مادر همه تخلفات درج نکردن قیمت است

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
16:30 - شنبه 16 فروردين 1399
کد خبر : ۷۶۵۳۶۷
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۳
معاون بازرسی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان گفت: مادر همه تخلفات صنفی درج نکردن قیمت است برای این که کسی که قیمت روی جنس و کالایش نمی‌زند نیتش گرانفروشی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 یاسر رایگانی سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: جریمه برچسب قیمت نزدن ۹۵ هزار تومان است در حالی که فقط در شعبه‌های تعزیرات هزینه بررسی و رسیدگی به آن حدود ۱۵۰ هزار تومان می‌شود این میزان جریمه اصلا بازدارنده نیست. اما این بدان معنا نیست که مردم از این تخلف بگذرند بلکه مهم است و تکرار این نوع تخلف حتی به تعطیلی محل کسب متخلف منجر خواهد شد.

او گفت: طرح‌ها و تقاضای ما برای اصلاح قوانین تعزیرات و اصلاح جریمه‌ها در چرخه بروکراسی اداری مانده است و تاکنون به جایی نرسیده است.

رایگانی با اشاره به رسیدگی به حدود ۵۰۰ هزار پرونده در ۱۰ ماهه امسال گفت: از این تعداد ۱۲۴ هزار پرونده مربوط به درج نکردن قیمت بوده است و بیشترین پرونده‌ها در تهران بوده و کمترین در استان کردستان.

او با بیان این که در ساختار اداری تعزیرات عنوان شغلی بازرس تعریف نشده گفت: در بازرسی‌ها و گشت‌های مشترکی که داریم ما کاسبان و فروشندگان سالم و درستکار را هم می‌بینیم ما ۵۰ هزار واحد صنفی را که تخلف نداشته اند ثبت کرده ایم و از تخلف ۳۳ هزار واحد که سابقه تخلف نداشته اند رد شده ایم.

سخنگوی تعزیرات از تقلب در کسب ابراز نگرانی کرد و افزود: ما باید به تقلب کسب هم بپردازیم و تمرکز نظارتمان را روی این موارد هم بیاوریم تقلب کسب هم کلان است و هم پنهان مثل اینکه فردی یا شرکتی روی یک کالا نوشته صد در صد طبیعی و یا آبمیوه طبیعی یا روغن غنی شده با ویتامین دی ... اما درست نباشد.

رایگانی با بیان این که در سال ۹۷ و ۹۸ بیش از ۲۰ هزار پرونده خودوریی بررسی و ۸۵ درصد آن‌ها مختومه شد گفت: خودرو ساز‌ها نسبت به کیفیت قطعاتی که استفاده می‌کنند وسواس و دقت داشته باشند و قطعه سازان یا وارد کنندگان قطعات بی کیفیت را به تعزیرات معرفی کنند و شکایت ثبت کنند به نظر من مصرف کننده خودروی صفر حق دارد حداقل تا ۳ سال نسبت به قطعات خودروش خیالش راحت باشد.

خسرو ابراهیم نیا نایب رئیس اتاق اصناف نیز با بیان این که کاسب حبیب الله است گفت: اکثر قریب به اتفاق کاسبان و واحد‌های صنفی ما درست کارند و طبق شرع و قانون فعالیت می‌کنند.

ابراهیم نیا گفت: حتی ۵ ریال جریمه هم به لحاظ معنوی برای کاسب زیاد است و برای او خسارت بزرگی است، زیرا با اعتبار و آبروی شغلی و حسن شهرت او در ارتباط است و باید به این موضوع توجه داشت که برخی از قوانین هم ممکن است زمینه ساز برخی تخلفات شود.

او گفت: بازرسی‌های ما سنتی است و باید متحول شود و بازرسان به صورت تخصصی به واحدهی صنفی مراجعه کنند برای این که خیلی از این پرونده‌ها که تشکیل می‌شود و در نهایت هم فرد با ارائه اسناد و فاکتور‌ها تبرئه می‌شود به دلیل تخصص نداشتن بازرسان در آن صنف مربوطه است.

سید جواد احمدی معاون بازرسی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان هم گفت: مادر همه تخلفات صنفی درج نکردن قیمت است برای این که کسی که قیمت روی جنس و کالایش نمی‌زند نیتش گرانفروشی است که تخلفی بزرگ است.

او گفت: مردم باید خودشان هم کمک کنند و از فروشندگانی که برچسب قیمت نمی‌زنند خرید نکنند درست است که جریمه درج نکردن قیمت کم است، اما باید آنقدر این جدی گرفته شود و تکرار شود که متخلف را پشیمان کند.

احمدی گفت: درصد کمی از واحد‌های صنفی تخلف دارند از هر ۱۰۰ بازرسی فقط ۶.۵ درصد منجر به تشکیل پرونده می‌شود و ۹۳.۵ درصد درست و سالم و قانونی فعالیت می‌کنند.

معاون بازرسی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با اشاره به راه اندازی سامانه ۱۲۴.ir گفت: در این سامانه ۱۰۰ قلم کالا روزانه رصد می‌شود و مردم می‌توانند مراجعه و ثبت شکایت کنند و ما در اسرع وقت رسیدگی می‌کنیم و تا کنون بیش از ۸ میلیون بازدیدکننده این سایت داشته که بیش از ۹۵۰۰ شکایت هم ثبت شده و به همه ان‌ها تقریبا رسیدگی شده است مواردی هم که مانده نیاز به اسناد و مدارکی دارد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۰°    ۱۹°