آمریکا هیچ جایگاهی در موضوع فلسطین ندارد

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:31 - شنبه 14 تير 1399
کد خبر : ۷۶۷۹۳۷
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۹
ظریف: آمریکا هیچ جایگاهی در موضوع فلسطین ندارد و فقط مردم فلسطین هستند که آینده خود را تعیین می کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
وزیر امور خارجه پیشنهاد رهبر معظم انقلاب درباره فلسطین را معقول‌ترین و عملی‌ترین راهکار حل مساله فلسطین عنوان کرد و گفت: راحترین راه، شنیدن صدای همه مردم فلسطین اعم از مسلمان، یهودی و مسیحی است که در یک روند دموکراتیک آینده فلسطین را تعیین کنند.

وی گفت: همان طور در دیدار با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مورد فلسطین و معامله قرن مواضع‌مان را مطرح کردیم و اینکه حرکت آمریکا بسیار خطرناکی است، اروپایی‌ها و آقای جوسپ بورل هم مواضع خود را مطرح و اختلاف نظرشان را با آمریکا مطرح کردند.
 
ظریف گفت: آمریکا با ارائه این طرح (معامله قرن) هرگونه موقعیتی را به عنوان مشارکت‌کننده در روند حل مشکل فلسطین از دست داد و نشان داده است که حتی از رژیم صهیونیستی هم در مساله فلسطین، بی توجهی به حقوق فلسطینیان و غصب سرزمین فلسطین تندتر است، لذا آمریکا هیچ جایگاهی در این موضوع ندارد و فقط مردم فلسطین هستند که آینده خود را تعیین می کنند.

وی اظهار داشت: پیشنهاد مقام معظم رهبری درباره طرح "رفراندوم در فلسطین" به نظر ما معقول ترین، معتبرترین و عملی ترین راهکاری است که می‌تواند در فلسطین کار کند کما اینکه در جاهای دیگر هم کار کرده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان یادآورشد: در آفریقای جنوبی این وضعیت اتفاق افتاد و نتیجه‌اش را هم دیدیم که نتیجه بدی هم نیست، یک روز همه فریاد می‌زدند که اگر آفریقای جنوبی می‌خواهد اکثریت باشد ناامنی به وجود می‌آید، ولی امروز می بینیم که اینگونه نیست.

وی در پاسخ به این سوال که این طرح چقدر ضمانت اجرایی دارد، اظهار داشت: این طرح باید مرحله به مرحله عملیاتی شود و در صحنه دیپلماسی جهانی و افکار عمومی جهانی به عنوان یک طرح معقول و منطقی پذیرفته شود، ضمانت اجرای آن مردم هستند که آرا و ایده‌هایشان مورد توجه قرار می‌گیرد.

آقای ظریف خاطر نشان کرد: بهترین ضمانت اجرایی دموکراسی، مردم هستند، مردم را نه با سرکوب بلکه باید با شنیدن نظراتشان حفظ کرد.

وزیر امور خارجه همچنین گفت: ۷۰ سال سعی کردند مردم فلسطین را سرکوب کنند که به نتیجه نرسیدند ۷۰ سال دیگر هم تلاش کنند به نتیجه نخواهد رسید.

نقش حمایت‌های شهید سردار سلیمانی در موفقیتِ مذاکرات
وزیر امور خارجه گفت: اگر در مذاکرات بُن، حمایت‌های سردار سلیمانی نبود، توفیقات اجلاس بُن را به دست نمی‌آوردیم.

آقای ظریف در سخنرانی خوددر آئین گشایش انجمن علمی دیپلماسی ایران، خاطرنشان کرد: میزان کمکی که سلیمانی برای دستیابی به توافق مذاکرات بُن کرد، از میزان هر کس دیگری بیشتر بود، دیپلماسی و توان میدانی، مکمل همدیگر هستند و نه تضعیف‌کننده همدیگر.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه دیپلماسی ما برآمده از باور و فرهنگ شهادت و ایثار است، ابزار داشت: همان کسی که موشک می‌سازد، برادرش هم دیپلمات می‌شود. چهل درصد همکاران وزارت خارجه ایثارگر هستند. شاید یکی از بالاترین درصد‌های ایثارگری را وزارت امور خارجه داشته باشد. همه ما باید از بطن مردم آمده باشیم.

