فرآیند جدید صدور کارت بازرگانی به تخلفات و مفاسد پایان می دهد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
10:30 - يکشنبه 19 مرداد 1399
کد خبر : ۷۶۵۰۹۲
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۷
سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز: در فرایند جدید(یکپارچه) صدور کارت بازرگانی با سامانه اعتبار سنجی و استعلامات، تاثیر و تسریع را در روند کار شاهد خواهیم بود و استعلامات شفاف سازی می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

حمیدرضا دهقانی‌نیا سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: 2 سال است که پیگیر این توافقنامه بودیم که امروز به سرانجام رسید.

فرآیند جدید صدور کارت بازرگانی به تخلفات و مفاسد پایان می دهد

او افزود: به واسطه زمان بر بودن و سنتی بودن قوانین شخص به صورت کامل احراز صلاحیت نمی شد اما با سامانه اعتبارسنجی و استعلامات تاثیر و تسریع را در روند کار شاهد خواهیم بود.

دهقانی نیا گفت: در این فرایند اسناد کم می شود و زمان صدور نیز کاهش خواهد یافت. 

حسین سلاح‌ورزی نایب رئیس اتاق ایران گفت: در شرایطی که صدور کارت موضوعی است که بر اساس مصوبه هیئت وزیران تعیین می شود. در گذشته داشتن دفتر تجاری و سواد مطرح نبود و قوانین برای در اختیار قراردادن کارت بازرگانی برای هر شخصی امکان پذیر بود و این امکان سواستفاده را بیشتر می کرد. کسی که اقدام به خرید کارت می کند باید سواد داشته باشد در سالهای اول محدودیت خرید خواهد داشت و مالیات علی الحساب در ابتدای فرایند صدور کارت اخذی می شود که فرار مالیاتی را به صفر می ر ساند.

فرآیند جدید صدور کارت بازرگانی به تخلفات و مفاسد پایان می دهد

سلاح ورزی افزود: قبلا بعد از بارگذاری مدارک به اتاق ارجاع می شد و بعد از راستی آزمایی کارت صادر می شد اما در مرحله جدیدسامانه صدور کارت برای رصد بهتر به صورت یکپارچه شده است. متقاضیان صدور و تمدید کارت بازرگانی با مراجعه به سامانه صدور کارت درخواست کارت می کنند که بعد از استعلامات کارت جدید صادر می شود که با اصلاحات جدید شاهد کاهش تخلفان و فساد خواهیم بود.

او افزود: با توجه به اعتبار یکساله کارت های بازرگان در فرایند تمدید کارت نیز مفاساحساب و تمهیدات گمرکی به صورت سیستمی در سامانه جدید انجام می شود.

 سلاح ورزی گفت: سرعت پاسخ به استعلامات در بهبود فضای کسب و کار تاثیر گذار خواهد بود و تجمیع کل فرایندها نیز تاثیر قابل توجهی در تسهیل و بهبود فعالیت های تجاری خواهد داشت.

محمدجواد هادی مدیر سامانه اعتبار سنجی و رتبه‌بندی اعتباری وزارت صمت گفت: با توافق انجام شده از امروز شاهد اصلاح در صدور کارت بازرگانی خواهیم بود.

فرآیند جدید صدور کارت بازرگانی به تخلفات و مفاسد پایان می دهد

او افزود: تا الان سامانه مستقلی نداشتیم و تاکنون در اتاق بازرگانی انجام می شد و مدارک  تحصیلی و گواهی سوپیشینه به صورت چشمی رصد می شد بنابراین در سامانه جدید اتاق تایید را در سامانه خود انجام می دهد برای تحقق پنجره واحد اکنون درگاه یکپارچه صدور کارت تشکیل شده است و درخواست کارت و صدور کارت در سامانه جامع تجارت انجام می شود. 

سامانه یکپارچه از سال 97 عملیاتی شد اما به دلیل اختلاف نظرهایی که اتاق بازرگانی و ستاد قاجاق کالا و ارز وجود داشت اجرایی شدن به طول انجامید و اکنون بعد از برطرف شدن اختلافات این سامانه راه اندازی شده است. 

فرایند جدید صدور کارت بازرگانی از ابتدای هفته آینده شروع می شود و ظرف چند هفته تمام مفاد عملیاتی خواهد شد. در اصلاح صدور و تمدید کارت بازرگانی از سواستفاده ها جلوگیری می شود و در کاهش مفاسد و تخلفات تاثیر بسزایی خواهد داشت.

 با انتقال فرایند در سامانه جامع تجارت اسناد فیزیکی  از جمله گواهی حساب جاری حذف می شود و با استعلام از بانک مرکزی این کار انجام خواهد شد. همچنین استعلام سابقه محکومیت نیز با همکاری قوه قضائیه به صورت سیستمی انجام خواهد شد و نیاز به مراجعه فرد به مراکز برای استعلامات نخواهد بود. 

فرآیند جدید صدور کارت بازرگانی به تخلفات و مفاسد پایان می دهد

محمد مظلومی مدیرعملیات پخش فرآورده‌های نفتی در ارتباط تلفنی گفت: با استفاده از ناوگان حمل و نقل و همکاری با وزارت کشور و سازمان های امنیتی و اداره مبارزه با قاچاق کالا و ارز در حوزه بنزین تلاش ها بر این است که با کمترین مشکل شاهد کاهش مصرف و قاچاق باشیم.

 در بخش نفت و گاز با اجرای طرح پیمایش از 52 میلیون لیتر به 43 میلیون لیتر در روز کاهش مصرف داشته ایم.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °