رئیس جمهور: پاسدار اسلامیت و جمهوریت نظام هستیم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
02:22 - يکشنبه 09 آذر 1399
کد خبر : ۷۶۵۱۳۷
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۵
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در همایش استانداران و فرمانداران سراسر کشور‏، گفت: مردم در سال 58 به اسلامیت و جمهوریت ایران رای دادند و ما باید پاسدار این دو رکن اساسی باشیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در سخنانش در همایش استانداران و فرمانداران سراسر کشور‏، افزود: خداوند می پرسد حالا صبر، تحمل و بردباری و ایستادگی دارید در این آزمون بزرگی که شما را در زندگی برابر آن قرار داده ام؟ شرایط امروز ما متفاوت است، امروز در آستانه سی و هفتمین انتخابات ملی قرار داریم، از آن انتخابات اولی که در فروردین سال 58 آغاز شد که همه پرسی و رفراندوم بود.
 
 
رئیس جمهور : پاسدار اسلامیت و جمهوریت نظام هستیم
 

رئیس جمهور افزود: البته بعضی ها از کلمه رفراندوم خوششان نمی آید حال اینکه پایه انتخابات ما از رفراندوم است از همه پرسی آغاز شده است نظام ما روی رفراندوم پایه ریزی شده است آن همه پرسی اول بود که تعیین کرد نظام ما جمهوری اسلامی است.

آقای روحانی گفت: همان همه پرسی اول بود که به ما گفت دو چیز را تا پایان این نظام مدنظر قرار دهید، اولی اسلامیت و دومی جمهوریت، بنابراین مردم رای دادند به جمهوری اسلامی همه ما باید پاسدار اسلام و جمهوریت باشیم، یعنی پاسدار رضایت عامه، پاسدار نظر و خواست مردم به همین رای دادیم نظام ما از دهم، یازدهم و دوازدهم فروردین 58 شروع شد.

رئیس جمهور افزود: یک پایه قانون اساسی ما هم رفراندوم است، یعنی قانون اساسی هم بعد از انتخابات اعضای خبرگان قانون اساسی بار دیگر با همه پرسی قانون اساسی شد.

آقای روحانی با بیان اینکه اگر تاکید بر رفراندوم می کنم برای این است که اخیرا بعضی ها به این کلمه رفراندوم یا همه پرسی حساسیت پیدا کردند، گفت: برخی از حساسیت ها نه به اندازه بیماری جدید کرونا خطرناک است، باید مراقب بود، این بیماری سرایت نکند و یک اصل مهم و اساسی را که در کشورمان و در قانون اساسی ما است، نظر دیگری نسبت به آن پیدا کنیم، قانون اساسی پایه کار ماست، همه ما بدون استثنا مشروعیت خود را از قانون اساسی می گیریم.

تشریفاتِ انتصابات بزرگترین خطر

رئیس جمهور در ادامه سخنانش در همایش استانداران و فرمانداران سراسر کشور، تشریفاتِ انتصابات را بزرگترین خطر برای دموکراسی و حاکمیت ملی خواند و گفت: قانون اساسی و همه قوانین و همه مقررات، مشروعیت آن از آراء مردم و رأی مردم است، البته در چارچوب موازین اسلام که همه ما به آن چارچوب و مواضع اسلام متعهد و معتقد هستیم.

آقای روحانی افزود: همان طور که اشاره شد، ما از مشروطه بود که در واقع آشنا شدیم با مسئله آراء مردم و رأی مردم و انتخابات و مجلس، حالا در آن روز مجلس شورای ملی و امروز مجلس شورای اسلامی، آن همه فداکاری ها در مشروطه برای این بود که رأی مردم و آراء مردم و رأی مردم حاکم باشد.

رئیس جمهورگفت: حاکمیت ملی یکی از اهداف مهم مشروطه و انقلاب اسلامی بود که مردم بر سرنوشت خود حاکم شوند، اینکه ما بر سرنوشت خودمان حاکم هستیم این هم خداوند فرموده و امر خدا و دستور خداوند است.

وی افزود: ما بر خود حاکمیت داریم و حاکمیت ملی کسی نمی تواند نقض کند، حالا یک مقطعی گذشت البته انقلاب مشروطه از مسیر خودش منحرف شد، استبدادگران آمدند، مسلط شدند، بعد انتخابات شد، تشریفات انتصابات بزرگترین خطر برای دموکراسی و برای حاکمیت ملی ما استو آن روزی است که انتخابات تشریفات شود.

آقای روحانی گفت: جای دیگری انتصاب بفرمایند، بعد مردم بروند، پای صندوق بخواهند تشریفات انتخابات را انجام دهند.

وی اضافه کرد: خدا نکند یک همچون روزی برای کشور ما پیش بیاید، در زمان رژیم گذشته یادتان هست که در حوزه های انتخابیه حالا یک عده ای می آمدند ولی همه می دانستند که وکیل کیست؟ می گفتند فلانی تعیین شده است از تهران، ما شهرستانی بودیم می گفتند از تهران فلانی تعیین شده است. حالا به هرکس می خواهید رأی بدهید، مردم هم می دانستند و هر رأیی بخواهند و هر کاری بخواهند بکنند همون آقایی که تهران به قول اونهایی که در آن زمان می گفتند تهران گفته است، همانی که تهران می گفت، همان از صندوق در می آمد، هر کاری می کردند.

رئیس جمهور افزود: این خطر بزرگی بود که ملت ما را تهدید کرد، اصلا مردم چرا انقلاب کردند؟ یک دلیل انقلاب مردم ما این بود که خودشان بر سرنوشت خودشان حاکم شوند، حاکمیت ملی یکی از اساس حرکت انقلابی ما بود.

حضور ملت منبع قدرت دائم کشور

رئیس جمهور، در ادامه اظهاراتش در همایش استانداران و فرمانداران سراسر کشور، حضور ملت در صحنه های مختلف را قدرت دائمی کشور دانست و ،گفت: با پیروزی انقلاب به جایی رسیدیم که دیگر این طور نبود که از تهران درباره نتیجه انتخابات تصمیم بگیرند، بلکه مردم تصمیم گیر شدند به نحوی که پای صندوق رأی می آیند و به هر نماینده ای که می خواهند رأی می دهند.

رئیس جمهور افزود: اگر به شما بگویند به فروشگاهی بزرگ بروید و کالایی را انتخاب کنید اگر یک کالا و یک نشان بیشتر نباشد،​ دیگر لازم نیست بزرگ خانواده به فروشگاه برود بلکه یک کودک هم می تواند به فروشگاه برود چون یک کالا و از یک نشان هست و به او می گویند این کالا را بردار و این پول را بپرداز.

آقای روحانی تاکید کرد: بسیار مهم است که مردم احساس کنند میان چند نمونه می توانند یکی را برگزینند؛ این انتخابات است.

وی گفت: اگر در تمام حوزه های انتخابیه، سلیقه ها و افکار مختلف و در جایی که اقوام و مذاهب متنوع حضور دارند، اقوام و مذاهب مختلف باشند، مردم می توانند پای صندوق های رأی بروند و هر کسی را خواستند انتخاب کنند.

رئیس جمهور افزود: اگر بنا باشد کشوری داشته باشیم که سه سلیقه شامل اصول گرا، اصلاح طلب و اعتدالی باشد در انتخابات، یک سلیقه فراوان، از یکی دیگر فقط یک دانه که باید با ذره بین و تلسکوپ پیدایش کرد و آن هم در آسمان هفتم و از سلیقه دیگر نیز اصلا وجود نداشته باشد، آن وقت کلمه و اجرای انتخابات چه می شود؟

وی تاکید کرد: تردید نکنیم که وحدت ما به حضور مردم است ؛ ما کسی و چیزی نیستیم، تازه اگر به یک ابرقدرت هم وصل بودیم آن روزی که اخم می کرد، رها می شدیم.

آقای روحانی با اشاره به وقایع سال 96 افزود: آن چیزی که در سال 96 برابر یک گروه پیروز شد، ملت بود که وارد صحنه شدند البته عده ای آمدند و شلوغ کردند؛ در میان آنان عده ای معترض باشند یا نباشند.

وی وقایع سال 96 را جزو رویدادهای تلخ تاریخ و فراموش نشدنی دانست و گفت: وقایع آن سال بود که ترامپ را پر رو کرد و به آمریکا قدرت داد که مقابل ایران بایستد و دشمنان ما را تشویق کرد.

رئیس جمهور افزود: در آن وقایع عده ای به صحنه آمدند و هدف دیگری داشتند، اما نمی فهمیدند چکار می کنند.

آقای روحانی گفت: ما در برابر حوادثی که پیش آمد و در روزهای مختلف به چه چیز افتخار کردیم؟ اتکای ما به کدام قدرت بود؟ آن روز که مردم را در سال های 96 و 98 به صحنه دعوت کردیم تا بیایند و پاسخ بدهند آیا در آن وقایع نیز گفتیم که فقط حزب فلان بیاید و حزب بهمان نیاید؟ یا گفتیم همه بیایند و از کشور دفاع کنند و آن را روز ملی اعلام کردیم؟

وی افزود: آیا آن وقت هم تقسیم کردیم که این خیابان فقط فلان جناح بیایند؟ 22 بهمن که در پیش است همه ملت را دعوت می کنیم یا جناح خاص را؟ اگر خدای نکرده روزی دشمن حمله کند جناح خاص را دعوت می کنیم یا همه را؟ در هشت سال دفاع مقدس، یک جناح خاص در میدان جنگ بود یاهمه ؟
 

نباید بگذاریم آمریکا پیروز شود


رئیس جمهور گفت: نباید بگذاریم آمریکا پیروز شود و نمیگذاریم ان شاءالله و ملت ما، انسجام ما و وحدت ما نمی گذارد.

آقای روحانی در ادامه سخنان خود در همایش استانداران و فرمانداران سراسر کشور با اشاره به اینکه همه باید در انتخابات حضور پیدا کنیم افزود: یک وقتی است من می خواهم در انتخابات شرکت نکنم به یک دلیلی، این یک جور است و یک وقتی هم من اعتماد ندارم بروم پای صندوق رای که این دیگر خیلی خطرناک است.

وی گفت: بیایید به مردم اعتماد بدهید به مردم بگوییم نظام ما نظام تک حزبی نیست، ما نظام کمونیستی نیستیم، شاه نیستیم ما فقط حزب رستاخیز نداریم ما فقط حزب کمونیست نداریم ما تک حزبی نیستیم ما نظام چند حزبی هستیم و احزاب آزاد هستند.

آقای روحانی افزود: مخصوصا در دولت تدبیر این همه احزاب دست و بالشان باز شده است هر که خواسته بیاید به راحتی مجوز گرفته خانه احزاب فعال شده، آمدند کنارهم نشستند همه باید بیایند حضور پیدا کنند ما که تک حزبی نیستیم کسانی که می خواهند اعتماد مردم را ترور کنند باید حواسمان جمع باشد همه ما در شرایط بسیار حساسی قرار گرفتیم.

وی ادامه داد: نباید بگذاریم آمریکا پیروز شود و نمیگذاریم ان شاءالله و ملت ما، انسجام ما و وحدت ما نمی گذارد.

اقای روحانی گفت: من اینجا می خواهم خواهشی بکنم از تمام ملت ایران از تمام مردان و زنان ، از تمام جوانان و پیران، از روستایی و شهری، از تمام اقوام و مذاهب، امروز روزی است که باید برویم پای صندوق رای ولواینکه گله داریم ولواینکه ناراحتیم ولو اینکه توی ذهنمان مشکلاتی باشد ولواینکه یک جایی بگوییم فلان جا دقیق اجرا نشده و دقیق عمل نشده است.

وی افزود: قهر نکنیم با صندوق ولو اینکه شما در تهران وقتی بگردید همه 30 تا کاندیدا را ندارید 29 تا دارید یا 20 تا دارید یا 15 تا دارید یا یک جایی که شش تا کاندیدا دارد شما مثلاً 4 تا کاندیدا دارید.

آقای روحانی گفت: در انتخابات اگر هم دیدیم نقصی و ایرادی هم است من خواهش می کنم روز انتخابات بیایید پای صندوق . دوم اسفند یک روز تاریخی و یک یوم الله برای ماست. کاری نکنیم صف های ما خلوت باشد بگذاریم همه بیایند صندوق های رای.

وی افزود: البته از حالا تا آن زمان به آقای وزیر کشور و به همه مسئولان و به همه استانداران و به همه فرمانداران می گویم شماها به هر حال با هیات های نظارت رابطه دارید گاهی دوستی و رفت و آمد دارید می شناسید اینها را یا کسانی که مسئولین بالاتری را می شناسند، من خودم هم اقدامات خودم را انجام دادم.

