تورم دی ماه مسکن ناشی از سوداگری است

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
18:42 - يکشنبه 11 خرداد 1399
کد خبر : ۷۶۵۳۲۲
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۸
کارشناسان حوزه مسکن معتقدند افزایش نرخ مسکن و تعداد معاملات در برخی از مناطق تهران در ماه های اردیبهشت و دی ناشی از سوداگری است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 روانشادنیا کارشناس مسکن در گفتگوی تلفنی با برنامه ۱۸:۳۰ شبکه خبر گفت: روند کلی بازار مسکن از تیرماه تا امروز روندی تثبیتی و کاهشی بود، منتهی در دو ماه اردیبهشت و دی اتفاقاتی که در بازار افتاد ناشی از عوامل بیرونی بازار مسکن و ناشی از سوداگری و تلاطم اندک بازار ارز و افزایش تسهیلات خرید مسکن و ... بود و خریداران مصرفی نقشی در آن نداشتند، زیرا توان اقتصادی آن‌ها اجازه ورود به بازار را نمی‌دهد.

این کارشناس با بیان این که مصرف کنندگان بازار مسکن مواظب باشند دچار جو و التهابات ساختگی بازار مسکن نشوند گفت: پیش بینی من از وضع مسکن در سال ۹۹ ثبات قیمتی و افزایش قیمت کمتر از تورم عمومی است.

خانم پروانه اصلانی مدیرکل اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی هم در ارتباط تلفنی با برنامه گفت: تحلیل رفتار مقطعی و کوتاه مدت بازار مسکن و اهمیت زیاد به آن دادن شاید خیلی درست نباشد و بازار مسکن باید بلند مدت دیده شود و باید در این آمار‌ها به وضع و تفاوت معاملات و قیمت‌ها در مناطق مختلف نگاه کرد اطلاعات نشان می‌دهد رشد قیمتی که قبلا اتفاق افتاد بیشتر در منطقه ۱۶ بود و در منطقه ۱۰ کاهش قیمت و نرخ معاملات داشتیم، اما در منطقه ۱۳ که رشد قیمتی نداشت جزو پر معامله‌ترین مناطق قرار گرفته است.

اصلانی از راهکار افزایش تسهیلات دفاع کرد و گفت: این بحث که تحریک تقاضا بدون تولید موجب تورم می‌شود به لحاظ نظری درست است، اما در اینجا باید توجه کرد که یکی از اشکالات بازار مسکن ما این است که سهم تسهیلات در آن بسیار پایین است، با وجود این افزایش تسهیلات با عرضه و تولید مسکن ملی همزمان شده است و ما آن طرف قضیه یعنی عرضه و تولید را هم دیده ایم و اتفاقاتی هم که در بازار افتاد انتظارات تورمی بود که خارج از حوزه مسکن و در دی ماه اتفاق افتاد.

حسین عبداللهی دیگر کارشناس مسکن هم با اشاره به این که همیشه مسکن در ایران با تورم روبرو بوده و تورم آن هم نسبت به بقیه بخش‌ها جلوتر بوده است گفت: افزایش مدام قیمت مسکن ناشی از سرمایه‌های سرگردان و سوداگری است که بر اثر آن متقاضیان مصرفی به سمت مسکن‌های استیجاری سوق داده می‌شوند، زیرا درآمد و قدرت خرید آن‌ها پاسخگوی تورم مسکن و عمومی نیست.

او افزود: در دی ماه وزارت راه و شهرسازی یکباره تصمیم گرفت که وام اوراق خرید مسکن را افزایش دهد یعنی تقاضا را تحریک کند که این خود یکی از عوامل افزایش تورم مسکن بود، زیرا عرضه و تولیدی افزایش پیدا نکرد و معلوم هم نیست که مصرف کننده واقعی بتواند این وام را بگیرد، زیرا اقساط آن بیش از ۴ میلیون تومان است.

او گفت در ایران به ازای هر ۱۰۷ خانوار ۱۰۰ مسکن وجود دارد یعنی ما با کمبود مسکن روبرو هستیم و در این شرایط صرفا تحریک تقاضا مشکل را حل نمی‌کند و باید راهکار‌های دیگر مثل افزایش تولید مسکن برای اقشار مصرف کننده و هدایت تسهیلات به نحوی که به دست متقاضیان و مصرف کنندگان واقعی برسد و بستن مالیات بر خانه‌های خالی و عایدی سرمایه‌ها وجود دارد.

 

 

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °