شهیدمطهری بر تقویت محتوای نظام تاکید می‌کرد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 23 خرداد 1400
کد خبر : ۷۶۷۴۳۳
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۲
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: شهید مطهری، احیای تفکر اسلامی در حوزه فردی و اجتماعی را مدنظر داشت و اسلام را تامین کننده نیاز‌های جامعه می‌دانست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 آقای علی لاریجانی در آیین گرامیداشت صدمین سالگرد ولادت شهید مرتضی مطهری افزود: شهید مطهری از لحاظ جامعیت فکری بی‌نظیر و همه مطالب وی مورد تایید امام خمینی (ره) بود.

وی با اشاره به مخالفت شهید مطهری با جریان‌های التقاطی، گفت: آیت الله مطهری با گروه‌هایی، چون فرقان که اسلام را در چارچوب مارکسیست قرار داده بودند، مخالفت می‌کرد و علت به شهادت رساندن وی توسط این گروه همین عامل بود.

آقای لاریجانی با بیان اینکه شهادت شهید حاج قاسم سلیمانی از جهاتی شبیه شهادت شهید مطهری بود، گفت: شهید مطهری با شهادتش فکرش را به کلی متفاوت از گذشته در صحنه اجتماع روان کرد و از زمان تشییع ایشان انسان می‌دید که فضا متفاوت شده است.

وی افزود: درباره شهادت حاج قاسم سلیمانی هم دشمنان فکر می‌کردند حرکت انقلاب با ترور ایشان ضربه می‌خورد و متوقف می‌شود، ولی خون او همه را متحول کرد و عراق و خیلی از کشور‌ها نگاه متفاوتی به رفتار آمریکا پیدا کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با ذکر خاطره‌ای از شهید سلیمانی گفت: سال‌ها پیش سردار سلیمانی به من گفت: سید حسن نصرالله و عماد مغنیه تهران هستند و می‌خواهند به منزل شما بیایند. آن‌ها شام منزل ما آمدند. در آن جا سردار سلیمانی به من گفت: خاطرات شهید مطهری را برایم بگویید. حاج قاسم علاقه خاصی به منش و فکر شهید مطهری داشت.

وی با بیان اینکه شهید مطهری شخصیتی بی نظیر یا کم نظیر در تاریخ معاصر ایران بوده است، یادآور شد: ۴۰ سال از شهادت ایشان می‌گذرد و اگر نگاه کلی به افکار ایشان داشته باشیم سه وجه از حیات فکری او جلوه گری می‌کند. اول انتشار آثار متنوع و آموزنده ایشان که هم نیاز‌های جوانان را مورد توجه داشت و هم بحث‌های تطبیقی در مباحث فلسفی داشت که هنوز هم جذاب و ماندگار است.

آقای لاریجانی گفت: ایشان ۶۰ ساله بود که شهید شد و این حجم از کار علمی در این مدت توفیق بزرگی بود که ایشان داشت و البته همسر محترم ایشان در این توفیق خیلی نقش داشت. آثار ایشان با گذشت ۴۰ سال هنوز هم جذاب و مفید است و حالت کهنگی ندارد و البته فرزندان ایشان وقت زیادی برای احیای آثارش گذاشتند. یکی از توفیقات شهید مطهری این بود که فرزندان و نوه‌های ایشان متدین و علاقه‌مند به نظام هستند.

رئیس قوه مقننه با اشاره به نقش شهید مطهری به عنوان نظریه پرداز نظام، گفت: ایشان انقلاب را حرکتی سعادت بخش برای جامعه می‌دانست و می‌گفت: باید برای تداوم آن دغدغه داشته باشیم گمشده انقلاب از نظر ایشان احیای تفکر اسلامی بود.

وی افزود: از ابتدا برخی گروه‌ها و نحله‌ها با این فکر مخالف بودند. عده‌ای هم چپ زدگان اسلامی بودند که چارچوب فکری مارکسیسم را قبول داشتند و می‌خواستند مسائل اسلامی را در آن جانمایی کنند.

آقای لاریجانی ادامه داد: شهید مطهری معتقد بود انقلاب اسلامی به معنای انقلاب و مبارزه برای برقراری ارزش‌های اسلامی است و مبارزه در آن وسیله است، ولی عده‌ای دنبال اسلام انقلابی بودند و مبارزه برایشان هدف بود. گروه فرقان سمبل همین تفکر بود.

وی اضافه کرد: شهید مطهری اوایل سال ۵۸ به شهادت رسید در حالی که ساختار جمهوری اسلامی هنوز شکل نگرفته بود، اما ایشان بحث‌هایی در رابطه ساختار دموکراتیک، مردم سالاری، تفکیک قوا و آزادی‌ها داشت.

آقای لاریجانی اظهار کرد: از نظر ایشان نظام جمهوری اسلامی یک فرمول و شکل است و محتوای آن موجب تداوم انقلاب می‌شود. در بحث تداوم انقلاب ایشان بر چند محور تاکید داشت که یکی از آن‌ها معنویت بود معنویت در آثار ایشان یک اصل زیربنای برای تداوم انقلاب است و فقط مربوط به حوزه فرهنگی نیست بلکه در حوزه اقتصادی هم همینطور است.

وی با بیان اینکه معنویت رکن اصلی تحقق عدالت اجتماعی است، افزود: یکی از موضوع‌های مورد تاکید شهید مطهری استقلال فرهنگی بود. ما چرا در کشور در این زمینه راه طی نشده داریم؟ متاسفانه در نظام برنامه ریزی ما جایگاهی برای این امر وجود ندارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با ابراز تاسف از عجین شدن تخریب و توهین با رفتار سیاسی گفت: در بین مراجع اگر کسی از نظر فکری یا سیاسی با مرجع دیگری زوایه داشته باشد خیلی پوشیده حرف می‌زند و پرده دری در این جا امر رایجی نیست.

وی افزود: متاسفانه این رفتار را چپ‌های مارکسیست و منافقان شروع کردند و بعد این امر وارد رفتار سیاسی شد، اما اگر رویه علمای سلف را ببیند اینطور نیست.

آقای لاریجانی گفت: اخیراً چیزی به اسم افشاگری راه افتاده که مصداق بد اخلاقی است، در حالی که حفظ آبروی مومن به اندازه رعایت حرمت کعبه اهمیت دارد و این کار خلاف معنویت و اخلاق اسلامی است.

وی با اشاره به تاکید شهید مطهری بر ضرورت وجود آزادی در کشور گفت: ایشان معتقد بودند که رشد اجتماعی زمانی رخ می‌دهد که آزادی برای افراد وجود داشته باشد. اگر بستر رشد فکری فراگیر شود تکثر ایجاد می‌شود.

آقای لاریجانی گفت: امروز و با شرایط رسانه‌ها باید آرایش فراگیر برای مسائل فکری و فرهنگی ایجاد شود و نظر شهید مطهری این است که در این موارد قانون حداقل مداخله را داشته باشد.

وی با اشاره به تاکید شهید مطهری بر شفافیت و رو راست بودن با مردم افزود: اگر در کشور می‌خواهیم کاری انجام دهیم پوشیده نگاه داشتن آن از مردم ما را از مسیر حقیقت دور می‌کند، اگر رشد می‌خواهیم باید روراست باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که در صورت نبود حساسیت به عدالت اجتماعی؛ انقلاب اسلامی به خطر می‌افتد، خاطر نشان کرد: عدالت اسلامی از نظر شهید مطهری تنها در حوزه اقتصاد نیست بلکه حوزه علم و فرهنگ را هم شامل می‌شود ما در این زمینه راه طی نشده و کاستی داریم.

آقای لاریجانی با بیان این که نظام جمهوری اسلامی در زمینه استقلال سیاسی و توجه به وضع مسلمانان به ویژه فلسطین کار دقیق انجام داده است، تاکید کرد: ما در این باره به غایت خوب عمل کردیم و کمبودی نداریم.

وی افزود: این جمهوری اسلامی است که در مورد فلسطین می‌تواند شرایط را عوض کند وگرنه کشور‌های دیگر برای طرح معامله قرن خم شدند و حاضرند پولش را هم بدهند. در طول سال‌ها طرح‌های زیادی در این باره داده شده که این بدترینش بوده است.

آقای لاریجانی با اشاره به تاکید شهید مطهری بر استقلال اقتصادی و استقلال مکتبی و فرهنگی گفت: ما نیازمند این هستیم که در حوزه فرهنگ مکتب داشته باشیم. در حال حاضر هنرمندان ارزشمند و آثار فاخری داریم، ولی باید کار فیلسوفانه انجام شود.

وی با اشاره به هشدار شهید مطهری نسبت به آینده و رخنه فرصت طلبان تصریح کرد: ایشان معتقد است این نفوذ نهضت را از درون پوچ می‌کند. ایشان برای حکومت دغدغه داشت و معتقد بود ما باید در حوزه اقتصاد نظریه داشته باشیم.

رئیس مجلس اظهار داشت: در این زمینه کم کاری شده و ما نیازمند این هستیم که براساس یک تئوری به سمت توسعه حرکت کنیم. این امر نیازمند کار پخته علمی و نظریه پردازی است. دشمن در اوایل انقلاب افرادی مثل شهید مطهری را نشانه گرفت و حالا ما در این زمینه نقص، کاستی و راه طی نشده داریم.

وی در این مراسم با اشاره به اجرای اثر گلریز برای شهید مطهری نیز گفت: این کار ماندگاری بود. مرحوم والد ما از مراجع بود و مراجع هم غالبا در مورد موسیقی احتیاط می‌کنند، اما ایشان به من گفته بود موسیقی شهید مطهری را بگذارید که مرتب گوش کنم و همین کار را هم می‌کرد. این موسیقی متفاوتی است و یک بار هم خدمت امام اجرا شده بود.

آیین گرامیداشت صدمین سالگرد ولادت شهید مرتضی مطهری با سخنرانی علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی و حجت الاسلام میثم امرودی رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و قرائت پیام آیت الله آملی لاریجانی و با حضور خانواده شهید مطهری از جمله علی مطهری نایب رییس مجلس، تعدادی از نمایندگان مجلس، اصحاب رسانه و علاقه‌مندان به ایشان در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.

در این مراسم از دو جلد کتاب جدید انتشارات صدرا ‎ گردآوری شده از اندیشه‌ها و مباحث شهید مطهری با حضور رئیس مجلس و خانواده شهید مطهری رونمایی شد. ”نظام خانوادگی اسلام“ شامل ۹ جلسه مباحث مربوط به حقوق زن در اسلام و ”فطری بودن دین“ شامل ۶ بحث و انتقاد با انجمن اسلامی پزشکان در حوزه فطرت عناوین این دو کتاب است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °