بهترین الگو، الگوی فاطمی است

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
12:02 - دوشنبه 05 اسفند 1398
کد خبر : ۷۶۹۱۲۱
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۰
رئیس جمهور در نشست زنان ایرانی گفت: در میان زنان بزرگ تاریخ بهترین آن الگوی فاطمی است و از آن الگو بالاتر ما نداریم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای حسن روحانی امروز در نشست زنان ایرانی که به مناسبت میلاد باسعادت حضرت فاطمه زهرا (س) در محل سالن اجلاس تهران برگزار شده است در سخنانی به تجلیل از این بانوی گرانقدر جهان اسلام پرداخت و با تبریک سالروز ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) و روز زن گفت: زن این مظهر عواطف، هنر و زیبایی به خداوند است.
رئیس جمهور همچنین با تبریک روز مادر و روز میلاد فرزند حضرت فاطمه زهرا (س)، امام راحل، افزود: حضرت فاطمه (س) به عنوان بهترین الگو و نمونه برای مشی زندگی و سلوک ما است و نیز برای خلق و خوی و سبک زندگی ما می‌تواند الگو و معیار بسیار خوبی باشد. وی در ادامه گفت: گرچه دوران زندگی حضرت زهرا (س) دوران طولانی نبود، اما در این حال کلماتش، بیانش و حضورش و خطبه معروفش بعد از رحلت پدر بزرگوارش در مسجد مدینه، فرزندان برومندی که تربیت کرد حسنین و زینبین و نیز شیوه او در اداره خانه و همسرداری به عنوان بهترین الگو برای زنان جامعه ما است. آقای روحانی تصریح کرد: امروز در شرایطی که هستیم الگو سازی برای سبک زندگی و رفتار ما بسیار حائز اهمیت است همان که ما امروز به عنوان مراجع اجتماعی می‌نامیم و می‌خوانیم برای حرکت در مسیر زندگی علاوه بر داشتن قانون، مقررات، دانش، علم، تعقل و خردورزی، حائز اهمیت است.
رئیس جمهور همچنین گفت: خداوند می‌توانست اسلامش را توسط یک کتاب به جهانیان عرضه کند، اما این کار را نکرد، کتابش را بر قلب یک انسان والایی به نام پیامبر نازل کرد و گفت او آیه آیه این کتاب را بر مردم بخواند و تلاوت کند و او عمل به آیات را در مقام عمل به مردم نشان دهد. آقای روحانی افزود: عبادت اسلامی، نماز و حج آن گونه‌ای که من انجام می‌دهم شما هم انجام دهید (سلوا کما رایتمونی اوسلی).
رئیس جمهور در ادامه گفت: پیامبر علاوه بر اینکه رسول، پیام آور، مبین کلام خدا بود، زندگی او هم الگو، نمونه و شاهد برای جامعه اسلامی بود. آقای روحانی افزود: یک الگو بهتر می‌تواند هادی انسان باشد و انسان را هدایت کند. رئیس جمهور تاکید کرد: در میان زنان بزرگ تاریخ، بهترینش الگوی فاطمی است و از آن الگو بالاتر ما نداریم گرچه مریم مقدس در قرآن مجید و همچنین زنان دیگر، چون مادر موسی (ع) دارای مقام، دارای شأن بلندی هستند، اما در عین حال هیچ الگویی بالاتر و بهتر از فاطمه اطهر سراغ نداریم. رئیس جمهور گفت: برای یک رقابت سالم، اولین قدم دادن فرصت برابر در جامعه به زنان است.
آقای روحانی افزود: دیدگاه همه باید حتی خود خانم‌ها به خصوص مردان باید نسبت به مقام زن تصحیح شود ما به زبان اعلام می‌کنیم مرد و زن مساوی هستند و هر دو دارای کمالات و انسان هستند، اما در کلام فقط کافی نیست و باید در مقام عمل اجرا و قانون گذاری باید این حقیقت را ببینیم که تفاوت میان زن و مردم وجود ندارد.
آقای روحانی با اشاره به اینکه زن و مرد با یکدیگر مساوی هستند، گفت: زن و مرد با یکدیگر به لحاظ خلقت، قدرت انسانی و کمالات معنوی و قرب به خداوند برابر و مساوی هستند. وی افزود: اگر بین زن و مرد برابری وجود داشته باشد پس باید در عمل و رفتار و الگوی زندگی ما در برخورد ما و سخن گفتن آن جا باید هم این مقام مساوی را ببینیم و مشاهده کنیم. رئیس جمهور گفت: تردیدی نداریم که خداوند مرد و زن را کنار هم قرار داده است و به صراحت و روشنی در قرآن بیان کرده است. آقای روحانی همچنین ادامه داد: اساسا خداوند ما را خلق کرده و عالم را آفریده که برای اینکه محل آزمایش انسان‌ها باشد و خداوند می‌فرماید همه زمین و همه زیور‌ها و هر آن چه در زمین قرار دادیم برای این است که نشان داده شود کدام یک از شما بهتر عمل می‌کنید.
آقای روحانی افزود: هر که بهتر عمل می‌کند و کاراتر است و هر فردی که مفیدتر باشد و بتواند جامعه را بهتر به سمت سعادت ببرد، این تعبیر قرآن است که می‌گوید ما شما را خلق کردیم و جهان را خلق کردیم و به دنبال آن زینت را خلق کردیم تا معلوم شود کدام یک بهتر عمل می‌کند.
رئیس جمهور تصریح کرد: منظور از این که می‌گوییم یک جامعه انسانی یعنی جامعه‌ای که باید جامعه رقابت سالم باشد یعنی اینکه خداوند ما را در یک رقابت سالم آفریده است. وی افزود: در اقتصاد در مدیریت باید یک رقابت سالم باشد و این رقابت زمانی امکان پذیر است موانع را برداریم.
رئیس جمهور گفت: زمانی یک رقابت سالم امکان پذیر است که موانع را برداریم فرصت را برابر کنیم، وقتی فرصت برابر نیست چگونه می‌توان یک رقابت را انجام داد، اگر یک مرد فرصتش در مسائل اجتماعی، سیاسی و قانون گذاری و فعالیت‌های علمی با زن برابر نیست چطور می‌شود این رقابت را انجام داد، نمی‌شود یک فرصت را به همه داد و به یک نفر دیگر این فرصت را نداد این دو تصور کنید با هم از لحاظ مقام با هم برابرند پس چرا فرصت برابر به آن‌ها ندادیم، اولین قدم دادن فرصت برابر و فضای رقابت سالم در جامعه برای زنان جامعه است.
رئیس جمهور، گفت: اکنون ۲۶ درصد مدیران کشور را خانم‌ها تشکیل می‌دهند و طبق مصوبه شورای اداری قرار است تا پایان برنامه ۳۰ درصد از کل مدیران کشور را خانم‌ها تشکیل دهند. آقای روحانی در ادامه سخنان خود در نشست ملی زنان به مناسبت ولادت باسعادت حضرت فاطمه زهرا (س) افزود: بر اساس آماری که هم اکنون در اختیار من است، در نیمه اول سال ۹۸ تا پایان شهریور امسال، ۲۶ درصد مدیران را خانم‌ها تشکیل می‌دهند و نسبت به یکی و دو سال اخیر ۴ درصد اضافه شده و قولی که سازمان اداری و استخدامی داده است تا پایان برنامه این رقم به ۳۰ درصد خواهد رسید.
رئیس جمهور تصریح کرد: همه تلاش دولت این است آن چه به بانوان جامعه قول داده است برای در اختیار گرفتن پست‌های مدیریتی، عمل کند.
آقای روحانی افزود: بعضی از مشاغل ما قبل از این دولت، صرفا مردانه بود مثل پست‌های سفارت و سفرا کاملا یک شغل مردانه بود و زمانی که من صحبت می‌کردم که یک خانمی سفیر شود، شاید برای وزارت خارجه هم حرف نویی و مقداری هم سنگین بود.
رئیس جمهور گفت:​ به حمدالله ۴ نفر از خانم‌ها پست سفارت به عهده گرفتند و من همین اخیرا به وزیر خارجه تاکید کردم باز هم در پست‌های سفارتی که خالی می‌شود حتما تلاش کنند زن‌هایی که آمادگی و شرایط لازم را دارند، پست سفارت را برعهده بگیرند، کما این که در بقیه امور هم به حمدالله امروز کاملا فعال هستند.
آقای روحانی به نقل قولی از یکی از مسئولان در پروازی که خلبان آن یک خانم بود اشاره کرد و افزود: زمانی که این پرواز به خوبی انجام شد همه آن خانم را تشویق کردند.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه زن‌های ما استعداد همه کار‌ها را دارند، گفت: زمانی که ما در حوزه علمیه قم درس می‌خواندیم، طلبه زن نبود و حوزه به طور کامل مردانه بود و فقط یک خانم عالمی در اصفهان بود و معلوم بود که این خانم تفسیر نوشته و هم تعجب می‌کردند و می‌گفتند مگر درس دینی هم زن هم می‌تواند بخواند و مدارج بالا را طی کند.
