هشدار شدید دانشمندان درباره تغییرات آب و هوایی زمین
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
04:22 - شنبه 29 شهريور 1399
کد خبر : ۷۶۵۶۰۷
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۳
با انتشار نتایج بزرگترین طرح پژوهشی میدانی درباره تاثیر تغییرات آب و هوایی و گرم شدن زمین بر یخچال های دائمی قطب جنوب، دانشمندان بار دیگر درباره پیامدهای انتشار گازهای آلاینده به شدت هشدار دادند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از بی بی سی، گروهی از پژوهشگران با حفاری و نمونه برداری از عمق 700 متری یخهای قطب جنوب پی بردند یخچال های قطب جنوب با سرعتی باور نکردنی در حال ناپدید شدن هستند.
 
به گفته دانشمندان، از دهه 1980 میلادی تاکنون، 500 تریلیون تن از یخ های قطب جنوب ذوب شده اند. در صورتی که یخ های قطب جنوب ذوب شود، سطح آب های اقیانوس ها و دریاهای آزاد جهان به شدت بالا خواهد آمد و بسیاری از شهرهای ساحلی جهان در معرض غرق شدن قرار خواهند گرفت.
 
مساحت یخچال طبیعی «توایتس » در جنوبگان بیش از 200 هزار کیلومتر مربع یعنی، دو برابر مساحت کشور انگلستان است.
 
خانم کیا ریورمن از دانشگاه اورگان و یکی از اعضای تیم پژوهشی جنوبگان می گوید: یخ های منطقه توایتس در برابر تغییرات آب و هوایی به شدت آسیب پذیر شده اند.
 
ریورمن افزود: ضخامت یخ های این منطقه ظرف 10 سال آینده به شدت کاهش می یابد و چه بسا بخش های زیادی از این یخچال ناپدید شود.
 
دانشمندان می گویند در صورت ادامه روند کنونی گرم شدن زمین، این یخچال طبیعی تکه تکه شده و هر سال قطعاتی به طول و عرض حدود سه و نیم کیلومتر از آن جدا و ذوب خواهند شد.
 
پژوهشگران می گویند با ذوب شدن یخچال طبیعی توایتس بر اثر گرم شدن زمین از یکسو و نفوذ آب های گرم اقیانوسی به زیر لایه های یخچال طبیعی توایتس، سطح آب دریاها 50 سانتی متر بالا خواهد آمد و بدینسان صدها میلیون سکنه در بسیاری از شهرهای ساحلی جهان مجبور خواهند شد خانه و کاشانه خود را رها و به نقاط دیگری کوچ کنند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸°    ۳۲°