۴۰ کشور در صف پیوستن به اورآسیا

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
08:57 - پنجشنبه 14 فروردين 1399
کد خبر : ۷۶۸۷۸۹
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۵
وزیر نیرو گفت: ۴۰ کشور دنیا از جمله هند درصف الحاق به این موافقتنامه قراردارند که ایران توانسته حضور خود در این اتحادیه را شکل بدهد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 "رضا اردکانیان" در حاشیه همایش دو روزه مناطق آزاد، ویژه و توسعه همکاری‌های اقتصادی با کشور‌های همسایه با محوریت صادرات - ترانزیت و اوراسیا در خصوص اینکه آیا تحریم، مانع از اجرای این موافقتنامه می‌شود یا خیر؟ افزود: عزم مدیران اجرائی و مسئولان سیاسی کشور‌های اوراسیا برای همکاری اقتصادی با ایران، جزم است.
 
او گفت: ما باید با اتکا به منابع انسانی توسعه یافته و فعالان بخش خصوصی در موافقتنامه اتحادیه اوراسیا موفق عمل کنیم که در این صورت، بخشی از بار و فشار تحریم‌ها از دوش مردم برداشته می‌شود.
 
وزیر نیرو با تاکید بر اینکه موافقتنامه اوراسیا یک موافقتنامه تجاری میان کشور‌های عضو است، گفت: خوشبختانه مناطق آزاد با تسلط بر اهمیت عضویت در اتحادیه اوراسیا نسبت به برگزاری این همایش، اقدام کرده است تا زمینه آشنایی حداکثری سازمان‌ها و بخش‌های خصوصی با این موافقتنامه را فراهم کند.
 
اردکانیان با بیان اینکه از عضویت موقت ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا سه ماه و نیم می‌گذرد، افزود: موضوع این موافقتنامه تسهیل در تجارت برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان است و ما فرصت سه ساله برای استفاده حداکثری از این موافقتنامه را داریم و برای عضویت دائم، مذاکرات در آینده‌ای نزدیک انجام می‌شود بنابراین باید سطح هماهنگی را بالا ببریم.
وزیر نیرو با اشاره به حضور وسیع ایران در موافقتنامه چندجانبه اقتصادی اوراسیا گفت: ۴۰ کشور دنیا از جمله هند در صف پیوستن به این موافقتنامه هستند که ایران توانسته حضور خود در این اتحادیه را شکل بدهد.
 
او با اشاره به شرایط تحریم و امکان فعالیت ایران در این اتحادیه و همکاری با کشور‌های عضو افزود: همکاری کشور‌ها مبتنی بر منافع آن‌ها از منطقه است و در عین حال بسیاری چشم به ظرفیت‌های آسیای مرکزی دوخته اند، اما به هر حال شاهد عزم و جزم قاطع مدیران سیاسی و اقتصادی این کشور‌ها برای استقرار مفاد این موافقتنامه هستیم حتی در شرایط تحریمی.
اردکانیان همچنین درباره تاثیر مناطق آزاد در اقتصاد ایران و حضور این مناطق در همکاری با کشور‌های عضو اتحادیه اوراسیا گفت: ۱۳۰ میلیارد دلار صادرات از مناطق آزاد ایران در ۶ سال رقم دلگرم کنند‌های است که نشان از اثرگذاری این مناطق در اقتصاد ایران دارد.
برچسب ها: اوراسیا
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۸°    ۱۸°