نرخ باسوادی ۹۶ درصدی در کشور

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
02:44 - جمعه 15 فروردين 1399
کد خبر : ۷۶۷۸۲۶
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۵
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی گفت: در سال ۹۸ میانگین متوسط کشوری نرخ باسوادی به مرز ۹۶ درصد رسید که نسبت به سال ۹۵، ۱.۳ درصد رشد داشته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
شاپور محمدزاده در امضای تفاهم نامه همکاری بین سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورز و سازمان نهضت سوادآموزی گفت: در مدت ۴۱ سال از انقلاب اسلامی دستاورد‌های خوبی به دست آوردیم به طوری که قبل از انقلاب در سال ۵۵ براساس آخرین سرشماری تعداد باسوادان در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال ۴۸.۱۰ درصد بود یعنی از هر صد نفر ۴۸ نفر با سواد بودند این آمار براساس سرشماری سال ۹۵ در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال به مرز ۹۴.۷ درصد رسید در سال ۹۸ نیز میانگین متوسط نرخ باسوادی در کشور به مرز ۹۶ درصد رسید که ۱.۳ درصد نسبت به سال ۹۵ رشد داشته است.
وی ادامه داد: در تهران، مازندران، سمنان و یزد بیش از ۹۸ درصد باسواد هستند. محمدزاده افزود: براساس سرشماری سال ۹۵ در بین گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال دو میلیون و ۶۰۰ هزار بی سواد داشتیم که ۴۰۰ هزار نفر از آن‌ها اتباع خارجی بودند. وی بیان کرد: تلاش ما این است که بی سوادی را ریشه کن کنیم و شاهد جشن ریشه کنی بی سوادی در جمهوری اسلامی ایران باشیم این جشن محقق نمی‌شود مگر این که نهاد‌ها و سازمان‌ها به کمک سازمان نهضت سوادآموزی بیایند.
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی گفت: قبل از انقلاب از هر صد زن ایرانی حدود ۲۸ نفر باسواد بودند، اما اکنون ۹۰ درصد زنان باسواد هستند، مطمئن هستیم در سرشماری ۱۴۰۰ باسوادی نسبت به سال ۹۵ بهتر خواهد شد.
برچسب ها: نرخ ، باسواد ، محمدزاده
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۹°    ۲۰°