آقای روحانی افزود: وقتی من به دانشگاه آمدم در کلاس درس در دانشکده حقوق هیچ استاد زنی هیات علمی نبود که البته الان اساتید بسیار شایسته از خانم‌ها در حقوق تدریس می‌کنند.
رئیس جمهور ادامه داد:، اما در آن زمان دانشجوی دختر داشتیم و من در کلاس دیدم این دختران دانشجو مثل پسر‌ها می‌فهمند و گاهی بهتر می‌فهمند و یک دختر خانمی بود که نمره او خیلی خوب بود و همیشه با من در کلاس رقابت داشت.
آقای روحانی در ادامه گفت: گاهی هم نمره این دختر از من بیشتر می‌شد و من همین اواخر ایشان دیدم که در یک وزارت خانه‌ای کار می‌کرد.
آقای روحانی تصریح کرد: ​پس این حرف، حرف نادرستی است که بگوییم این زن است یا مرد است و حرف بدتری، نیز زده می‌شود و آن اینکه گفته می‌شود که زن اگر وارد جامعه شود آن جامعه از منزه بودن و پاکی و اخلاقی بودن فاصله می‌گیرد، چرا چه فرقی می‌کند؟
رئیس جمهور گفت: این یک تفکر قدیمی و غلط و نادرستی بود که می‌گفتند اصلا همیشه مرد‌ها را زنان منحرف می‌کنند و می‌گفتند آدم را هم در بهشت خانمش منحرف کرده است.
رئیس جمهور گفت: رهبری عاطفه، ​ نظم و ​آرامش بر عهده زن است و مردان زمانی که وارد منزل می‌شوند آرامش آن‌ها را زن به وجود می‌آورد. وی افزود: آنچه که در قرآن مجید آمده هیچ فرقی میان آدم و حوا وجود ندارد، زن‌های ما اهل شرافت و عفت و پاکدامنی هستند.
وی افزود: مگر می‌شود یک جامعه را بدون حضور فعال زنان اداره کرد مگر شدنی است؟
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه رهبری در داخل خانه بر عهده زن است، خاطر نشان کرد: رهبری عاطفه، ​ نظم و ​آرامش بر عهده زن است و مردان زمانی که وارد منزل می‌شوند آرامش آن‌ها را زن به وجود می‌آورد. آقای روحانی با اشاره به اینکه آنکه خانه را مسکن می‌کند، زن است، گفت: مسکن یعنی محل آرامش است، یعنی محل سکونت که اگر آن جا زن بود، آن جا محل سکونت می‌شود.
رئیس جمهور گفت: چرا خداوند این همه عواطف سرشار به زنان داده، برای اینکه بتوانند رهبری تربیت را انجام دهند، درست است که در داخل خانه مرد هم در تربیت نقش دارد، اما نقش اول بر عهده زنان می‌باشد.
روحانی با اشاره بر اینکه امام (ره) تاکید زیادی بر نقش زنان داشت، خاطر نشان کرد: همه آن‌هایی که به عرش الهی رسیده اند از دامن زنان به این جایگاه رسیده اند و امام (ره) بر این موضوع تاکید داشت.
وی افزود: یکی از شانس‌های انقلاب اسلامی این بود که این انقلاب به رهبری امام خمینی (ره) محقق شد و امام کسی بود که در این زمینه‌ها فکر باز و روشنی داشت و اگر کس دیگری بود حتی در تظاهرات سال ۱۳۵۷ اشکال وارد می‌کردند و می‌گفتند زنان که در خیابان می‌آیند شعار ندهند و صدای آن‌ها را نامحرم می‌شوند.
رئیس جمهور افزود: امام (ره) بود که این راه‌ها را باز کرد این که زن در داخل هنر باشد و دختران در دانشگاه‌ها حضور داشته باشند را ایشان تاکید داشتند و الا عده‌ای تلاش داشتند در دانشگاه میان دانشجویان دختر و پسر دیوار بکشند و امام (ره) نگذاشت و این‌ها شوخی نیست، زمانی که ما در انتخابات می‌گفتیم عده‌ای به دنبال دیوارند می‌گفتند این صحبت‌ها انتخاباتی است.
برچسب ها: نشست ، زنان ، رئیس جمهور
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۱۶°