رشد تولید دارو با وجود تحریم آمریکا

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
20:03 - يکشنبه 15 تير 1399
کد خبر : ۷۶۶۳۴۱
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۲
مدیرکل داروی سازمان غذا و دارو: به رغم همه محدودیت ها و تحریم های غیراخلاقی و غیر قانونی دشمن تولید دارو رکورد زده و با اطمینان عرض می کنم که ثبات بسیار خوبی در حوزه دارویی کشور داریم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
غلامحسین مهرعلیان در گفتگو با برنامه ۱۸:۳۰ شبکه خبر گفت: به رغم همه پیش بینی‌ها و احتمالات ما در تمام حوزه‌های دارو - درمانی رشد متوازن داشته ایم.

مهرعلیان گفت: اینکه دشمنان می‌گویند صنعت دارو تحریم نشده دروغ می‌گویند و ما با انواع محدودیت‌ها و مشکلات در تک تک بند‌های زنجیره تامین نهاده‌های دارو و انتقال ارز و مواد روبرو هستیم:

او گفت: به لحاظ محدودیت‌هایی که داریم مجبوریم که ارز ترجیحی را در مواردی استفاده کنیم که ارزش افزوده بیشتری داشته باشد و پیام این موضوع این است که ما در خیلی از نهاده‌های تولید نمی‌توانیم ارز ترجیحی بدهیم، اما سعی می‌کنیم با بررسی هزینه‌هایی که شرکت‌های تولید کننده خارج از ارز ۴۲۰۰ تومان متحمل می‌شوند پوشش بدهیم و امسال هم ما در سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت رکورد خوبی داشتیم و توانستیم بیش از هزار مولکول دُز دارو را افزایش قیمت بدهیم در حوزه‌ای که افزایش قیمت منجر به افزایش هزینه بیماران نشود و در محدوده‌ای که مجاز بودیم و خیلی خیلی کمتر از نرخ تورم کشور و این افزایش قیمت اثرش بر بازار دارویی کمتر از ۱۰ درصد است.

وحید هاشم بیک محلاتی عضو سندیکای صاحبان صنایع دارو‌های انسانی هم با اشاره به تولید ۴۲ میلیارد عدد دارو در سال ۱۳۹۷ گفت: امسال هم تولید دارو ۳۰ درصد رشد داشته که به حدود ۵ میلیارد عدد می‌رسد.

هاشم بیک محلاتی افزود: حدود ۹۷ درصد نیاز دارویی کشور را دارو‌های تولید داخل پوشش می‌دهد که به لحاظ ریالی ۷۰ درصد می‌شود.

عضو سندیکای صاحبان صنایع دارو‌های انسانی با اشاره به تامین مواد اولیه دارو‌ها با ارز دولتی و ترجیحی گفت: نهاده‌های ما برای تولید دارو فقط مواد اولیه نیست و مواد و موارد حاشیه‌ای دیگری هم هست که آن‌ها را باید با ارز آزاد تامین کنیم و همین قیمت تمام شده دارو را بالا می‌برد که در این خصوص باید مسئولان چاره یی بیندیشند و این هزینه‌ها را در قیمت نهایی دارو ببینند.

او همچنین از سختگیری‌های بیش از حد یا زائد برخی دستگاه‌ها یا مسئولان مربوطه گله کرد و گفت: درست است که با وجود مشکلات تحریمی و اقتصادی کشور و تامین ارز باید کنترل‌ها بیشتر باشد منتها نباید این کنترل‌ها و سختگیری‌های بیش از حد، مانند شرایط عادی باشد و رشد تولید را کند کند یا مانع آن شود.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °