موسوی: مشکل امریکا و ایران با میانجیگری حل نمی شود

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
01:05 - چهارشنبه 07 خرداد 1399
کد خبر : ۷۶۷۵۰۱
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۸
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره ابراز تمایل برخی از کشورها برای میانجیگیری میان ایران و امریکا گفت: امریکا با موجودیتی به نام ایران و ملت ایران مشکل دارد و با این گونه میانجیگری‌ها مشکل حل نمی‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 سید عباس موسوی صبح امروز دوشنبه در نشست خبری هفتگی خود با اصحاب رسانه، آغاز چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را به مردم ایران و دوستداران انقلاب اسلامی تبریک گفت و اظهار داشت: در سالگرد پیروزی مردمی‌ترین انقلاب هستیم که علیرغم عدم خواست قدرت‌های جهانی، با قدرت مردم پیروز شد و با پشتیبانی مردم ادامه یافته و با حمایت مردم در گام دوم انقلاب اسلامی پیش خواهد رفت.

وی ادامه داد: وزارت امور خارجه دوشادوش همه ارکان نظام برای موفقیت نظام و دستیابی به اهدافش تمامی تلاش خود را به کار خواهد بست.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با اشاره به سفر جوسپ بورل هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران اظهار داشت: جوسپ بورل درخصوص تحولات برجامی و روابط ایران و اتحادیه اروپا و همچنین آخرین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی با وزیر امور خارجه، رئیس‌جمهور و رئیس مجلس دیدار می‌کند.

موسوی در ادامه معامله قرن را یکی از ننگین‌ترین پیشنهادات و ابتکارات عنوان کرد که توسط آمریکایی‌ها با نادیده گرفتن حقوق ملت فلسطین ارائه شده و افزود: از نظر مردم ایران، معامله قرن یک صلح تحمیلی و فروش سرزمین فلسطین است. این طرح فراموشی آرمان فلسطین است و دولت ایران در کنار دولت و ملت فلسطین تا تحقق آزادی قدس شریف خواهد بود.

تنها راه حل فلسطین مراجعه به آرای عمومی است
وی با بیان اینکه راه‌حل ایران را تنها راه حل ممکن برای خروج از این بن‌بست ۷۰ ساله می‌دانیم و آن مراجعه به آرای عمومی درباره سرنوشت فلسطین است، ابراز داشت: از مواضع برخی از کشور‌های اسلامی متاسفم که دوست را به جای دشمن و دشمن را به جای دوست می‌نشانند و امیدوارم با اتفاقات رخ داده متوجه شوند که دوست آن‌ها چه کسی است و دشمن آن‌ها چیزی جز موجودیتی به نام اسرائیل نیست.

ظریف در نامه ۱۴ صفحه‌ای استدلال اروپایی‌ها را زیر سوال برد

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره توجیه سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از فعال کردن مکانیزم ماشه بیان کرد: اتحادیه اروپا هنوز مکانیزم ماشه را فعال نکردند. خواستند به این سمت بروند، ولی با استدلا‌های ایران منصرف شدند. آقای ظریف یک نامه ۱۴ صفحه‌ای حقوقی به آقای بورل نوشتند و استدلالات کشور‌های اروپایی را زیر سوال بردند.
موسوی با بیان اینکه رفت و آمد‌های دیپلماتیک ارتباطی با مواضع آن‌ها ندارد، یادآور شد: سفر بورل را مهم ارزیابی می‌کنیم و امیدواریم در گفتگو با مقامات ایران، منطق شرایط جدید و ریشه آن را متوجه باشند و استدلالات ایران را بشنوند و اگر حسن نیتی دارند، برای کاهش تنش‌ها اقدام جدی انجام دهند.
وی درباره اظهارات اردوغان مبنی بر پایان یافتن روند آستانه عنوان کرد: از دیدگاه ایران تنها روندی که به دستیابی به یک راه حل سیاسی در سوریه کمک می‌کند، همین روند آستانه است که ایران، ترکیه و روسیه مبتکر آن بوده و برایش زحمت کشیده‌اند. در تماس با مقامات ترکیه، بر این روند به عنوان تنها روند موجود که می‌تواند به یک راه حل سیاسی پایدار کمک کند، تاکید شده است.
رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه افزود: ما این ابتکار را دستاوردی برای سه کشور و مردم منطقه به ویژه ملت سوریه می‌دانیم که ناخواسته سال‌ها درگیر بحرانی شده‌اند که دیگران تحمیل کرده‌اند.

گفتگو‌ها با بورل صریح خواهد بود

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره مطالبات ایران از جوسپ بورل تصریح کرد: پیش‌بینی می‌کنم گفتگو‌های مقامات ایران با بورل، صریح باشد همانطور که چند هفته پیش ظریف و بورل در هند با یکدیگر دیدار کرده و گفتگو‌های شفاف و صریحی با یکدیگر داشتند و این صراحت و شفافیت از امروز هم ادامه یابد.
موسوی اضافه کرد: مطالبات زیادی از اروپا داریم که پس از نقض برجام توسط آمریکا، با آن‌ها همراهی کرده و با بی عملی خود نشان دادند اراده یا توان لازم را ندارند و تسلیم فشار آمریکایی‌ها شدند. گفتگو‌ها صریح خواهد بود و نکات به آن‌ها بیان می‌شود.
 

وضعیت ایران و آمریکا در شرایط میانجیگری نیست

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۵°