مولدسازی و مدیریت دارایی‌های دولت

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
02:00 - سه‌شنبه 06 خرداد 1399
کد خبر : ۷۶۸۷۹۴
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۸
وزیر اقتصاد و دارایی: دارایی های مازاد دولت را اهرمی برای رشد اقتصادی قرار خواهیم داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
فرهاد دژپسند در سومین نشست هم‌اندیشی صاحبنظران جوان اقتصادی با موضوع مولدسازی دارایی‌های دولت، اظهار داشت: بعضی از دوستان به شرایط مالی دولت اشاره کردند و این تلقی ایجاد شده که شرایط مالی دولت موجب رفتن به سمت مولدسازی دارایی‌های قوه مجریه شده است؛ در حالیکه این گونه نبوده و این موضوع، جدیدی نیست؛ به این معنا که سال ۹۴ در بخش اقتصاد مقاومتی که کار می‌کردم، مقام معظم رهبری از وضعیت انتقاد داشتند و ما نیز موضوع مولدسازی را در دستور کار قرار دادیم.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه مولدسازی دارایی‌های دولت صرفا برای درآمدزایی نیست، افزود: در مورد دارایی‌های دولت شناسنامه داشتیم سند نداشتیم؛ یکی از فواید مولدسازی این بود که دارایی‌ها را احصا کنیم.

دژپسند گفت: برخی می‌گویند در این شرایط اول رشد ایجاد کنیم و بعد با مالیات بر رشد، تامین مالی دولت صورت گیرد؛ اما ابتدا باید دارایی‌ها را تفکیک کرد؛ چراکه همه دارایی‌ها منجر به رشد نمی‌شود.

وی افزود: بحث مولدسازی دارایی‌های دولت را که مطرح می‌کنیم؛ به معنای این است که در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی گام بر میداریم؛ پس نمی‌توانیم اتکای دولت به نفت را قطع کنیم؛ بدون اینکه در ساختار درآمد و هزینه‌های دولت، تحول اساسی ایجاد کنیم.

دژپسند با بیان اینکه مالیات را به عنوان یک راه اصلی برای درآمد‌های دولت در نظر داریم، گفت: خوشبختانه درآمد مالیاتی را با روش‌هایی که طراحی کردیم، بدون فشار بر مودیان خوش حساب، افزایش دادیم؛ به این معنا که ۱۰ هزار میلیارد تومان درآمد معوق وصول شد و در مقابل، کار فعالان اقتصادی هم تسهیل گردید.

وی با بیان ایکنه لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم را به دولت ارسال کرده ایم، اظهار داشت: در این لایحه، کسانی که از طبقات ثروتی و درآمدی بالایی برخوردارند، در بخش پایه‌های جدید مالیاتی در نظر گرفته شده اند.

دژپسند با اشاره به ساماندهی معافیت‌های مالیاتی، گفت: برخی معافیت‌ها قبلا در نظر گرفته شده بود که دلیلی ندارد ادامه یابند، از این رو این خلاء را اصلاح کردیم.

وزیر اقتصاد ادامه داد: همچنین مالیات بر مجموع درآمد را هم پیش بینی کردیم که در این راستا، خوشبختانه پایانه‌های فروشگاهی هم نهایی شده و مالیات بر ارزش افزوده هم در حال نهایی شدن است. این مسائل به بخش مالیات کشور کمک می‌کند؛ این در حالی است که قطعا وقتی بر «مولدسازی» تاکید می‌کنیم، می‌خواهیم دارایی‌های مازاد را اهرمی برای رشد اقتصادی کنیم؛ یعنی اگر یک سرمایه گذار بخش خصوصی نیاز دارد از برخی زوایا مورد حمایت دولت قرار گیرد، دولت این دارایی‌های راکد خود را وسط می‌گذارد و به کمک او می‌رود.

وزیر اقتصاد گفت: مولدسازی داراییها، حوزه گسترده‌ای است و اتفاقا در این شرایط که می‌خواهیم به داشته‌های خود تکیه کنیم، باید از دولت شروع کنیم؛ ضمن اینکه دستگاه‌های دولتی هم بدون تعصب باید در این میدان ورود کنند تا هیچ دارایی راکدی با مالکیت دولتی در ایران روی زمین باقی نماند؛ همچنین مدیریت به معنای واقعی باید صورت گیرد و سطح این مساله را فقط به فروش تقلیل ندهیم.

دژپسند گفت: هدف اولیه ما تامین مالی دولت نیست. اگر به جمع بندی رسیدیم که یک بنگاه با مالکیت دولت حرکت اشتباهی را دنبال می‌کند؛ به بخش خصوصی می‌گوییم که این بنگاه را اداره کند.

وزیر اقتصاد گفت: الان دیگر موضوعیت ندارد روی باقی مانده سهام دولت در شرکت‌های بورسی تعلل کنیم، پس باید این سهام را عرضه کنیم؛ همانطور که در حال حاضر ۳ هزار میلیارد تومان عرضه کرده ایم.

وی به ارزش گذاری دارایی‌ها اشاره کرد و گفت: ارزش گذاری را ما انجام نمی‌دهیم که مشکل ایجاد شود؛ بلکه به کانون رسمی دادگستری ارجاع می‌دهیم و آن‌ها ارزش گذاری می‌کنند و پس از ارائه در هیات واگذاری، این بخش در مورد آن‌ها تصمیم می‌گیرد.

دژپسند تصریح کرد: تا جایی که بتوانیم سعی می‌کنیم بنگاه‌ها را در بورس عرضه کنیم و ارجاع به کارشناس دادگستری بدهیم که کار رقابتی پیش رود؛ این در حالی است که یک ذره حاضر نیستیم چوب حراج به بیت المال زده شود.

وزیر اقتصاد در مورد تبدیل دارایی به هزینه، گفت: جواب خیر است؛ اما باید ببینیم سرمایه را چه تعریف می‌کنیم. اگر دارایی بین نسلی را به دارایی بین نسلی دیگری تبدیل کنیم، اشتباه نکرده ایم؛ البته باید تمام مراقبت‌های لازم را هم در نظر گرفت.

دژپسند گفت: لایحه مولدسازی و مدیریت دارایی‌های دولت را هنوز در دستور کار داریم و نفرستاده ایم و می‌خواهیم با استفاده از نظرات صاحبنظران لایحه را تکمیل و به دولت ارسال کنیم.
برچسب ها: دژپسند ، مدیریت ، دارایی ، دولت
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۶°