وی ادامه داد: اینکه می‌گویم که قدرت ما از بطن مردم است به خاطر آن است صنایع نظامی ما را مردم ساخته‌اند، ما که صنایع نظامی خود را از جای دیگر، از روسیه و چین و غرب که نیاورده ایم، بلکه همین مردم آن را ساخته‌اند، بپذیریم همه چیز ما مردم هستند، اگر مبنای قدرت ما مردم باشد، دیپلماسی ما می‌شود تبلور این مردم، اقتصاد هم می‌شود تبلور این مردم، نظامیان ما هم می‌شوند تبلور این مردم، همه می‌شویم یک کل واحد چراکه ما کثرث را در وحدت می‌بینیم.

آقای ظریف با بیان اینکه ما بدون مردم چیز دیگری نداریم، عنوان کرد: روحانیت ما نیرو‌های نظامی و دیپلماسی ما از مردم هستند، قشر اشرافی نداریم که گروهی از آن برآمده باشند، ما می‌خواهیم از این وحدت کثرت ایجاد کنیم، بپذیریم همه باهم هستیم، هیچ توافقی چه خوب و چه بد بدون دیپلماسی و مذاکره به دست نیامده است.

وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه مذاکره ابزار است و چیز بدی نیست، یادآور شد: قرار است همه از این ابزار استفاده کنیم، کسی هم می‌جنگد چه ببرد و چه ببازد، باید در انتها مذاکره کند، یک مذاکره می‌تواند کشوری را برای همیشه وابسته کند یا نوع روابط را متفاوت کند، در میدان جنگ همه چیز تعیین می‌شود، ولی آینده تعیین نمی‌شود، آینده در مذاکره تعیین می‌شود.

وی افزود: باید مهجوریت دیپلماسی که به خاطر دوگانگی مذاکره و مقاومت است را از بین برد، مذاکره و دیپلماسی یک نوع مقاومت است، در برجام عده‌ای از همکاران ما ترجیح می‌دادند در جبهه باشند تا در پشت میز مذاکره و در جبهه بیشتر به آن خوش می‌گذشت.

وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه در دیپلماسی، در اقتصاد، در جبهه و در فرهنگ هم می‌توان مقاومت کرد، بیان کرد: حتی برای گفتگو بدون باور کردن خودتان گفتگو کنید، برخی از کشور‌ها و همسایه‌ها می‌گویند چرا کسی ما تحویل نمی‌گیرد این به خاطر آن است که شما خودتان را باور نمی‌کنید.

آقای ظریف افزود: دنیای کنونی دنیای دیگری است، ابزار‌های دنیای کنونی ابزار‌های دیگری هستند که دیپلماسی یکی از این ابزار‌ها است، تسلط در دیپلماسی قدرت در یکی ازمنابع قدرت است.

وزیر امور خارجه در پایان نیز درباره وضعیت دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه یادآور شد: وقتی وزیر شدم دانشکده روابط بین المللی را به دانشگاه علوم دیپلماسی تبدیل کردم، ولی ممکن است این دانشکده روز‌های آخرش را سپری کند، ما به هر وسیله‌ای متوسل شدیم، اگر اینگونه شد، فکر نکنید تلاش نکردم بلکه ناکامی در تلاش بود.

ابزار قدرت ما، مردم و شهدا هستند
وزیر امور خارجه، ابزار قدرت کشور را تکیه بر مردم دانست و گفت: اینکه شما شهیدی مانند شهید سلیمانی داشته باشید که بعد از شهادتش قدرتش دو برابر می‌شود، ابزار قدرت است.

آقای محمدجواد ظریف عصر امروز (سه شنبه) در این آئین با تبریک فرارسیدن دهه مبارک فجر و چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی افزود: البته شهید سردار سلیمانی بی‌نظیر بود، اما بعد از شهادت بی‌نظیرتر بود که این نشان می‌دهد ابزار مادی تنها ابزار و ملاک قدرت نیست.

وزیر امور خارجه گفت: اگر قبول داریم که شهادت قدرت می‌آفریند چرا باور نداریم که دیپلماسی، مقاومت، گفتگو و مذاکره هم می‌تواند قدرت ایجاد کند.

وی با بیان اینکه کسی به شما نگوید اگر من از شما حمایت نکنم، بعد از دو هفته زبانتان عوض می‌شود، این ابزار قدرت است، افزود: جهان در حال گذار است و دیگر تحت تسلط غرب نیست، دیگر همه تصمیمات در غرب گرفته نمی‌شود، اینطور نیست اگر توافقی شد، باید آمریکا را آن تائید می‌کرد.

