هر فصل پرتاب یک ماهواره

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
11:19 - جمعه 09 خرداد 1399
کد خبر : ۷۶۷۷۴۳
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۴
رئیس سازمان فضایی:
رئیس سازمان فضایی ایران گفت: در نظر داریم سال آینده هر فصل یک ماهواره به فضا پرتاب شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
مرتضی براری افزود: در سازمان فضایی در حال تثبیت گام دوم هستیم و در گام اول توانستیم ماهواره هایمان را در مدار ۲۵۰ کیلومتر قرار دهیم و این مدار برای ما تثبیت شد و چهار ماهواره امید، نوید، رصد و فجر را در مدار قرار دادیم.

وی گفت: در گام دوم هدفمان تثبیت ماهواره‌ها در مدار ۵۰۰ کیلومتر است که از سال قبل شروع شد و ماهواره پیام را که ماهواره‌ای تصویربرداری و عملیاتی بود تلاش کردیم با ماهواره بر سیمرغ در مدار ۵۰۰ کیلومتر قرار دهیم که توانستیم ماهواره را در این مدار حمل کنیم، اما حدود ۴۰ ثانیه زمان کم آوردیم و نتوانستیم به سرعت لازم که برای تزریق ماهواره در مدار نیاز است، دست پیدا کنیم.

رئیس سازمان فضایی ایران افزود: پرتاب جدید ما ماهواره ظفر است و در ادامه همان مسیر است و این ماهواره سه ماموریت دارد که ماموریت اصلی آن تصویربرداری است و دو ماموریت دیگر دارد که قابلیت ذخیره و ارسال داده از ۲۵۶ نقطه دارد و دارای سنسور‌هایی برای اندازه گیری تشعشع‌های فضایی است.

براری گفت: هدف ما این است که این ماهواره از طریق ماهواره بر سیمرغ پرتاب شود و همه آزمایش‌های لازم انجام شده است و ۸۰ متخصص سه سال روی آن کار کرده اند و مراحل آزمایش و تحویل گیری ماهواره را چهار ماه طی آخرین استاندارد‌های بین المللی گذارنده ایم.

وی گفت: هم ماهواره و هم ماهواره بر و هم ایستگاه‌ها و پایگاه پرتاب آماده هستند و طی چند روز آینده همه تلاش ما ن را خواهیم کرد ماهواره را در مدار قرار دهیم و مهمترین برنامه ما تثبیت این مدار است.

رئیس سازمان فضایی ایران گفت: ما همه خطا‌ها را پیش بینی و لحاظ کرده ایم و ممکن است در این مسیر با پدیده‌ها و ناشناخته‌هایی مواجه باشیم، اما مهم این است که عزم مان را برای دستیابی به این مدار جزم کرده ایم.

وی گفت: چهار ماهواره ما در حال تکمیل و برنامه ما این است که سال آینده هر فصل با اخذ مجوز بتوانیم ماهواره‌ها را در همین مدار قرار دهیم که برای سال آینده دو ماهواره تصویربرداری و دو ماهواره مخابراتی پرتاب خواهیم کرد.

رئیس سازمان فضایی ایران گفت: پس از گام دوم و تثبیت در مدار ۵۰۰ کیلومتر گام سوم ما از سال ۱۴۰۰ آغاز می‌شود که با ماهواره بر سریر توانایی خواهیم داشت ماهواره‌های با وزن بیش از ۵۰۰ کیلوگرم را تا مدار هزار کیلومتر قرار دهیم.

وی گفت: پژوهش و فناوری‌های این حوزه آغاز شده است و سال ۱۴۰۰ مراحل پرتاب گام سوم آغاز می‌شود و تا سال ۱۴۰۲ برنامه ما این است که این مدار تثبیت شود.

براری گفت: در گام چهارم ما ماهواره بر سروش را داریم که مخابراتی عملیاتی است و ماهواره‌های مخابراتی را در مدار ۳۶۰۰۰ کیلومتر (ژئو) قرار خواهیم داد و برنامه ریزی ما برای تثبیت در این مدار در سال ۱۴۰۷ است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا احتمال می‌دهید پرتاب ماهواره ظفر در چند روز آینده موفقیت آمیز نباشد؟ افزود: در دنیا اصولا ۱۰ پرتاب اول را آزمایشی می‌گویند و عملیاتی نام نمی‌گذارند و مهم این است که دانش بومی این ماهواره و ماهواره بر آن بومی است.

رئیس سازمان فضایی ایران گفت: ما در قراردادی که با دانشگاه‌ها در حوزه ماهواره داشتیم، تاکید کردیم از ظرفیت و مشاوره دیگر کشور‌ها استفاده کنند، اما هیچ کشوری حاضر نشد در این عرصه به ما کمک کند و دانشمندان ما با تعهد، خودباوری و شعار "ما می‌توانیم" از صفر شروع کردند.

براری افزود: امروز می‌توانیم ادعا کنیم که بر دانش و فناوری فضایی تسلط داریم و هم اکنون پایگاه پرتاب امام خمینی مانند پایگاه‌های پنج کشور دنیاست که توانایی ساخت و پرتاب ماهواره را داشته ایم و در حوزه ماهواره در رتبه تک رقمی دنیا هستیم و به لحاظ علمی رتبه اول منطقه و رتبه ۱۱ جهان را داریم و اکنون فقط ۱۲ کشور دنیا صاحب چرخه کامل فناوری فضایی هستند.

وی گفت: دانش ما بومی شده است پس ما در حوزه هوافضا شکست نداریم و هر پرتاب یک تجربه است و متخصصان ما یاد گرفته اند از این تجارب پلی برای موفقیت‌های آینده بسازند.

رئیس سازمان فضایی ایران گفت: سال گذشته کشور‌هایی که چندصد پرتاب داشته اند برخی پرتاب هایشان ناکام ماند و مثلا سایوز روسیه یا آرین فرانسه سال گذشته شکست داشت و این شکست طبیعی است.

براری گفت: موفقیت در عرصه فضایی مستلزم پیوستگی و تکرار پرتاب است و ما از سال آینده مصمم هستیم هر فصل یک پرتاب داشته باشیم و تثبیت در این حوزه مستلزم تکرار است و ما با عزم دانشمندان فضایی مان آینده روشنی را برای بخش فضایی متصوریم.

وی صنعت فضایی را پیشران توسعه خواند و گفت: این صنعت کاربرد‌های زیادی در جامعه پیدا کرده است و در یک سال گذشته افراد خلاق، کسب و کار‌هایی را از این طریق شکل داده اند و ما اجازه داده ایم بخش خصوصی ورود کند.

براری گفت: بخش خصوصی به مرحله‌ای از بلوغ رسیده است که هم اکنون چهار شرکت کنسرسیومی ایجاد کرده و وارد عرصه منظومه ماهواره‌ای شده اند که باید این موفقیت را تبریک گفت و قطعا ما از این اقدامات حمایت می‌کنیم و مشوق خواهیم بود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲°    ۳۵°