در حال حاضر خرید و فروش در مرحله رکود است بنابراین با ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن می توان مسکن را از رکود خارج کرد.

 

 

برچسب ها: مسکن ملی
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۶°    ۷°