آقای ظریف گفت: آموزشی که به یک سرباز آمریکایی در عرصه فرهنگ و سیاست داده می‌شود، علیرغم آنکه در این حوزه آن‌ها بسیار فقیر هستند، بسیار قابل توجه است، این نشان می‌دهد که دنیا پذیرفته ابزار و منافع قدرت بسیار متکثر است و حتی کسی که تفنگ دستش است، نیاز دارد به این تکثر قدرت باورمند باشد و از این تکثر و تنوع منابع قدرت استفاده کند.

وی همچنین با تاکید بر اینکه امروز دیپلماسی نه تنها ابزار کاستن هزینه‌های شکست و نهادینه کردن دستاوردها، بلکه خود یک عامل قدرت است، افزود: بدون دیپلماسی نمی‌توان دستاورد‌های قدرت را نهادینه کرد، علاوه بر آن، بدون دیپلماسی نمی‌توان قدرتمند بود، یعنی به دیپلماسی نیاز دارید که دستاورد میدانی داشته باشید، این واقعیت، نه به معنای تسلیم و نه به معنای پذیرش سلطه و نه به معنای قبول نظرات دیگران است.

وزیر امور خارجه در ادامه با بیان اینکه کشور‌های کم‌قدرت می‌توانند در عرصه جهانی با استفاده از ابزار دیپلماسی که نیازمند قدرت مادی نیست، حضور جدی‌تری داشته باشند، گفت: چند نفر اسم کشور دماغه سبز را شنیده است، ولی وجود یک دیپلمات قوی از این کشور، نقش جدی و مهمی در تدوین کنوانسیون دریا‌ها داشته است، دیپلماسی منبع قدرت است و نه فقط ابزار قدرت، ابزار تبدیل قدرت، نهادینه کردن قدرت و ابزار کاهش هزینه ناکامی.

آقای ظریف افزود: اگر تنها هزینه قدرت، اقتصاد و جنگ‌افزار بود که البته جنگ‌افزار و موشک مهم است، هیچ کس اندازه من از موشک در دنیا دفاع نکرده است، اما اگر قرار بود ملاک تعیین‌کننده یک کشور هزینه نظامی باشد، چه می‌شد، هزینه نظامی آمریکا ۶۰۰ میلیارد و عربستان ۷۶ میلیارد دلار بود، آنگاه عربستان از ایران که هزینه نظامی‌اش حدود ۶ میلیون دلار است، قوی‌تر بودند.

وی با بیان اینکه ترامپ می‌گوید ۲ تریلیون دلار هزینه کرده، اما بعد از ترور سلیمانی، متوجه اشتباهش شده و می‌فهمد خروجش از منطقه را رقم زده است، گفت: دیپلمات خوب می‌تواند کشور ضعیف را قدرتمندتر در عرصه بین‌المللی معرفی و نشان دهد و از محیط بین‌المللی بهره‌مندتر کند همانطور که یک دیپلمات ضعیف می‌تواند کشور را ضعیف‌تر کند، البته نباید از دیپلمات توقع داشت.

وزیر امور خارجه افزود: اگر از دیپلماسی می‌خواهیم به عنوان ابزار قدرت استفاده کنیم باید دیپلماسی را از این مهجوریت خارج کنیم، برخی فکر می‌کنند دیپلماسی برابر قدرت نظامی است، دیپلماسی کنار قدرت نظامی است، ما در همین ساختمان هر سه‌شنبه شاهد جلسات من و شهید سلیمانی بود هر گاه لازم بود دیپلماسی از میدان نیاز دارد، از میدان برای دیپلماسی استفاده کنیم و بالعکس.

دیپلماسی، ابرازی برای کاستن از هزینه‌هاست
ظریف گفت: بعید می‌دانم از زمانی که ارتباطات میان اقوام و ملت‌ها شروع شد، این ارتباطات بدون استفاده از فنی به نام دیپلماسی، روش ارتباط‌گیری و کاستن از هزینه‌ها و نهادینه کردن دستاورد‌ها توانسته باشد، نظم میان اقوام و گروه‌ها دهد.

وزیر امور خارجه افزود: هر ابزاری که برای پیشبرد اهداف استفاده شده است در نهایت بدون گفتگو و نوعی مذاکره و دیپلماسی نتوانسته، نتیجه آن تلاش‌ها را نهادینه کند.