رئیس جمهور گفت: ترامپ با ترور برجام، سردار سلیمانی و انسجام ملی می خواهد به دنیا بگوید ایران یک جزیره تنها و منزوی است و ما نباید بگذاریم ترامپ موفق شود.

آقای روحانی افزود: برای اینکه دیدند برجام باعث رشد و حرکت ایران در منطقه و جایگاهش در خاورمیانه می شود، نتوانستند این موضوع را حتی کشورهای منطقه ببینند، من با یکی از مقامات منطقه در سال 92 که نخستین سفرم به نیویورک بود صحبت می کردم که به او گفتم شنیده ام در منطقه دوستان شما از ناراحتی شب تا صبح خوابشان نبرده و او گفت اینگونه نبوده، بلکه نه تنها آنها خوابشان نبرده در واقع مریض شدند یعنی یک تلفن می تواند عده ای را در منطقه مریض کند.

رئیس جمهور گفت: وقتی که قدرت مردم، حضور مردم، اقتصاد و نشاط مردم را می بینند و اینکه در منطقه چه موفقیت هایی را به دست آورده ایم، اینگونه ناراحتی خود را ابراز می کنند.

آقای روحانی افزود: ما دیدیم ترامپ ابتدا برجام را ترور می کند، بعد سردار سلیمانی را ترور می کند و بعد انسجام، وحدت، آرامش و اقتصاد مردم را ترور می کند، اینها همه یک مسیر است، اینها می خواهند به دنیا بگویند ایران یک جزیره تنها و یک جزیره منزوی است و می خواهند یک دیوار دور ما بکشند و ما را از دنیا جدا کنند.

رئیس جمهور گفت: هر جا هر کس ما را از دنیا، منطقه و مردم جدا کند باید فردا پاسخگو باشد، نمی شود در یک قانون و مقرراتی که دولت تصویب کرده و مجلس تصویب کرده بین زمین و آسمان بماند و روابط ما بین دنیا دچار مشکل شود، چرا باید روابط ما و نظام بانکی ما در دنیا دچار مشکل شود و این در صورتی است که مجلس و دولت موافقت کردند و رهبری با قوانین دولت موافقت کرده است، نمی شود در فضای مجازی هر چیزی که منافع ملی ما است دچار تغییر شود، ما نباید بگذاریم ترامپ موفق شود، اینها دارند اعتماد مردم را با نظام ترور می کنند و به نظر من انتخابات خیلی مهم است و جای هیچ تردیدی نیست و از انتخابات مهمتر هم اعتماد مردم است.

بهتر است انتخابات الکترونیکی باشد


رئیس جمهور گفت: من این شکل از صندوق آرا را در انتخابات نمی پسندم و بهتر است انتخابات الکترونیکی باشد.

آقای روحانی در ادامه سخنان خود افزود: بیاییم همه توانمان را به کار بگیریم و همان طور که در این دو سال با همه توان کاری کردید که کشور و اقتصاد روی پای خود بایستد و مردم با وجود مشکلات بتوانند زندگی کنند امروز مسئولیت مضاعفی به عنوان امانتدار مردم دارید .

رئیس جمهور گفت: من این شکل صندوق آرا در انتخابات را نمی پسندم ولی چاره ای نداریم و هرچه به آقای وزیر کشور در هر دوره ای تاکید کردیم و ایشان هم برای تغییر اقدام کرد ولی نشد. انتخابات را باید الکترونیکی کرد افغانستان هم این کار را انجام داده است ما هم باید این کار را انجام دهیم.

آقای روحانی افزود: در انتخابات روی ورق می نویسیم در صندوق می اندازیم دوباره آن را می خوانند یک نفر علامت می زند معلوم نیست آن یکی چه می خواند و این یکی کجا را علامت می زند. بعد همه که علامت زدند آنها را تجمیع می کنیم. در آخر که آراء تجمیع می شود چه بساطی پیش می آید؟ آنجا باید مراقب و مواظب باشیم.

رئیس جمهور گفت: ما در بسیاری از انتخابات در تجمیع مشکل پیدا کردیم بهتر است انتخابات الکترونیکی شود تا خیال مردم راحت و آسوده شود .

