سیر نزولی جمعیت کیفری زندان‌ها

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
08:57 - پنجشنبه 14 فروردين 1399
کد خبر : ۷۶۷۸۲۲
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۲
سخنگوی دستگاه قضا از کاهش آمار جمعیت کیفری زندان‌های کشور خبر داد و گفت: از موضوع‌های مهمی از ابتدای دوره جدید ریاست قوه قضائیه مورد توجه قرار دارد، زندان و زندانیان است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
غلامحسین اسماعیلی در نوزدهمین نشست خبری با خبرنگاران گفت: بررسی مجموعه صحبت ها، دستورالعمل‌ها و پیگری‌های رئیس قوه قضاییه نشان می‌دهد موضوع زندان و زندانیان بیشترین فراوانی را در پیگیری‌های ایشان داشته است.

سخنگوی دستگاه قضا تصریح کرد: پس از سفر اخیر رئیس قوه قضاییه به استان اصفهان هیئت‌های متعددی به دستور ایشان از مجموعه سازمان زندان‌ها و مجموعه قوه قضاییه تعیین شدند و ماموریت یافتند که زندان‌های کشور را بررسی کنند که در حال حاضر تلاش ما این است پس از گفتگوی چهره به چهره با زندانیان مشکلات آن‌ها رصد و پیگیری‌های قضایی انجام شود.

آقای اسماعیلی ادامه داد: زندان محل نگهداری افرادی است که جداسازی آن‌ها از جامعه ضرورت دارد، اما این ابزار برای همه اعمال نمی‌شود بلکه جنبه بازدارندگی و تنبیهی قانون با استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس در مورد مرتکبین جرایم مختلف اعمال می‌شود و در نهایت افراد ناسازگار باید در زندان نگهداری شوند و چاره‌ای جز نگهداری آن‌ها در زندان وجود ندارد.

وی در ادامه به آغاز به کار مجتمع قضایی اقتصادی اشاره کرد و افزود: این مجتمع با هدف مبارزه با فساد تاسیس شده و از روز گذشته به صورت رسمی آغاز به کار کرد ضمن این که سامانه شفافیت آراء قضایی این مجتمع نیز رونمایی شد.

سخنگوی دستگاه قضا ادامه داد: در این مجتمع صرفا رسیدگی‌های قضایی مطرح نیست بلکه ماموریت‌هایی در حوزه پیشگیری، نظارت و مطالبه گری بخش‌های فعال اقتصادی اعم از دولتی، تعاونی و خصوصی از برنامه‌هایی است که باید دنبال شود.

آقای اسماعیلی تصریح کرد: به کارگیری جمعی تحت عنوان شورای مشورتی مجتمع قضایی اقتصادی با حضور بخش‌های اثرگذار در حوزه اقتصاد کشور از برنامه‌های دیگری است که در این مجتمع دنبال می‌شود ضمن این که اطلاع رسانی مسمتر از عملکرد این مجتمع قضایی به صورت آنلاین در دسترس مردم قرار خواهد گرفت.

دادگاه روح الله زم تعیین وقت نشده است

سخنگوی قوه قضاییه گفت: برای روح اله زم کیفرخواست صادر و به دادگاه ارسال شده، اما هنوز تعیین وقت نشده است.

غلامحسین اسماعیلی در نشست خبری در پاسخ به سوالی خبرنگاری که پرسید دادگاه روح اله زم کی برگزار می‌شود و چه تعداد متهم دیگر در این پرونده هستند؟ افزود: برای متهم اصلی پرونده (روح اله زم) کیفرخواست صادر شده و پرونده به دادگاه ارسال شده است که در شعبه ۱۵ رسیدگی خواهد شد.

وی گفت: علت ارسال پرونده به شعبه ۱۵ نیز این است که پیش از این یعنی از پیش از دستگیری پرونده دیگری درباره این متهم و مرتبطین دیگر تشکیل و کیفرخواست صادر شده و به دادگاه ارسال شده بود که در همین شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب رسیدگی شد.

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: به موجب قانون ما باید به اتهامات متعدد متهمان یکجا رسیدگی کنیم لذا باتوجه به سابقه قبلی که این متهم در شعبه ۱۵ داشت بایستی پرونده را به همین شعبه ۱۵ ارجاع می‌دادیم.
اسماعیلی گفت: در این پرونده هنوز تعیین وقت نشده است و امروز شاید تعیین وقت شود.

وی افزود: قانون مشخص کرده است که باید زمان تشکیل پرونده و زمان ابلاغ رعایت شود، اما این پرونده به صورت ویژه و در چارچوب قانون رسیدگی می‌شود بنابراین خارج از نوبت رسیدگی خواهد شد و وقت نزدیک برای رسیدگی به این پرونده تعیین خواهد شد.

اسماعیلی افزود: به غیر از متهم اصلی برای پنج نفر دیگر کیفرخواست صادر خواهد شد که البته هنوز کیفرخواست صادر نشده است، اما به زودی برای پنج نفر دیگر نیز کیفرخواست صادر می‌شود تا به این پرونده ملحق و یکجا رسیدگی شود.

وی گفت: در این پرونده پنج نفر بازداشتی به غیر از متهم اصلی به زودی کیفرخواستشان صادر خواهد شد که البته افراد زیادی مطرح هستند و کار تحقیقاتی و راستی آزمایی اسناد و مدارک این متهمان مطرح است، ضمن اینکه اظهارات خود متهم نیز اخذ می‌شود تا مشخص شود این اتهامات نسبت به افراد دیگر چقدر صحت دارد ضمن اینکه برخی افراد خودشان حضور پیدا و اظهار ندامت و پشیمانی درباره ارتباطات خود با وی مطرح کرده اند، اما کسانی هستند که اسامی آن‌ها در این پرونده مطرح است.

سخنگوی قوه قضاییه درباره اینکه آیا دادگاه به صورت علنی یا غیرعلنی برگزار خواهد شد، گفت: هنوز زمان دادگاه تعیین نشده و علنی یا غیرعلنی بودن دادگاه جزو اختیارات قاضی پرونده است.

صدور ۲۵ سال حبس برای علیرضا زیبا حالت منفرد
سخنگوی قوه قضاییه از صدور حکم ۲۵ سال حبس قطعی، رد مال و پرداخت جزای نقدی درباره متهم علیرضا زیباحالت منفرد خبرداد.

غلامحسین اسماعیلی در ادامه نوزدهمین نشست خبری با خبرنگاران افزود: علیرضا زیباحالت منفرد که برخی از وی به عنوان جعبه سیاه بابک زنجانی نام برده اند، با تاخیر دستگیر شد، اما پس از دستگیری محاکمه و حکم دادگاه در دیوان عالی کشور تایید شد.

وی گفت: این فرد به جرم مشارکت در اخلال عمده و کلان در نظام اقتصادی کشور و مشارکت در کلاهبرداری شبکه‌ای از شرکت نفت اچ کی به مبلغ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو به ۲۵ سال حبس، استرداد همه اموال به نفع شرکت نفت اچ کی و وزارت نفت و همچنین پرداخت جزای نقدی معادل مبلغ کلاهبرداری شده محکوم شده و این حکم قطعی است.

اسماعیلی همچنین با اشاره به تلاش نیرو‌های دستگاه قضا برای رسیدگی به پرونده‌های قضایی افزود: از همکاران خدوم، زحمتکش و مجاهدت در بخش‌های مختلف قوه قضاییه که حجم سنگین پرونده‌ها را تحمل می‌کنند و وسوسه‌های خناثان و عناصر فرصت طلب هم در عزم و اراده آن‌ها برای احقاق حق مردم تزلزلی ایجاد نمی‌کند؛ تشکر می‌کنم.

وی گفت: در ماه‌های اخیر قول داده بودیم که در آغاز سال ۹۹ عیدی ما به مردم خدمت به آن‌ها باشد که بخشی از آن انجام شده است و بخش دیگری هم هنوز ادامه دارد، از استان‌های مختلف به ما گزارش می‌دهند، در ۱۵ روز نیمه دوم دی ماه در برخی استان‌ها ۳۰ هزار پرونده علاوه بر پرونده‌های واردشده رسیدگی شده است.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: برخی استان‌ها گزارشی از رسیدگی به ۱۵، ۱۰ و ۵ هزار پرونده را برای ما ارسال کرده اند، در استان ایلام نیز در ۱۵ روز نیمه دوم دی ماه علاوه بر پرونده‌های وارده قریب ۴ هزار پرونده معوقه نیز رسیدگی شده یعنی موجودی دادگستری ایلام در همین چند روز ۴ هزار پرونده کاهش داشته است.

اسماعیلی تاکید کرد: در مقابل کار‌های جهادی کارکنان دستگاه قضایی چنانچه فردی مرتکب تخلف شود حتما برخورد می‌کنیم و تا امروز نیز هر جایی در مجموعه قوه قضاییه گزارش تخلفی به ما ارجاع شده است، برخورد کرده ایم.

وی گفت: در دستگاه قضا مبارزه با مفاسد مجموعه و به خصوص در ارتباط با قضات به دو شیوه اعمال می‌شود، اول برخورد و بررسی صلاحیت قضات که آیا این قاضی به لحاظ شائبه‌های مطرح شده که ممکن است وصف مجرمانه هم ندارد آیا صلاحیت قضاوت را دارد یا خیر؟

این مقام قضایی افزود: ما پرونده یک قاضی را بررسی کردیم که مشخص شد منزل مسکونی وی که با پول خودش تامین شده از طریق یکی از اصحاب پرونده خریداری شده است. شهر این همه منزل فروشی دارد چرا باید منزل را از اصحاب پرونده بخری که طرف دیگر پرونده آن را در تسهیل قضایی قاضی موثر بداند، برغم اینکه تاثیری هم نداشته است.

اسماعیلی تاکید کرد: برخورد‌ها با مفاسد در دستگاه قضایی توسعه پیدا کرده است، اخیرا برخی از کارکنان ثبت اسناد و املاک کشور دستگیر شدند که در صورت فرآیند رسیدگی جزییات در آینده اعلام می‌شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۸°    ۱۸°