وی در ادامه دیپلماسی را ابزار به ثمر رساندن همه تلاش‌ها و کاستن از هزینه‌ها دانست و گفت: در دنیای امروز با توجه به این واقعیت که ابزار قدرت متنوع شده است، ابزار نمی‌تواند فقط ابزار مادی باشد.

آقای ظریف با بیان اینکه تنها مدت زمانی، ابزار قدرت، ابزار نظامی و جنگ بود، افزود: دولت‌ها در آن زمان هم انحصار ابزار نظامی را داشتند، حتی در تعریف دولت توانمندی، استفاده از ابزار خشونت سازمان‌یافته یکی از ضرورت‌های دولت بیان شده است، طبیعی بود در آن زمان، میزان قدرت یک کشور، تعداد ارابه و کشتی باشد، دیپلماسی هم در آن زمان وجود داشت، اما دیپلماسی یک وسیله‌ای برای استفاده از آن یک نوع قدرت بود.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: آنچه از دیپلماسی استفاده می‌شد، دیپلمات‌ها آن‌ها را به واقعیت‌ها تبدیل می‌کردند، هر چند دیپلمات‌ها در بسیاری از مواقع می‌توانستند شکست قطعی را به کمتر از شکست تبدیل کنند.

وی افزود: دیپلماسی زمانی به شدت مورد بی توجهی و ظلم واقع شد، وقتی که ترکمنچای به عنوان قرارداد ننگین شمرده می‌شود، وقتی آنکه توجه شود، مرز کشور را به جای قزوین، به مرز ارس بردند.

آقای ظریف با بیان اینکه در آن زمان ابزار نظامی در میدان حکومت می‌کرد و دست دیپلماسی را می‌بست، گفت: دیپلماتی که توانست در کنار جنگ شکست خورده در قزوین، مرز کشور را در ارس بنا نهاد، تلاش کرد، قدری قدرت را تعدیل کند، این برای آن بود که قدرت با ارابه‌ها و کشتی‌ها و تانک و توپ تعریف می‌شد، به تدریج منابع قدرت متکثر شد، قدرت اقتصادی به میان آمد که دیپلماسی اقتصادی هم رشد کرد.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه با قدرت فرهنگی، دیپلماسی فرهنگی نیز رشد کرد، افزود: در دهه ۷۰ یکی از ابزار‌های آمریکا برابر شوروی، دیپلماسی آموزشی بود، تعداد موسسات آموزشی آمریکا در روسیه نشان دهنده تکثر منابع دیپلماسی بود، در دنیای امروز، منابع قدرت به شدت دچار تحول شده است.

آقای ظریف گفت: یعنی ارتش آمریکا، میزان هزینه‌ای که برای فائق آمدن بر قلب‌ها و مغز‌ها می‌کند، بسیار سنگین است و شاید از بودجه نظامی بسیاری از کشور‌ها بیشتر باشد.

اروپا نمی‌تواند بر اساس ماده ۳۶ برجام عمل کند
وزیر امور خارجه گفت: اروپا در جایگاهی نیست که برای طرح ادعایی خود بر اساس قالب ماده ۳۶ برجام عمل کند.

آقای ظریف عصر امروز (سه شنبه) پس از سخنرانی در آئین گشایش انجمن علمی دیپلماسی ایران در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما در خصوص استفاده اروپا از ساز و کار حل اختلاف در برجام، افزود: ایران بعد از خروج آمریکا از برجام، ماده ۳۶ را در برابر نقض تعهدات از سوی آمریکا و اروپا مطرح کرده است.

وزیر امور خارجه، تصریح کرد: پیش از سفر آقای «جوسپ بوررل» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران، نامه مفصلی برای او فرستادم و در سفر وی به تهران بحث‌های خوبی راجع به امنیت منطقه و طرح صلح هرمز صورت گرفت.

آقای ظریف در ادامه گفت: ۱۷ هزار ایرانی قربانی تروریسم شده اند و همین نشان می‌دهد که ایران در صف اول مبارزه با تروریسم قرار دارد.

وی با اشاره به دستگیری تروریست‌های گروهک الاحوازیه در دانمارک و هلند، تصریح کرد: اروپایی‌ها به تروریست‌ها اجازه دادند که در این قاره مامن پیدا کنند.

گشایش رسمی انجمن علمی دیپلماسی ایران
انجمن علمی دیپلماسی ایران در مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه، ساختمان سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی، گشایش یافت.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۵°