آقای روحانی افزود: هم اکنون هم شما باید تلاش و دقت کنید تا خیال مردم آسوده شود وزارت کشور با بازرسی هایی که برسر صندوق ها تعیین می کند و بازرسانی که می فرستد باید مردم دلشان قرص باشد که رای شان کم و زیاد نخواهد شد. این اعتماد و اطمینان و امنیت مردم بسیار مهم است شما مسئول امنیت و شوراهای تامین هم هستید.

رئیس جمهور گفت: در انتخابات گذشته امنیت بسیار خوبی داشتیم و خواهان همین امنیت بسیار خوب هستیم نگذاریم اختلاف، دعوا و مسائل قومی پیش آید اگر موردی مشکل قومی ایجاد می کند از حالا به مسئولین بالا اطلاع دهید و نگذارید اختلاف ایجاد شود.

آقای روحانی افزود: حال شماها که در جلسات خصوصی اعلام می کنید که مجلس بعدی صددرصد مال ماست اگر مجلس برای شماست پس چرا غصه می خورید؟ شما که در اتاق فکرتان گفته اید مجلس بعدی صددرصد مال ماست الحمدلله مال شما. اگر مجلس بعدی مال شماست بگذارید لااقل یک رقابت شکل بگیرد و مشارکت بالا برود مجلس هم برای شما باشد نوش جانتان. در این خصوص مشکل نداریم.

رئیس جمهور گفت: بگذاریم امنیت و رقابت حاصل و انتخابات سالم برگزار شود و همه تلاش کنیم مشارکت در انتخابات بالا برود. مشارکت های ما در انتخابات مجلس شورای اسلامی بین 50 تا 70 درصد چرخش کرده حالا در انتخابات ریاست جمهوری مقداری بیشتر است. نگذاریم این مشارکت حداقل شود نگذاریم حداقل آرا باشد بلکه انتخابات با حداکثر آرا برگزار شود.

وی افزود : این مشارکت، رقابت، سلامت و امنیت در انتخابات را باید یک وظیفه بدانیم و نشاط در مردم ایجاد کنیم تا 22 بهمن بسیار خوب و دوم اسفند بسیار باشکوهی داشته باشیم.


کاندیدا وسیله آزمایش برای همه است

رئیس جمهور در ابتدای سخنان خود هم گفت: کاندیدا یک وسیله آزمایش برای هیات اجرایی و شورای نگهبان و تمامی مسئولان است.

آقای روحانی ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام فاطمیه، افزود: این روزها، ایام مبارکی است به نام بانوی بزرگ اسلام حضرت صدیقه کبری(س) که الگوی بزرگ همه زنان جامعه، الگوی تقوا، ایستادگی، مقاومت و بیان حق در مقطع بسیار سخت که در دفاع از اسلام و آزادی مشکل بود.

رئیس جمهور گفت: ما همه افتخار می کنیم که محبت خاندان رسالت پیامبر(ص) و اهل بیت او و اصحابش در دل همه ما جای گرفته و اساس دین همان عشق است، همان طور که پیامبر اکرم(ص) فرمود: دین همان عشق و محبت است.

آقای روحانی افزود: قلب ما باید با خداوند و خاندان رسالت پیوند بخورد و پیوند قلبی همان محبت است و احترام واقعی همان محبت است و عشق واقعی آن است که معشوق را بشناسیم و برای رسیدن به او سر از پا نشناسیم که بحمدالله در جمهوری اسلامی ایران این نعمت بزرگ را خداوند به ما عطا کرده و مردم ما در همه ایام خاص این عشق را به خداوند و پیامبرانش نشان داده اند که نمونه های آن عاشورا، اربعین و ایام فاطمیه است.

رئیس جمهور گفت: این مسیر می تواند مسیر هدایت ما باشد و این حب و عشق اگر در حد واقعی اش بود ما را از محبت های کوچک مجازی در دنیا باز می دارد و کسی که معشوق بزرگ دارد برای او تلاش می کند و متاع دنیا و مسایل جزئی او را از این راه باز نمی دارد در واقع همه دنیا همین است.

آقای روحانی در ادامه با اشاره به ایام انتخابات پیش رو، ادامه داد: کاندیدا وسیله آزمایش برای هیات اجرایی است و وسیله آزمایش برای شورای نگهبان و همه مسئولان است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۶°    ۷°